papež Benedikt XVI. | Celebwiki.cz

papež Benedikt XVI.

Datum narození: 16. 4. 1927
Přezdívka: Boží rotvajler
Místo narození: Německo
Profese: 265. papež
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Benedikt XVI. dostál pověsti konzervativce a strážce nehybnosti. Je opakem svého předchůdce i nástupce. Snažil se být moderním papežem, používal Facebook a měl i zavedený svůj kanál na Youtube. Jeho snahy ale zmařila řada afér.

Benedikt XVI., celým jménem Joseph Ratzinger, je emeritní papež, který byl v letech 2005 až 2013 v pořadí 265. papežem, suverénem státu Vatikán. Narodil se v německém Bavorsku. Působil jako profesor na různých německých universitách a byl jedním z teologických konzultantů druhého vatikánského koncilu. Později se stal arcibiskupem Mnichova a Freisingu a kardinálem, děkanem kolegia kardinálů, prefektem Kongregace pro nauku víry.

Benedikt XVI. byl papežem zvolen 19. dubna 2005 po úmrtí Jana Pavla II. Dne 28. února 2013 ze zdravotních důvodů rezignoval na papežský úřad. Rezignace papeže je netradiční, vatikánské zákony ji ale umožňují. Naposledy papež dobrovolně rezignoval ve středověku. Podle italského deníku La Repubblica mohou za rezignací papeže stát homosexuální vztahy ve Vatikánu.

Největší aférou během pontifikátu Benedikta XVI. bylo v roce 2009 rozvíření skandálu pedofilních zločinů. Těch se měli dopouštět kněží v Irsku, Německu a několika dalších zemí. Benedikt XVI. byl obviňován za utajování těchto případů. Pobouřil společnost také tím, že v roce 2009 podepsal dekret k blahořečení papeže Pia XII.  Naštval islámský svět, když v roce 2006 ve svém projevu pronesl: “Ukažte mi, co Mohammed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem”.

Benedikt XVI. se rozhodl v pouhých pěti letech být kardinálem. Byl mezi dětmi, které přinesly mnichovskému arcibiskupovi květiny. Byl ohromen oděvem kardinála. V ten moment měl jasno, jaké bude jeho povolání. Ve čtrnácti letech v roce 1941, během druhé světové války, byl zařazen mezi Hitlerjugend. Od tohoto věku bylo totiž členství povinné pro všechny německé chlapce. Benedikt XVI. a celá jeho rodina poznali utrpení nacismu. V témže roce byl jeho bratranec zavražděn, protože měl Downův syndrom. V roce 1943 Benedikt XVI. navštěvoval seminář, než byl povolán do německých protileteckých jednotek. Ovšem díky onemocnění nemohl výcvik dokončit a byl zbaven vojenské povinnosti. Po válce se svým bratrem Georgem Ratzingerem nastoupil opět do semináře. Oba byli roku 1951 vysvěceni kardinálem Michaelem von Faulhaberem v Mnichově.

Benedikt XVI. má jak německé, tak vatikánské státní občanství. Ještě z dob, kdy byl prefektem Kongregace pro nauku víry, má přezdívku Boží rotvajler, bulvární tisk jej někdy pejorativně tituluje přezdívkou Papa Ratzi.

Co se týče jeho názorů, v období druhého vatikánského koncilu byl Benedikt XVI. řazen k reformnímu proudu, později byl řazen mezi konzervativce. V jeho učení lze nalézt obranu tradiční křesťanské doktríny a tradičních hodnot jako odpověď na vzrůstající dekristianizaci a sekularizaci v mnoha rozvinutých zemích. Z tohoto důvodu prohlašuje relativistické odmítání objektivní pravdy a zejména odmítání objektivních morálních pravd za ústřední problém 21. století.

 

Články o celebritě

Smutné Schumacherovo (49) přání se vyplnilo! Arcibiskup popsal chvíle u jeho lože Smutné Schumacherovo (49) přání se vyplnilo! Arcibiskup popsal chvíle u jeho lože O zdravotním stavu Michaela Schumachera se toho stále příliš neví. Nové svědectví o tom, jak vypadá ... číst článek
Jak je na tom opravdu Schumacher? Arcibiskup byl u jeho postele a promluvil Jak je na tom opravdu Schumacher? Arcibiskup byl u jeho postele a promluvil Jeho zdravotní stav patří mezi přísně střežená tajemství. Nyní se objevilo jedno z nejotevřenějších ... číst článek
Papežové v objetí: František se setkal s nemocným Benediktem. Bývalá hlava církve je na vozíku Papežové v objetí: František se setkal s nemocným Benediktem. Bývalá hlava církve je na vozíku Papež František ve vatikánské bazilice jmenoval oficiálně 14 nových kardinálů, 11 z nich s právem vo... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Robert Šlachta
Robert Šlachta
zobrazit profil Marián Labuda
Marián Labuda
zobrazit profil Vítězslav Vávra
Vítězslav Vávra
zobrazit profil Eliška Podzimková
Eliška Podzimková
zobrazit profil Kristýna Fleissnerová
Kristýna Fleissnerová
zobrazit profil Paweł  Deląg
Paweł Deląg
zobrazit profil Adriana Mašková
Adriana Mašková