Tomáš Halík | Celebwiki.cz

Tomáš Halík

Datum narození: 1.6.1948
Místo narození: Praha
Profese: kněz, sociolog, myslitel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Tomáš Halík působí jako kněz v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Kromě toho je to psycholog, sociolog a vysokoškolský učitel. Tato vysoce uznávaná postava katolické církve se dokonce dostala mezi osobnosti, o nichž se hovořilo jako o možných kandidátech na prezidenta pro volby 2018.

Tomáš Halík se narodil 1. června 1948 v Praze do vzdělané rodiny. V roce 1966 odmaturoval v pražské Michli a ten samý rok byl i u prvního přijímání i u první zpovědi. O rok později byl biřmován. 1966 až 1971 studoval sociologii a filosofii na Karlově Univerzitě, byl žákem i slavného českého filosofa Jana Patočky. Později studoval filosofii náboženství, a to v Londýně. V roce 1977 byl vysvěcen na jáhna a další rok na kněze.

Po Sametové revoluci se stal prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. V tomto kostele občas pořádá společné modlitby pro křesťany, buddhisty i muslimy. Proto občas bývá vnímán poněkud kontroverzně a kvůli tomu klesla jeho oblíbenost u konzervativnější části katolické církve.

Jako pedagog Tomáš Halík přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy i na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, tu však musel kvůli sporům s vedením opustit. Tomáš Halík je nositelem řady doktorátů prestižních univerzit, českých i zahraničních.

Pracuje i jako sociolog a psycholog – to se projevuje i v jeho publikační činnosti, vydal přes 20 titulů, právě se sociálními a náboženskými tématy. Například o islámu měl spor s českým primasem Dominikem Dukou.

Spory s Tomášem Halíkem však mělo i více významných českých postav, mezi nejznámější patří například Václav Klaus. Václav Klaus dokonce prohlásil, že pokud bude Tomáš Halík kandidovat na prezidenta, bude snad muset kandidovat i on sám.

Tomáš Halík ovšem svoji kandidaturu odmítl s odůvodněním, že v tomto státě s takovýmito občany se s jinými politiky, kteří budou také kandidovat, především pak s prezidentem Milošem Zemanem, nechce ve volbách měřit.

Tomáš Halík je bezdětný a dodržuje celibát.

 

Články o celebritě

„Čaputová mi připomněla Havla.“ Slavného režiséra slovenská prezidentka uchvátila „Čaputová mi připomněla Havla.“ Slavného režiséra slovenská prezidentka uchvátila Byla to po dlouhé době euforie z politika, respektive političky. Alespoň na pražské Kampě, kde zakončila… číst článek
Zemřel Dukův osobní tajemník. Kněz Badal kritizoval islám a působil i v Radě ČT Zemřel Dukův osobní tajemník. Kněz Badal kritizoval islám a působil i v Radě ČT Ve věku 62 let zemřel v neděli kněz Milan Norbert Badal, který od roku 2010 působil jako osobní tajemník… číst článek
Čaputová vytáhla Halíka a varovala: „Slovensko je plné nenávisti.“ Šefčovič brání manželku Čaputová vytáhla Halíka a varovala: „Slovensko je plné nenávisti.“ Šefčovič brání manželku Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič se utkali v sobotu v prvním duelu RTVS. Mluvili mj. o vlně nenávisti,… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Anna Marhoulová
Anna Marhoulová
zobrazit profil Jan Skopeček
Jan Skopeček
zobrazit profil Jakub Ludvík
Jakub Ludvík
zobrazit profil Josef Vacek
Josef Vacek
zobrazit profil Jan Hašek
Jan Hašek
zobrazit profil Ivo Rittig
Ivo Rittig
zobrazit profil Adolf Klepš
Adolf Klepš
zobrazit profil Celine Balitran
Celine Balitran