Marcel Kolaja

Datum narození: 29. 6. 1980
Místo narození: Moravská Třebová
Profese: europoslanec České pirátské strany, IT specialista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Marcel Kolaja ve volbách 2019 coby lídrem kandidátky České pirátské strany získal křeslo v Evropském parlamentu. V lednu 2020 se stal kvestorem EP.

Absolvoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. V průběhu studia se Marcel Kolaja specializoval na svobodný software a pracoval jako systémový administrátor v Laboratoři zpracování přirozeného jazyka.

MARCEL KOLAJA - PIRÁTI CHTĚLI 20 PROCENT V EP

Kolaja zbrzdil softwarové patenty 

V té době se Marcel Kolaja stal spolumajitelem softwarové firmy, kde později vykonával funkci obchodního ředitele. Posléze působil jako technický produktový manažer v mezinárodní společnosti, která pracuje na vývoji svobodného softwaru.

V roce 2003 se Marcel Kolaja začal zabývat legislativou Evropské unie, aby o dva roky později jako aktivista přispěl k odmítnutí zavedení softwarových patentů Evropským parlamentem.

Mezi lety 2010 a 2014 se Marcel Kolaja v České pirátské straně (roku 2010 do ní vstoupil) věnoval zejména evropským a mezinárodním záležitostem. Posléze se jeho zájem přesunul více na aktivity týkající se komunální politiky.

Dva roky byl Marcel Kolaja předsedou spolku Otevřená města. Dále mj. inicioval projekt Hrajeme svobodnou hudbu! namířený proti OSA/Intergram.

Marcel Kolaja porazil Mikuláše Pekcu

Ve volbách do Evropského parlamentu 2014 byl Marcel Kolaja na pirátské kandidátce druhý, mandát nezískal. Ve volbách 2019 se stal jejím lídrem, když ve stranických primárkách porazil Mikuláše Peksu. Uspěl, a to stejně jako Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová. V lednu 2020 se stal kvestorem EP.

Mluví anglicky a zvládá základy němčiny. Ve volném čase Marcel Kolaja lyžuje, chodí po horách, běhá, jezdí na motorce i na kole a fotí. Poslouchá rock a heavy metal. Baví ho hra na kytaru. Je vegetarián.

O MARCELU KOLAJOVI ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

„Dredař“ Bartoš si udržel post šéfa Pirátů a porazil Wagenknechta. Záda mu kryje Kolaja „Dredař“ Bartoš si udržel post šéfa Pirátů a porazil Wagenknechta. Záda mu kryje Kolaja Vicepremiér Ivan Bartoš obhájil na celostátním fóru Pirátů funkci předsedy strany na další dva roky.... číst článek
Bartoš se „stěhuje“ na Ústecko. Piráti si zvolí nové vedení, vlivné tváře opouští loď Bartoš se „stěhuje“ na Ústecko. Piráti si zvolí nové vedení, vlivné tváře opouští loď Před říjnovými sněmovními volbami patřili Piráti společně s hnutím STAN v koalici nejprve k favoritů... číst článek
„Jsem komunistka,“ přiznala Pirátka, která chce sesadit Bartoše. Rýpl si i Topolánek „Jsem komunistka,“ přiznala Pirátka, která chce sesadit Bartoše. Rýpl si i Topolánek Kandidátka na post pirátské předsedkyně Jana Michailidu se na veřejném pirátském fóru pochlubila svý... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
zobrazit profil Tomáš Vandas
Tomáš Vandas
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil Adéla Šípová
Adéla Šípová
zobrazit profil Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil
zobrazit profil Michal Zuna
Michal Zuna
zobrazit profil Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová