Jan Saudek | Celebwiki.cz

Jan Saudek

Datum narození: 13.5.1935
Profese: fotograf
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Slávu si fotograf Jan Saudek vystavěl spolu s typickou melancholickou Zdí, u které fotí akty mužů i žen. Genialitu kombinuje s bohémstvím a promiskuitou.

Svůj první fotoaparát dostal Jan Saudek v roce 1950, fotografii se vyučil o dva roky později. Do roku 1983 pracoval jako reprodukční fotograf v tiskárně. Své kolorované snímky předvedl poprvé na americké University of Indiana. Postupně se vypracoval na ve světě nejproslulejšího fotografa Česka. Kromě USA vystavuje ve Francii, kde o něm natočili i film, v Japonsku nebo v Austrálii.

JAN SAUDEK OSAHÁVAL BACULKU

Byl vyznamenán francouzským titulem Rytíř umění a literatury. Ministr kultury udělil Janu Saudkovi české prestižní ocenění Artis Bohemiae Amicis. V televizi moderoval Jan Saudek vlastní talk show.

Je znám svoji láskou ke kyprým ženám. Proslavil se například i nafocením kampaně pro výrobek Absolut vodka.

Jeho bratr a dvojče, kreslíř Karel Saudek, leží od roku 2005 v kómatu. Bratři se před tím dostali do rozepře, nakonec se ale udobřili.

V komunálních volbách 2018 se Jan Saudek stal kandidátem hnutí Plus na pražského primátora.

V říjnu 2019 byla prezidentem Milošem Zemanem Janu Saudkovi udělena Medaile Za zásluhy o stát v oblasti umění.

O JANU SAUDKOVI ČTĚTE ZDE>>

Jan Saudek i jeho bratr byli vězněni v nacistických koncentračních táborech. Dostali se i pod ruce Anděla smrti, doktora Mengeleho.

Z prvního manželství s manželkou Marií (bral si ji ve třiadvaceti a vydrželi spolu 12 let) má Jan Saudek syny Daniela a Samuela. Se Samuelem nyní žije Saudkova bývalá přítelkyně Sára Saudková – mají spolu čtyři děti.

Podruhé byl Jan Saudek ženatý s Marií Havlenovou (zplodili dceru Marii), pak ho pro manželství zlákala Petra Šupová (narodil se jim syn Jindřich) a nakonec Pavla Hodková, s níž má syna Matěje a dceru Annu-Marii. O 45 let mladší Pavlu Hodkovou si na stará kolena a na začátku roku 2014 Jan Saudek vzal na ambasádě v Pekingu. Několik dalších dětí počal s jinými partnerkami. Ne všechny své ženy opouštěl, rozvedl se jen jednou, dvakrát ovdověl.

 

Články o celebritě

Zeman rozdal 42 metálů, pak zmínil nepřátele. Klaus se radoval, Havel byl v dýni Zeman rozdal 42 metálů, pak zmínil nepřátele. Klaus se radoval, Havel byl v dýni Česko slaví 101. výročí vzniku samostatného Československa a hlavní dění se přesunulo do Vladislavského… číst článek
Saudek dostal metál od Zemana. Proč slavný fotograf odmítl fotit Havla? Saudek dostal metál od Zemana. Proč slavný fotograf odmítl fotit Havla? Jedním z čerstvých držitelů medaile za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana se stal i Jan Saudek (84).… číst článek
Saudek promluvil o Pražských orgiích! A politoval Gotta Saudek promluvil o Pražských orgiích! A politoval Gotta „Čím méně svobody, tím více se souloží,“ zazní ve filmu Pražské orgie. Tento snímek byl inspirován… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil David Kraus
David Kraus
zobrazit profil Blanka Matragi
Blanka Matragi
zobrazit profil Andrea Třeštiková
Andrea Třeštiková
zobrazit profil Jana Holá
Jana Holá
zobrazit profil Helena Štáchová
Helena Štáchová
zobrazit profil Marek Dědík
Marek Dědík
zobrazit profil Jindřiška Kikinčuková
Jindřiška Kikinčuková
zobrazit profil Vojtěch Štěpánek
Vojtěch Štěpánek