Roman Onderka

Datum narození: 11. 11. 1965
Místo narození: Brno
Profese: politik ČSSD, 14. primátor města Brna, ekonom
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Roman Onderka, někdejší brněnský primátor, byl v letech 2017 až 2021 poslancem.

Studoval obor Ekonomika a právo v podnikání na Vysoké škole Karla Engliše Brno a absolvoval program Master of Business Administration v rámci Vysokého učení technického v Brně. Roman Onderka pracoval mj. jako vozmistr v Českých drahách a působil v odborech.

Onderka se účastnil tzv. lánského puče

Do politiky od roku 1997 člen ČSSD vstoupil v roce 2002, kdy se na jedno volební období stal zastupitelem Městské části Brno-Starý Lískovec. Iniciátor vybudování tzv. brněnského orloje Roman Onderka byl v letech 2006 až 2014 brněnským primátorem.

Společně s Michalem Haškem, Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem, a Jiřím Zimolou se Roman Onderka účastnil tzv. lánského puče, tedy schůzky frakce, která se pokusila svrhnout tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Odehrála se 26. října 2013 na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem po vyhlášení výsledků voleb do Sněmovny.

Onderkovi pomohly preferenční hlasy

Ve volbách 2017 Roman Onderka získal díky 3 098 preferenčním hlasům poslanecký mandát. Na sjezdu ČSSD byl v dubnu 2018 zvolen místopředsedou strany. Post opakovaně obhájil.

Do parlamentních volen 2021 strana Romana Onderku vyslala jako jedničku své jihomoravské kandidátky. Neuspěl. Sociální demokraté se totiž do dolní komory vůbec nedostali. Po volebním debaklu a rezignaci Jana Hamáčka byl pověřen vedením strany.

O ROMANU ONDERKOVI ČTĚTE ZDE>>

Roman Onderka byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství má syna Zbyňka, z druhého syna Romana. V březnu 2008 jako primátor Brna přiznal milostný vztah se svou náměstkyní Barborou Javorovou (KDU-ČSL).

 

 

 

Články o celebritě

Další Politici

zobrazit profil Jiří Kulhánek
Jiří Kulhánek
zobrazit profil Květa Matušovská
Květa Matušovská
zobrazit profil Petr Stuchlík
Petr Stuchlík
zobrazit profil David Smoljak
David Smoljak
zobrazit profil František Kopřiva
František Kopřiva
zobrazit profil Roman Sklenák
Roman Sklenák
zobrazit profil Iveta Štefanová
Iveta Štefanová
zobrazit profil Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda