papež František | Celebwiki.cz

papež František

Datum narození: 17.12.1936
Přezdívka: František I.
Místo narození: Buenos Aires, Argentina
Profese: 266. papež
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Věřící ho milují, svět k němu vzhlíží a patří mezi nejpopulárnější papeže všech dob. František je v mnoha věcech novátorem, boří mnohá tabu, dává rozhory médiím a svým chováním umí šokovat celý svět.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, je 266. papež katolické církve. Suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013. Stal se prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním z Tovaryšstva Ježíšova (jezuitského řádu). Jde rovněž o prvního mimoevropského papeže od 8. století, kdy římskokatolickou církev vedl Řehoř III., pocházející ze Sýrie.

Cesta papeže Františka za svým povoláním začala ve dvanácti letech, kdy usiloval o dívenku Amalii, svou vrstevnici a také pomýšlel na svatbu. V dopise jí napsal, že je pro něj jediná a že pokud si ji nevezme za ženu, stane se knězem. Amaliin otec své dceři vztah zakázal. František odpověď na dopis nedostal a začal se psát příběh 266. budoucího papeže.

Jako vůbec první papež v dějinách církve si zvolil jméno František, a to na počest sv. Františka z Assisi. Nepřeje si ale používat jméno s římskou číslovkou, tedy František I., nýbrž jen František.

František vystudoval chemicko-průmyslovou střední školu, poté v březnu 1958 ve 21 letech vstoupil do jezuitského řádu. Později se stal profesorem teologie. V letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 také kardinálem.

Papež František ovládá několik jazyků, kromě rodné španělštiny a italštiny také latinu a němčinu. Své první proslovy a kázání pronášel spatra, případně jen s nahlížením do poznámek (zatímco Benedikt XVI. často četl z podkladů). Především media oceňují jeho řečnické schopnosti.

Mezi zdůrazňovanými Františkovými postoji převažuje osobní skromnost. Církev by podle něj měla být chudá a pokorná. František se mnohokrát nebál a porušil protokol, aby se mohl přiblížit lidem. Je obvyklé, že papež chodí ke zpovědi, ale zatím to žádný z nich neudělal na veřejnosti. Papež František překvapil, když při mši v bazilice Svatého Petra poklekl před obyčejného kněze a několik minut se zpovídal. Byl to další krok, kterým si papež získal širokou veřejnost. Umí i šokovat a to, když v rozhovoru pro italské noviny La Repubblica řekl, že dvě procenta katolických duchovních jsou pedofilové.


 

Články o celebritě

Mise nový domov: Statečné matce požehnal sám papež! Mise nový domov: Statečné matce požehnal sám papež! Marek a Eliška byli šťastný pár se třemi malými dětmi. Před časem si koupili starý dům, který Marek… číst článek
Mise nový domov: Rodinný výlet skončil smrtí otce tří dětí! Mise nový domov: Rodinný výlet skončil smrtí otce tří dětí! Mise nový domov a s ní i oblíbená moderátorka Tereza Pergnerová (45) pokračuje už ve středu večer… číst článek
Mise nový domov: Maminka zemřela, táta se léčí z demence Mise nový domov: Maminka zemřela, táta se léčí z demence Ve středečním díle se divákům představí František Doskočil, malý zázrak v historii dětských domovů! … číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Roman Timko
Roman Timko
zobrazit profil Miroslav Šimůnek
Miroslav Šimůnek
zobrazit profil Karel Kryl
Karel Kryl
zobrazit profil Tim Burton
Tim Burton
zobrazit profil Mia Farrow
Mia Farrow
zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil František Nedvěd
František Nedvěd
zobrazit profil Kristína Farkašová
Kristína Farkašová