Tomáš Halík

Tomáš Halík

Datum narození: 1. 6. 1948
Místo narození: Praha
Profese: kněz, sociolog, myslitel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Tomáš Halík působí jako kněz v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Kromě toho je to psycholog, sociolog a vysokoškolský učitel. Tato vysoce uznávaná postava katolické církve se dokonce dostala mezi osobnosti, o nichž se hovořilo jako o možných kandidátech na prezidenta pro volby 2018.

Tomáš Halík se narodil 1. června 1948 v Praze do vzdělané rodiny. V roce 1966 odmaturoval v pražské Michli a ten samý rok byl i u prvního přijímání i u první zpovědi. O rok později byl biřmován. 1966 až 1971 studoval sociologii a filosofii na Karlově Univerzitě, byl žákem i slavného českého filosofa Jana Patočky. Později studoval filosofii náboženství, a to v Londýně. V roce 1977 byl vysvěcen na jáhna a další rok na kněze.

Po Sametové revoluci se stal prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. V tomto kostele občas pořádá společné modlitby pro křesťany, buddhisty i muslimy. Proto občas bývá vnímán poněkud kontroverzně a kvůli tomu klesla jeho oblíbenost u konzervativnější části katolické církve.

Jako pedagog Tomáš Halík přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy i na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, tu však musel kvůli sporům s vedením opustit. Tomáš Halík je nositelem řady doktorátů prestižních univerzit, českých i zahraničních.

Pracuje i jako sociolog a psycholog – to se projevuje i v jeho publikační činnosti, vydal přes 20 titulů, právě se sociálními a náboženskými tématy. Například o islámu měl spor s českým primasem Dominikem Dukou.

Spory s Tomášem Halíkem však mělo i více významných českých postav, mezi nejznámější patří například Václav Klaus. Václav Klaus dokonce prohlásil, že pokud bude Tomáš Halík kandidovat na prezidenta, bude snad muset kandidovat i on sám.

Tomáš Halík ovšem svoji kandidaturu odmítl s odůvodněním, že v tomto státě s takovýmito občany se s jinými politiky, kteří budou také kandidovat, především pak s prezidentem Milošem Zemanem, nechce ve volbách měřit.

Tomáš Halík je bezdětný a dodržuje celibát.

 

Články o celebritě

Zádušní mše za Šiklovou (†85): Halík ji vyprovodil do nebe! Zádušní mše za Šiklovou (†85): Halík ji vyprovodil do nebe! Rodina i přátelé z disentu se v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora loučila ve čtvrtek se signa... číst článek
Za svobodou v neoprenu přes ledové řeky: Uprchlí Bělorusové mluví o věznění, bití i znásilňování! Češi jim vyslovili podporu Za svobodou v neoprenu přes ledové řeky: Uprchlí Bělorusové mluví o věznění, bití i znásilňování! Češi jim vyslovili podporu Zní to jako příběhy z druhé poloviny 20. století a ze zemí sevřené totalitní komunistickou mocí. Jen... číst článek
Zeman zmínil „drzého fracka“, Dvořák mu vrátil úder. A za ČT se postavili i Halík či Hřebejk Zeman zmínil „drzého fracka“, Dvořák mu vrátil úder. A za ČT se postavili i Halík či Hřebejk Kolem České televize je v posledních dnech rušno. Rada ČT, která je i díky poslancům z hnutí ANO slo... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová
zobrazit profil Zdeňka Víchová
Zdeňka Víchová
zobrazit profil Milo Ventimiglia
Milo Ventimiglia
zobrazit profil Hana Naiclerová
Hana Naiclerová
zobrazit profil Tereza Nekudová
Tereza Nekudová
zobrazit profil Marek Veselý
Marek Veselý
zobrazit profil Kamil Běrský
Kamil Běrský
zobrazit profil Andrea Daňková
Andrea Daňková