Václav Cílek | Celebwiki.cz

Václav Cílek

Datum narození: 11.5.1955
Místo narození: Brno
Profese: vědec, klimatolog, spisovatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Václav Cílek je povoláním geolog a klimatolog. Jeho díla tíhnou také k filozofii a teologii, což se projevuje i v jeho rozhovorech a článcích. Poslední dobou často hodnotí současnou uprchlickou krizi. Přestože to poněkud přesahuje jeho původní tvorbu, Václav Cílek se nijak nebrání například kritice běženců.

Václav Cílek se narodil 11. května 1955 v Brně. Na střední školu chodil vedle Příbrami ještě v daleké Tanzanii. Poté vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy – obor geologie. Pracoval v Hornickém a Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 2004 působil i jako ředitel Geologického ústavu Akademie věd, ale v roce 2012 tento post opustil a vrátil se na místo vědeckého pracovníka kvůli osobním zálibám. Na místě ředitele jej vyměnil Pavel Bosák, známý speleolog.

Václav Cílek se poměrně často věnuje publikační činnosti. Vydal přes třicet knih a často publikuje své texty v různých časopisech. Občas také spolupracuje s Českou televizí, například prováděl televizními pořady jako Putování starými cestami, Kameny v české krajině nebo Podzemní Čechy I a II, na nichž se významně podílel jako autor.

Znalosti Václava Cílka byly oceněny několika cenami. Mezi nejvýznamnější patří Cena ministra životního prostředí, kterou obdržel v roce 2006 od Libora Ambrozka. Zkoumal a předpovídal různé mimořádně přírodní jevy a cykly.

V současnosti se tento vědec věnuje i aktuálním problémům, především těm evropským, třeba uprchlické krizi či nárůstu teroristických útoků Václav Cílek tvrdí, že obrovská migrační vlna přinese až miliardu běženců. Podle něj jsou jen jednou z několika hrozeb, které sužují Evropu. Kvůli globálnímu oteplování a vysychání teplejších míst, což je podle něj jeden z hlavních důvodů uprchlické krize, zanedlouho prý bude Evropa k nepoznání. Čímž vyjádřil postoj, který od něj nebyl očekáván a v intelektuálních kruzích si zasloužil kritiku.

Václav Cílek má dvě dcery, jedna z nich, Eliška Cílková, je hudební skladatelka. Sám Václav Cílek se ve své literární tvorbě občas také věnuje hudbě, avšak jen z teoretického hlediska.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Naomi Campbell
Naomi Campbell
zobrazit profil Václav Budínský
Václav Budínský
zobrazit profil Sharon Stone
Sharon Stone
zobrazit profil Michael Kmeť - Separ
Michael Kmeť - Separ
zobrazit profil Denisa Grossová
Denisa Grossová
zobrazit profil Vítězslav Maláč
Vítězslav Maláč
zobrazit profil Petr Kolář
Petr Kolář
zobrazit profil Adéla Sýkorová
Adéla Sýkorová