Dominik Duka | Celebwiki.cz

Dominik Duka

Datum narození: 26. 4. 1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Napjatá situace u Gottova hrobu: Úřady jsou v pohotovosti, rodina má obavy! Napjatá situace u Gottova hrobu: Úřady jsou v pohotovosti, rodina má obavy! V souvislosti s blížícími se nedožitými 81. narozeninami Karla Gotta je v pohotovosti nejen pražská ... číst článek
Klausová, Schillerová i Maláčová s mužem na Velehradě. A pocta 1. linii boje s virem Klausová, Schillerová i Maláčová s mužem na Velehradě. A pocta 1. linii boje s virem Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl dnes večer téměř pů... číst článek
Witowská chce po konci v Událostech jiný pořad v ČT. Zmínila Moravce a Dukovu postel Witowská chce po konci v Událostech jiný pořad v ČT. Zmínila Moravce a Dukovu postel Byla to zpráva, která začátkem června rozesmutnila fanoušky České televize. V pořadech Události a Ud... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Britney Spears
Britney Spears
zobrazit profil Kristýna Hrušínská
Kristýna Hrušínská
zobrazit profil Eva Krejčířová
Eva Krejčířová
zobrazit profil Jaroslav  Doubrava
Jaroslav Doubrava
zobrazit profil Kateřina Lojdová
Kateřina Lojdová
zobrazit profil Vítězslav Jandák
Vítězslav Jandák
zobrazit profil Iva Marešová
Iva Marešová