Jiří Stivín | Celebwiki.cz

Jiří Stivín

Datum narození: 23.11.1942
Místo narození: Praha
Profese: hudebník, flétnista, skladatel, kameraman
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Když Bůh naděloval talent, v rodině Jiřího Stivína rozhodně nešetřil. Jiří Stvin je významný flétnista a jazzový hudebník, který zkusil fušovat i do řemesla kameramana.

Původně studoval na kameramana na pražské FAMU, ale po úspěšném ukončení absolutoria se věnoval pouze hudbě. Začínal v rockové kapele Sputníci, ač tíhnul k jazzu. V šedesátých letech ale konečně založil společně s Martinem Kratochvílem jazzový band s názvem Jazz Q. Mezitím stihnul v Londýně vystudovat Královskou hudební akademii.

Později zakládá další jazzovou skupinu, tentokrát s názvem Stivín & Co. Jazz Systém. Následně účinkoval jako člen v činoherním orchestru Národního divadla, který i dirigoval. Systém Tandem je další uskupení, které Jiří Stivín založil společně s Rudolfem Duškem.

V osmdesátých letech se věnoval sólové dráze a za dvojalbum Výlety byl zařazen mezi nejpozoruhodnější jazzové zjevy roku 1981. Jiří Stivín dokonce od té doby vyučuje na Pražské konzervatoři hraní na flétnu. Zároveň se věnuje hudbě pro film i divadlo.

Jiří Stivín získal státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury a umění od tehdejšího prezidenta Václava Klause roku 2008. Bývalému prezidentovi měl dokonce zahrát na Pražském hradě při příležitosti jeho odchodu, jako poděkování. Flétnista ale šokoval, když nabídku odmítnul s vyjádřením: "Včera mi bylo řečeno, že to je koncert pro pana Klause jako poděkování za vše. S tím já ale nesouhlasím," uvedl.

Dcerou Jiřího Stivína je známá herečka Zuzana Stivínová.

 

Články o celebritě

Herecká legenda Alois Švehlík (79): Opustil ho zeťák! Ve zlém! Herecká legenda Alois Švehlík (79): Opustil ho zeťák! Ve zlém! V Národním divadle už zůstal nastálo z rodiny jen Alois Švehlík (79). Jeho zeť, manžel dcery Andrey… číst článek
Herecká legenda Alois Švehlík: OPUSTIL HO ZEŤÁK! VE ZLÉM! Herecká legenda Alois Švehlík: OPUSTIL HO ZEŤÁK! VE ZLÉM! V Národním divadle už zůstal nastálo z rodiny jen Alois Švehlík (79). Jeho zeť, manžel dcery Andrey… číst článek
Pohřeb kameramana Stanislava Miloty (†85): Manželka Chramostová v utajení! Havlová s karafiáty se vzkazem Pohřeb kameramana Stanislava Miloty (†85): Manželka Chramostová v utajení! Havlová s karafiáty se vzkazem Od 12 hodin se rodina a blízcí ve velké síni strašnického krematoria naposledy rozloučili s kameramanem… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Tomáš Vartecký
Tomáš Vartecký
zobrazit profil Varhan Orchestrovič Bauer
Varhan Orchestrovič Bauer
zobrazit profil DJ Lucca - Lucie Dvořáková
DJ Lucca - Lucie Dvořáková
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
zobrazit profil Petr Hapka
Petr Hapka
zobrazit profil Roman Timko
Roman Timko
zobrazit profil Michal Dvořák
Michal Dvořák