Jiří Stivín | Celebwiki.cz

Jiří Stivín

Datum narození: 23.11.1942
Místo narození: Praha
Profese: hudebník, flétnista, skladatel, kameraman
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Když Bůh naděloval talent, v rodině Jiřího Stivína rozhodně nešetřil. Jiří Stvin je významný flétnista a jazzový hudebník, který zkusil fušovat i do řemesla kameramana.

Původně studoval na kameramana na pražské FAMU, ale po úspěšném ukončení absolutoria se věnoval pouze hudbě. Začínal v rockové kapele Sputníci, ač tíhnul k jazzu. V šedesátých letech ale konečně založil společně s Martinem Kratochvílem jazzový band s názvem Jazz Q. Mezitím stihnul v Londýně vystudovat Královskou hudební akademii.

Později zakládá další jazzovou skupinu, tentokrát s názvem Stivín & Co. Jazz Systém. Následně účinkoval jako člen v činoherním orchestru Národního divadla, který i dirigoval. Systém Tandem je další uskupení, které Jiří Stivín založil společně s Rudolfem Duškem.

V osmdesátých letech se věnoval sólové dráze a za dvojalbum Výlety byl zařazen mezi nejpozoruhodnější jazzové zjevy roku 1981. Jiří Stivín dokonce od té doby vyučuje na Pražské konzervatoři hraní na flétnu. Zároveň se věnuje hudbě pro film i divadlo.

Jiří Stivín získal státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury a umění od tehdejšího prezidenta Václava Klause roku 2008. Bývalému prezidentovi měl dokonce zahrát na Pražském hradě při příležitosti jeho odchodu, jako poděkování. Flétnista ale šokoval, když nabídku odmítnul s vyjádřením: "Včera mi bylo řečeno, že to je koncert pro pana Klause jako poděkování za vše. S tím já ale nesouhlasím," uvedl.

Dcerou Jiřího Stivína je známá herečka Zuzana Stivínová.

 

Články o celebritě

Pohřeb kameramana Stanislava Miloty (†85): Manželka Chramostová v utajení! Havlová s karafiáty se vzkazem Pohřeb kameramana Stanislava Miloty (†85): Manželka Chramostová v utajení! Havlová s karafiáty se vzkazem Od 12 hodin se rodina a blízcí ve velké síni strašnického krematoria naposledy rozloučili s kameramanem… číst článek
Herečka Zuzana Stivínová: Přišla o maminku Herečka Zuzana Stivínová: Přišla o maminku Smuteční síň strašnického krematoria byla plná příbuzných a přátel. V první řadě truchlila herečka… číst článek
Jiří Stivín: Už nejsem tak slavný jako kdysi, místo auta mi dali kolo Jiří Stivín: Už nejsem tak slavný jako kdysi, místo auta mi dali kolo Jazzman a multiinstrumentalista Jiří Stivín (75) patří mezi známé tváře, které se na Mezinárodnín… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Karel Mrkvička
Karel Mrkvička
zobrazit profil Andrew Lloyd Webber
Andrew Lloyd Webber
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Terezie Kovalová
Terezie Kovalová
zobrazit profil Marek Fryčák
Marek Fryčák
zobrazit profil Jan Žampa
Jan Žampa
zobrazit profil Jiří Stivín
Jiří Stivín
zobrazit profil Pavlína Dubná
Pavlína Dubná