Tomáš Halík | Celebwiki.cz

Tomáš Halík

Datum narození: 1.6.1948
Místo narození: Praha
Profese: kněz, sociolog, myslitel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Tomáš Halík působí jako kněz v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Kromě toho je to psycholog, sociolog a vysokoškolský učitel. Tato vysoce uznávaná postava katolické církve se dokonce dostala mezi osobnosti, o nichž se hovořilo jako o možných kandidátech na prezidenta pro volby 2018.

Tomáš Halík se narodil 1. června 1948 v Praze do vzdělané rodiny. V roce 1966 odmaturoval v pražské Michli a ten samý rok byl i u prvního přijímání i u první zpovědi. O rok později byl biřmován. 1966 až 1971 studoval sociologii a filosofii na Karlově Univerzitě, byl žákem i slavného českého filosofa Jana Patočky. Později studoval filosofii náboženství, a to v Londýně. V roce 1977 byl vysvěcen na jáhna a další rok na kněze.

Po Sametové revoluci se stal prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. V tomto kostele občas pořádá společné modlitby pro křesťany, buddhisty i muslimy. Proto občas bývá vnímán poněkud kontroverzně a kvůli tomu klesla jeho oblíbenost u konzervativnější části katolické církve.

Jako pedagog Tomáš Halík přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy i na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, tu však musel kvůli sporům s vedením opustit. Tomáš Halík je nositelem řady doktorátů prestižních univerzit, českých i zahraničních.

Pracuje i jako sociolog a psycholog – to se projevuje i v jeho publikační činnosti, vydal přes 20 titulů, právě se sociálními a náboženskými tématy. Například o islámu měl spor s českým primasem Dominikem Dukou.

Spory s Tomášem Halíkem však mělo i více významných českých postav, mezi nejznámější patří například Václav Klaus. Václav Klaus dokonce prohlásil, že pokud bude Tomáš Halík kandidovat na prezidenta, bude snad muset kandidovat i on sám.

Tomáš Halík ovšem svoji kandidaturu odmítl s odůvodněním, že v tomto státě s takovýmito občany se s jinými politiky, kteří budou také kandidovat, především pak s prezidentem Milošem Zemanem, nechce ve volbách měřit.

Tomáš Halík je bezdětný a dodržuje celibát.

 

Články o celebritě

„Umírat v příkopu sirotky nenecháváme.“ 40 „dětí“ je hrozba, z Česka utečou, říká Hamáček „Umírat v příkopu sirotky nenecháváme.“ 40 „dětí“ je hrozba, z Česka utečou, říká Hamáček Kauza syrských sirotků je zpět. Ostré kritice čelí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Za údajnou… číst článek
Zlost Kalouska a Halíka kvůli 40 sirotkům: Hamáček zmínil monstrum a ukázal dopis Zlost Kalouska a Halíka kvůli 40 sirotkům: Hamáček zmínil monstrum a ukázal dopis Proč Česko nepomůže se 40 syrskými sirotky? Na hlavu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se snesla… číst článek
Zeman vyznamená Klause, Gotta za rok. Sepsul „vzteklého“ Halíka a „Kačenka je anděl“ Zeman vyznamená Klause, Gotta za rok. Sepsul „vzteklého“ Halíka a „Kačenka je anděl“ Karel Gott dostane posmrtně Řád bílého lva I. třídy. Prezident Miloš Zeman to potvrdil v neděli na… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Monika Bagárová
Monika Bagárová
zobrazit profil Kolja Kubíček
Kolja Kubíček
zobrazit profil Meryl Streep
Meryl Streep
zobrazit profil Daniela Choděrová
Daniela Choděrová
zobrazit profil Luboš Veselý
Luboš Veselý
zobrazit profil Jorga Kotrbová
Jorga Kotrbová
zobrazit profil Tomáš Juřička
Tomáš Juřička
zobrazit profil Michaela Nosková
Michaela Nosková