Vítězslav Lavička

Datum narození: 30. 4. 1963
Místo narození: Plzeň
Profese: fotbalový trenér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vítězslav Lavička je bývalý český fotbalista a trenér v současnosti působící v pražském klubu AC Sparta Praha. Je jedním z nejúspěšnějších českých trenérů.

Vítězslav Lavička s fotbalem začínal v Plzni, když mu bylo devět let. Od 16 hrál pravidelně 2. ligu za seniory a v 19 letech přestoupil do pražské Sparty, se kterou slavil sedmkrát titul. Jako hráč prošel kluby RH Cheb, SK Hradec Králové, Bohemians Praha a SK Chrudim. V současnosti je příležitostným hráčem TJ Sokol Plasy.

Vítězslav Lavička začal svou trenérskou kariéru v Chrudimi, poté působil jako asistent ve Spartě, kde získal čtyřikrát titul. Ve Spartě byl hlavním trenérem v roce 2002, ale byl po nezískání titulu odvolán. Přesídlil tedy na Žižkov a s týmem Viktorky vybojoval v roce 2003 třetí místo v lize, ale již po šesti kolech byl v další sezóně odvolán. 

Vítězslav Lavičkalednu 2004 přijal místo trenéra v Liberci, se kterým získal v sezóně 2005/06 mistrovský titul. Po čtvrté příčce v sezóně následující, Lavička na post trenéra Liberce rezignoval. Po ukončení angažmá v Liberci se stal trenérem fotbalové reprezentace do 21 let. V polovině kvalifikačního cyklu přijal nabídku pražské Sparty, kterou převzal po Michalu Bílkovi. Angažmá se mu opět příliš nevyvedlo.

Vítězslav Lavička poté trénoval v letech 2009-12 v Austrálii klub Sydney FC, který dovedl v sezoně 2009/10 k titulu mistra AustráliePoté se vrátil do České republiky a opět převzal Spartu. V sezóně 2012/13 skončila Sparta v dostizích o ligové prvenství pod jeho vedením na druhé příčce za Viktorií Plzeň.

Vítězslav Lavička v následujícím ročníku už se Spartou zisk ligového titulu slavil. O prvenství bylo jasno již ve 27. kole 4. května 2014. Zároveň dovedl Spartu ke druhému double, 17. května 2014 po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Pro pražský klub to byl druhý double od rozpadu federální ligy.

Vítězslav Lavička získal i několik individuálních ocenění. V roce 2006 se stal trenérem roku v anketě Fotbalista roku a stal se čtyřikrát trenérem měsíce Gambinus ligy. Vystudoval střední průmyslovou školu. Je ženatý, s manželkou Irenou má dvě děti - Terezu a Adélu. 

 

Články o celebritě

Česko – Řecko 1:1. Jednadvacítka hrála dlouho proti deseti, bod trefil Hložek Česko – Řecko 1:1. Jednadvacítka hrála dlouho proti deseti, bod trefil Hložek Čeští fotbalisté do 21 let remizovali ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy ... číst článek
Krejčí nejen o složité sezoně: Jílek ve Spartě? Imponuje mi, jak vidí fotbal Krejčí nejen o složité sezoně: Jílek ve Spartě? Imponuje mi, jak vidí fotbal Jen osmnáct odehraných zápasů, z toho dvanáct od začátku, tři přihrávky, žádný gól. Návdavkem doporu... číst článek
Zápotočný: Jílek ve Spartě? Pedant. V kabině za námi chodil s počítačem Zápotočný: Jílek ve Spartě? Pedant. V kabině za námi chodil s počítačem Vrátil se domů, ale žádné odfrknutí Tomáše Zápotočného ve Spartě v roce 2011 nečekalo. Po několika m... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Marcela Šťastná
Marcela Šťastná
zobrazit profil Karel Augusta
Karel Augusta
zobrazit profil Miroslav Slepička
Miroslav Slepička
zobrazit profil Lukáš Radil
Lukáš Radil
zobrazit profil Karim Benzema
Karim Benzema
zobrazit profil Jiří Sekáč
Jiří Sekáč
zobrazit profil Aleš Píša
Aleš Píša
zobrazit profil Ondřej Cink
Ondřej Cink