Dominik Duka | Celebwiki.cz

Dominik Duka

Datum narození: 26. 4. 1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Klaus slaví 79 let, party na Hanspaulce ale zrušil. Zeman ho pozval na Hrad Klaus slaví 79 let, party na Hanspaulce ale zrušil. Zeman ho pozval na Hrad Tradiční oslava narozenin Václava Klause (79) dnes nebude. Bývalý prezident nechce pořádat party v d... číst článek
Nová kontrola ČT se ozvala. Propíraná ekonomka se pustila do hádek, Xaver ani nedutal Nová kontrola ČT se ozvala. Propíraná ekonomka se pustila do hádek, Xaver ani nedutal Mají dohlížet na fungování i peníze pro ČT, čerstvě se ujali svých placených funkcí. Ekonomka Hana L... číst článek
Zeman s Ivanou si na mši připomněli konec války. Duka se modlil za zdravotníky a oběti pandemie Zeman s Ivanou si na mši připomněli konec války. Duka se modlil za zdravotníky a oběti pandemie Slavnostní bohoslužba za mír ve svatovítské katedrále na Pražském hradě v úterý večer připomněla 75 ... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová
zobrazit profil David Lischka
David Lischka
zobrazit profil Petr Jelínek
Petr Jelínek
zobrazit profil Dorota Nvotová
Dorota Nvotová
zobrazit profil Tomáš Fiala
Tomáš Fiala
zobrazit profil František Skopal
František Skopal