Dominik Duka

Datum narození: 26. 4. 1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, 36. arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, dominikánský duchovní, byl v letech 2010 až 2022 pražským arcibiskupem.

Pokřtění se mu dostalo 9. května 1943 v pouchovském kostele. První roky Dominik Duka prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

DOMINIK DUKA PROHRÁL SPOR O JEŽÍŠE

Duka se vyučil zámečníkem

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě Dominik Duka pracoval v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu Dominik Duka působil na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Dominika Duku nahradí Jan Graubner

Kardinál Dominik Duka vždy velmi dobře vycházel s politiky a též se všemi prezidenty ČR, včetně Miloše Zemana a Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI ČTĚTE ZDE>>

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

Ke dni 13. května 2022 Vatikán rozhodl, že Dominika Duku ve funkci pražského arcibiskupa nahradí olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

 

Články o celebritě

Dukův úlet: Při kritice manželství pro všechny zmínil Ukrajince a nacisty. Schytal to od Pekarové i Halíka Dukův úlet: Při kritice manželství pro všechny zmínil Ukrajince a nacisty. Schytal to od Pekarové i Halíka Děti, které nejsou z tradiční rodiny s otcem a matkou, jsou ve větším ohrožení než ukrajinský voják ... číst článek
Potíže strážců prezidenta: „Atentát“ na Klause, Zemanova „sextremistka“ i sebevražda za Pavla Potíže strážců prezidenta: „Atentát“ na Klause, Zemanova „sextremistka“ i sebevražda za Pavla Útvar pro ochranu prezidenta České republiky patří mezi ta nejelitnější uskupení Policie ČR, přesto ... číst článek
Miloš Zeman a jeho pracovna: Hrozí mu vystěhování! Miloš Zeman a jeho pracovna: Hrozí mu vystěhování! Nejsou to ani tři měsíce, co byla otevřena kancelář exprezidenta Miloše Zemana (78) v Jaselské ulici... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Ester Berdych Sátorová
Ester Berdych Sátorová
zobrazit profil Josef Bernard
Josef Bernard
zobrazit profil Adriana Karembeu-Sklenaříková
Adriana Karembeu-Sklenaříková
zobrazit profil František Straka
František Straka
zobrazit profil Jiří Sýkora
Jiří Sýkora
zobrazit profil Dana Morávková
Dana Morávková
zobrazit profil Milan Daďourek
Milan Daďourek
zobrazit profil Gabriela Kalábková
Gabriela Kalábková