Marcel Kolaja

Datum narození: 29. 6. 1980
Místo narození: Moravská Třebová
Profese: europoslanec České pirátské strany, IT specialista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Marcel Kolaja ve volbách 2019 coby lídrem kandidátky České pirátské strany získal křeslo v Evropském parlamentu. V lednu 2020 se stal kvestorem EP. Do voleb do EP 2024 vkročil opět v pozici lídra.

Absolvoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. V průběhu studia se Marcel Kolaja specializoval na svobodný software a pracoval jako systémový administrátor v Laboratoři zpracování přirozeného jazyka.

MARCEL KOLAJA - PIRÁTI CHTĚLI 20 PROCENT V EP

Kolaja zbrzdil softwarové patenty 

V té době se Marcel Kolaja stal spolumajitelem softwarové firmy, kde později vykonával funkci obchodního ředitele. Posléze působil jako technický produktový manažer v mezinárodní společnosti, která pracuje na vývoji svobodného softwaru.

V roce 2003 se Marcel Kolaja začal zabývat legislativou Evropské unie, aby o dva roky později jako aktivista přispěl k odmítnutí zavedení softwarových patentů Evropským parlamentem.

Mezi lety 2010 a 2014 se Marcel Kolaja v České pirátské straně (roku 2010 do ní vstoupil) věnoval zejména evropským a mezinárodním záležitostem. Posléze se jeho zájem přesunul více na aktivity týkající se komunální politiky.

Dva roky byl Marcel Kolaja předsedou spolku Otevřená města. Dále mj. inicioval projekt Hrajeme svobodnou hudbu! namířený proti OSA/Intergram.

Marcel Kolaja porazil Mikuláše Pekcu

Ve volbách do Evropského parlamentu 2014 byl Marcel Kolaja na pirátské kandidátce druhý, mandát nezískal. Ve volbách 2019 se stal jejím lídrem, když ve stranických primárkách porazil Mikuláše Peksu. Uspěl, a to stejně jako Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová. V lednu 2020 se stal kvestorem EP.

Po vnitrostranickém hlasování 16. září 2023 se Marcel Kolaja opět stal lídrem kandidátky Pirátské strany ve volbách do Evropského parlamentu 2024

O MARCELU KOLAJOVI ČTĚTE ZDE>>

Mluví anglicky a zvládá základy němčiny. Ve volném čase Marcel Kolaja lyžuje, chodí po horách, běhá, jezdí na motorce i na kole a fotí. Poslouchá rock a heavy metal. Baví ho hra na kytaru. Je vegetarián.

O VOLBÁCH DO EP 2024 ČTĚTE ZDE>>         

 

 

 

Články o celebritě

Vyhrocený duel v Blesku: „Novotný je srab!“ Konečná se hádala s Kolajou i o Putina a mír Vyhrocený duel v Blesku: „Novotný je srab!“ Konečná se hádala s Kolajou i o Putina a mír Tenhle duel ve studiu Blesku byl pořádně vyhrocený! Kateřina Konečná (KSČM) se střetla s Marcelem Ko... číst článek
Evropský parlament: Jak funguje instituce, která schvaluje evropskou legislativu? Evropský parlament: Jak funguje instituce, která schvaluje evropskou legislativu? Česko si v roce 2024 už popáté vybere své zástupce do Evropského parlamentu. O tom, co jak funguje p... číst článek
Nerudovou naštvalo okopávání kotníků. Navrhne nástupce Jourové STAN sám, nebo i s Piráty? Nerudovou naštvalo okopávání kotníků. Navrhne nástupce Jourové STAN sám, nebo i s Piráty? Kdo rozhodne o nástupci eurokomisařky Věry Jourové? Původně se zdálo, že volba připadne v pětikoalic... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr Robejšek
Petr Robejšek
zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek
zobrazit profil Tomáš Dubský
Tomáš Dubský
zobrazit profil Daniela Kovářová
Daniela Kovářová
zobrazit profil Petr Nečas
Petr Nečas
zobrazit profil Ondřej Liška
Ondřej Liška
zobrazit profil Jakub Kulhánek
Jakub Kulhánek
zobrazit profil Tomáš Fiala
Tomáš Fiala