Ivan Hašek | Celebwiki.cz

Ivan Hašek

Datum narození: 6.9.1963
Místo narození: Městec Králové
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ivan Hašek je bývalý český fotbalista a trenér, byl předsedou ČMFS a od července do poloviny října 2009 byl i trenérem české fotbalové reprezentace.

Ivan Hašek svou kariéru začal v rodném Nymburce, kde nastupoval za místní klub ZOM Nymburk. Již ve 14 letech ale putoval do pražské Sparty. V roce 1981 poprvé oblékl dres A Týmu. Do roku 1990, kdy odešel do francouzského Racingu, získal 6 ligových titulů spolu s hráči, jako byli Jozef ChovanecFrantišek Straka nebo Michal Bílek.

Ivan Hašek další dva domácí tituly přidal po svém návratu v roce 1997 a 1998. V zahraničí působil ve francouzském Racingu Štrasburk, kterému pomohl k postupu do první ligy, a v roce 1994 odešel do Japonska, kde dvě sezóny působil v klubech Sanfrecce Hirošima a JEF United Ičihara. V roce 1997 se vrátil zpátky do Česka, kde ve Spartě ukončil kariéru. Do roku 2005 pak příležitostně hrál za klub SK Černolice.

Ivan Hašek v reprezentaci Československa působil od roku 1984 do roku 1993 a odehrál 55 utkání. V reprezentaci působil pod trenéry Josefem MasopustemJozefem Venglošem a Milanem Máčalou a vstřelil celkem 5 gólů. Za českou reprezentaci odehrál jediné utkání, konkrétně zápas s Maltou 12. října 1994.

Ivan Hašek svou trenérskou kariéru začal ve Spartě. V letech 1999–2001, dovedl klub dvakrát k domácímu titulu. V sezóně 1999/00 dovedl klub do osmifinálové skupiny, o rok později skončila Sparta v Lize mistrů v základní skupině. 

Ivan Hašek následně trénoval s Karlem Jarolímem v letech 2001-03 francouzský Štrasburk, kterému pomohl postoupit do nejvyšší francouzské ligy. Pak odešel do japonského Vissel Kóbe, kde trénoval v roce 2004 a přivedl do japonského klubu i Pavla Horvátha.

Ivan Hašek poté sezonu 2006/07 strávil jako trenér francouzského celku AS Saint-Étienne. Od prosince 2007 trénoval tým Al-Ahli Dubai ze Spojených arabských emirátů. V roce 2011 se vrátil do Al-Ahli, od ledna do června 2012 vedl saúdskoarabský Al-Hilal a od léta 2014 trénuje katarský klub Katar SC.

V letech 2009-11 byl Ivan Hašek předsedou ČMFS a v roce 2009 byl od července do října zároveň trenérem české reprezentace. Za jeho předsednictví byl hodně kritizován, především českým brankářem Petrem Čechem. Sám své působení hodnotí pozitivně. Jeho nástupcem je Miroslav Pelta

Ivan Hašek vystudoval práva na Univerzitě Karlově v Praze, má manželku Kateřinu a dva syny Ivana a Pavla. Oba mají kladný vztah k fotbalu. Zatímco Pavel hraje stále aktivně, Ivanovi mladšímu slibně rozjetou kariéru zastavila roztroušená skleróza.

Ivan Hašek ovládá francouzštinu, němčinu, ruštinu, japonštinu a angličtinu. Kromě fotbalu má rád golf, tenis, lyžování a hokej. Jeho sportovním vzorem byl vždy bývalý tenista Ivan Lendl.

 

Články o celebritě

Ivan Hašek o své kariéře i Spartě: Věřil bych si, ale nabídku jsem nedostal Ivan Hašek o své kariéře i Spartě: Věřil bych si, ale nabídku jsem nedostal Už je to plných osmnáct let, co naposledy měl na vizitce „trenér Sparty Praha“. Byť mezi tím Ivan… číst článek
Už loni jsem v Dubaji slyšel: Láďo, Stanciu sem půjde! A je to tady Už loni jsem v Dubaji slyšel: Láďo, Stanciu sem půjde! A je to tady Před nedávnem jsem Nika Stancia nazval žoldákem. Aby nedošlo k mýlce, nemyslím si, že žoldák je v… číst článek
Současná Sparta je jako dělaná pro Haška. Bez Kangy by bylo lépe Současná Sparta je jako dělaná pro Haška. Bez Kangy by bylo lépe Sparta děsivě selhala na Slovácku. To bylo až k nevíře. Mám dojem, že problém Sparty vysedává na… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Petr Nedvěd
Petr Nedvěd
zobrazit profil Olga Šplíchalová
Olga Šplíchalová
zobrazit profil Alexander Choupenitch
Alexander Choupenitch
zobrazit profil Matúš Kozáčik
Matúš Kozáčik
zobrazit profil Jan Káňa
Jan Káňa
zobrazit profil Roman Hamrlík
Roman Hamrlík
zobrazit profil Costa Nhamoinesu
Costa Nhamoinesu
zobrazit profil Tereza Smitková
Tereza Smitková