Dominik Duka | Celebwiki.cz

Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Vdově z Bertramky došla trpělivost: Rázné bouchnutí do stolu! Vdově z Bertramky došla trpělivost: Rázné bouchnutí do stolu! Vdova po Karlu Gottovi se snažila být korektní, proto po zádušní mši za svého manžela poslala prezidentu… číst článek
Ivana Gottová v šoku: Vynesli její soukromou korespondenci! Ostrá reakce! Ivana Gottová v šoku: Vynesli její soukromou korespondenci! Ostrá reakce! Dopis Ivany Gottové (43), vdovy po Karlu Gottovi (†80), který po manželově pohřbu poslala prezidentu… číst článek
Ivana Gottová poslala prezidentovi Zemanovi dopis plný bolesti: Tohle jsem nečekala! Ivana Gottová poslala prezidentovi Zemanovi dopis plný bolesti: Tohle jsem nečekala! Vdova po zesnulém Karlovi Gottovi (†80) Ivana ví, komu vděčí za důstojné rozloučení s jejím manželem.… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Věra Křesadlová
Věra Křesadlová
zobrazit profil princezna Diana
princezna Diana
zobrazit profil princezna Charlotte Elizabeth Diana
princezna Charlotte Elizabeth Diana
zobrazit profil Ivo Lukačovič
Ivo Lukačovič
zobrazit profil Jacob Pitts
Jacob Pitts
zobrazit profil Tereza Skoumalová
Tereza Skoumalová
zobrazit profil Richard Pikner
Richard Pikner
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný