Josef Masopust | Celebwiki.cz

Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Čech o Rosickém: Nebýt všech zranění, mohl vyhrát i Zlatý míč Čech o Rosickém: Nebýt všech zranění, mohl vyhrát i Zlatý míč Až na Letné vyběhnou hvězdy českého i světového fotbalu, aby dopřály Tomáši Rosickému tečku za úspěšnou… číst článek
Kdo by pomohl Slavii? Jovovič, zajímavý je i Zelený, říká Kopecký Kdo by pomohl Slavii? Jovovič, zajímavý je i Zelený, říká Kopecký Souhlasí s tím, že jeden z hlavních problémů Slavie vězí na křídlech. Zkušený trenér a expert deníku… číst článek
Manchester United v slzách. Před 60 lety mu nehoda vzala polovinu týmu Manchester United v slzách. Před 60 lety mu nehoda vzala polovinu týmu Fotbalová historie je plná velkých zápasů, krásných gólů a dojemných momentů. Jenže taky tu jsou… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Radek Faksa
Radek Faksa
zobrazit profil Radim Řezník
Radim Řezník
zobrazit profil Jaromír Blažek
Jaromír Blažek
zobrazit profil Věra Čáslavská
Věra Čáslavská
zobrazit profil Karel Abraham
Karel Abraham
zobrazit profil David Ferrer
David Ferrer
zobrazit profil Jaroslav Bednář
Jaroslav Bednář
zobrazit profil Alan Babický
Alan Babický