papež Jan Pavel II. | Celebwiki.cz

papež Jan Pavel II.

Datum narození: 18.5.1920
Datum úmrtí: 2.4.2005
Místo narození: Wadowice, Polsko
Profese: 264. papež
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jan Pavel II. konal podle církve zázraky. Za své činy a chování je považován za nejoblibenější a nejvlivnější hlavu církve v novodobých dějinách. V čele katolické církve stál dlouhých 27 let. Papežem Františkem byl prohlášen za svatého.

Svatý Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Józef Wojtyła, byl polský katolický duchovní, jenž se postupně stal pomocným biskupem (1958–1963), arcibiskupem krakovským (1964–1978), kardinálem (1967) a od 16. října 1978 až do své smrti prvním slovanským a po 455 letech prvním neitalským papežem.

Jan Pavel II. jako svatý otec hrál významnou roli ve světové politice a je mu přisuzován velký podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Redefinoval vztah katolické církve k judaismu a nabádal protestantské a ortodoxní křesťany, aby pomohli přetvářet papežství tak, aby sloužilo potřebám všech křesťanů. Během 26 let trvajícího pontifikátu Jan Pavel II. svatořečil (482 osob) a blahořečil (1338 osob) více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady a absolvoval 104 zahraničních papežských cest, tedy více než kterýkoliv jiný svatý otec v historii. V oblasti sexuální morálky a ochrany lidského života navázal Jan Pavel II. na učení svých předchůdců. Byl zastáncem tradičního církevního stanoviska morální nepřípustnosti interrupce, antikoncepce a eutanazie.

Mezi mnoha Janem Pavlem II. svatořečenými a blahořečenými osobami  bylo i několik osobností z české historie jako sv. Anežka Česká, sv. Zdislava z Lemberka, sv. Jan Sarkander, bl. Marie Antonína Kratochvílová, bl. Marie Restituta Kafková a bl. Metoděj Dominik Trčka. Sám Jan Pavel II. byl papežem Františkem kanonizován 27. dubna 2014.

Jan Pavel II. miloval hory a velmi rád lyžoval. Pojmenoval se po něm lyžařský závod, který se každoročně koná ve Slezských Beskydech na hranicích Česka a Polska. Závodí se o pohár Jana Pavla II.

 

Články o celebritě

Saudková šokuje: Když má Jan sex s jinou, užívá si volníčko! Saudková šokuje: Když má Jan sex s jinou, užívá si volníčko! Ani ve třiaosmdesáti letech nemá známý fotograf stále dost. Jiní v jeho věku už dávno sedí s vnoučaty… číst článek
Zagorová, Rottrová a Kubišová v šoku: Hitmaker bojuje o život! Zagorová, Rottrová a Kubišová v šoku: Hitmaker bojuje o život! Do nového roku vykročil hodně smutně. Slavný textař Vladimír Poštulka (75) skončil v nemocnici. „Manžel… číst článek
S ČERTY NEJSOU ŽERTY: Tajná láska na place! Do Dlouhého se zabouchla... S ČERTY NEJSOU ŽERTY: Tajná láska na place! Do Dlouhého se zabouchla... Mezi divácky nejoblíbenější pohádky patří bezesporu ta s názvem S čerty nejsou žerty z roku 1984.… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Yvona Krouská
Yvona Krouská
zobrazit profil Šárka Jelínková
Šárka Jelínková
zobrazit profil Jana Pupavová
Jana Pupavová
zobrazit profil Marek Němec
Marek Němec
zobrazit profil Michal Jančařík
Michal Jančařík
zobrazit profil Michaela Krupičková
Michaela Krupičková
zobrazit profil Sagvan Tofi
Sagvan Tofi
zobrazit profil Tomáš  Kaberle
Tomáš Kaberle