Dominik Duka | Celebwiki.cz

Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Knížecí rady Zemanovi: Schwarzenberg poslal prezidenta za Dukou. Kvůli pověrám Knížecí rady Zemanovi: Schwarzenberg poslal prezidenta za Dukou. Kvůli pověrám Prezident Miloš Zeman podstatnou část svého čtvrtečního vánočního poselství věnoval tématu klimatické… číst článek
Zeman: Fischerová byla z jiné planety. Prezident o dárcích, tlustém bříšku a hrozbě Rusům Zeman: Fischerová byla z jiné planety. Prezident o dárcích, tlustém bříšku a hrozbě Rusům Prezident Miloš Zeman dostal pod stromeček dárek, který si plánoval po Novém roce koupit. Manželka… číst článek
„Čekal jsem, kdy se to stane,“ říká o masakru hejtman. Babiš zděšen, Čaputová smutní, Duka se modlí „Čekal jsem, kdy se to stane,“ říká o masakru hejtman. Babiš zděšen, Čaputová smutní, Duka se modlí Masakr v Ostravě pohnul i mnohými politiky. Přímo do nemocnice se vydali vicepremiér a ministr vnitra… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Markéta Martiníková
Markéta Martiníková
zobrazit profil Petr Tiso
Petr Tiso
zobrazit profil Martin Nejedlý
Martin Nejedlý
zobrazit profil Jaroslav Weigel
Jaroslav Weigel
zobrazit profil Taťána Malá
Taťána Malá
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík
zobrazit profil Helena Vondráčková
Helena Vondráčková
zobrazit profil Jaromír Mayer
Jaromír Mayer