Marcel Kolaja | Celebwiki.cz

Marcel Kolaja

Datum narození: 29.6.1980
Místo narození: Moravská Třebová
Profese: politik České pirátské strany, europoslanec, IT specialista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Softwarový specialista Marcel Kolaja ve volbách do Evropského parlamentu 2019 coby lídrem kandidátky České pirátské strany získal křeslo v EP.

Absolvoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. V průběhu studia se Marcel Kolaja specializoval na svobodný software a pracoval jako systémový administrátor v Laboratoři zpracování přirozeného jazyka.

MARCEL KOLAJA - PIRÁTI CHTĚLI 20 PROCENT V EP

V té době se Marcel Kolaja stal spolumajitelem softwarové firmy, kde později vykonával funkci obchodního ředitele. Posléze působil jako technický produktový manažer v mezinárodní společnosti, která pracuje na vývoji svobodného softwaru.

V roce 2003 se Marcel Kolaja začal zabývat legislativou Evropské unie, aby o dva roky později jako aktivista přispěl k odmítnutí zavedení softwarových patentů Evropským parlamentem.

Mezi lety 2010 a 2014 se Marcel Kolaja v České pirátské straně (roku 2010 do ní vstoupil) věnoval zejména evropským a mezinárodním záležitostem. Posléze se jeho zájem přesunul více na aktivity týkající se komunální politiky.

Dva roky byl Marcel Kolaja předsedou spolku Otevřená města. Dále mj. inicioval projekt Hrajeme svobodnou hudbu! namířený proti OSA/Intergram.

Ve volbách do Evropského parlamentu 2014 byl Marcel Kolaja na pirátské kandidátce druhý, mandát nezískal. Ve volbách 2019 se stal jejím lídrem, když ve stranických primárkách porazil Mikuláše Peksu. Uspěl, a to stejně jako Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová.

Mluví anglicky a zvládá základy němčiny. Ve volném čase Marcel Kolaja lyžuje, chodí po horách, běhá, jezdí na motorce i na kole a fotí. Poslouchá rock a heavy metal. Baví ho hra na kytaru. Je vegetarián.

O MARCELU KOLAJOVI ČTĚTE ZDE>>

 

 

Další Politici

zobrazit profil Josef Vacek
Josef Vacek
zobrazit profil Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
zobrazit profil Marta Semelová
Marta Semelová
zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Pavel Studnička
Pavel Studnička
zobrazit profil Ladislav Chlupáč
Ladislav Chlupáč
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Ivo Polák
Ivo Polák