Josef Masopust | Celebwiki.cz

Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Zlatý míč: NEJ fotbalistou je Modrič před Ronaldem, Messi až pátý Zlatý míč: NEJ fotbalistou je Modrič před Ronaldem, Messi až pátý Po desetiletém vládnutí dvojice Cristiano Ronaldo, Lionel Messi získal Zlatý míč za rok 2018 chorvatský… číst článek
Když přijel Real! Na Spartě necítili nadřazenost, v Olomouci hledali hotel Když přijel Real! Na Spartě necítili nadřazenost, v Olomouci hledali hotel Má ve znaku královskou korunu. Nakupuje nejlepší fotbalisty z celého světa. Třináctkrát vyhrál Ligu… číst článek
Čech o Rosickém: Nebýt všech zranění, mohl vyhrát i Zlatý míč Čech o Rosickém: Nebýt všech zranění, mohl vyhrát i Zlatý míč Až na Letné vyběhnou hvězdy českého i světového fotbalu, aby dopřály Tomáši Rosickému tečku za úspěšnou… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jessica Jislová
Jessica Jislová
zobrazit profil Dominik Simon
Dominik Simon
zobrazit profil Neymar Da Silva Santos Júnior
Neymar Da Silva Santos Júnior
zobrazit profil Martin Škrtel
Martin Škrtel
zobrazit profil Samuel Tate Lancaster
Samuel Tate Lancaster
zobrazit profil Jan Brabec
Jan Brabec
zobrazit profil Karol Kisel
Karol Kisel
zobrazit profil David Rittich
David Rittich