Dominik Duka | Celebwiki.cz

Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Zemřel Dukův osobní tajemník. Kněz Badal kritizoval islám a působil i v Radě ČT Zemřel Dukův osobní tajemník. Kněz Badal kritizoval islám a působil i v Radě ČT Ve věku 62 let zemřel v neděli kněz Milan Norbert Badal, který od roku 2010 působil jako osobní tajemník… číst článek
„Nástroje satana.“ Papež odsoudil „zvěrstva“ kněžích na dětech, církev je nechce tutlat „Nástroje satana.“ Papež odsoudil „zvěrstva“ kněžích na dětech, církev je nechce tutlat Papež František dnes na závěr čtyřdenního summitu o ochraně nezletilých ve Vatikánu označil duchovní… číst článek
Koupili si komunisty a „oholili“ církve, štve biskupa Malého kvůli zdanění restitucí Koupili si komunisty a „oholili“ církve, štve biskupa Malého kvůli zdanění restitucí Způsob schválení zdanění církevních náhrad ve Sněmovně demonstruje sílící bezskrupulóznost, aroganci… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Zettner
Petr Zettner
zobrazit profil Vítězslav Štefl
Vítězslav Štefl
zobrazit profil Monika Kramná
Monika Kramná
zobrazit profil Ondřej Havel
Ondřej Havel
zobrazit profil Naděžda Šišková
Naděžda Šišková
zobrazit profil Elen Valentová Černá
Elen Valentová Černá
zobrazit profil Jan Moťovský
Jan Moťovský
zobrazit profil Robert O´Neill
Robert O´Neill