Václav Hampl | Celebwiki.cz

Václav Hampl

Datum narození: 1. 7. 1962
Místo narození: Praha
Profese: politik fyziolog, bývalý rektor UK, senátor za KDU-ČSL a SZ
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Profesor Václav Hampl je český fyziolog a bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze. Je členem výboru Evropské univerzitní asociace. Byl předsedou České konference rektorů. Jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených se dostal v roce 2014 do Senátu.

Václav Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Mezi lety 1991 až 1996 pracoval na výzkumu plicních cév na lékařské fakultě University of Minnesota v USA. Od roku 2002 je profesorem fyziologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 2005 byl Václav Hampl zvolen rektorem Univerzity Karlovy, když zvítězil ve volbě nad dvěma dalšími kandidáty, bývalými děkany, profesorem Štěpánem Svačinou a profesorem Michalem Andělem. Před vyhlášením voleb zastával funkci předsedy Akademického senátu Univerzity Karlovy. V průběhu rektorování v čele Univerzity Karlovy posbíral mnoho zkušeností, které ho vedly k rozhodnutí kandidovat do Senátu.

V senátních volbách se v Praze utkalo 47 kandidátů. Největší konkurenční boj se odehrál na Praze 1, kde se utkalo 15 kandidátů. Vedle Václava Hampla např. Martin Bursík, sexuoložka Laura Janáčková, bývalá televizní hlasatelka Eva Jurinová či ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Ty všechny bývalý rektor porazil, když ho téměř 70 % voličských hlasů poslalo do horní komory.

Do voleb 2020 nestraníka Václava Hampla lidovci vyslali post v Senátu obhájit.

Václav Hampl proslul také nepříjemnými konflikty s některými politiky. Ty začaly zejména vleklým, ale nakonec úspěšným střetnutím s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem o budoucí podobu univerzitních nemocnic jako veřejně prospěšných institucí. Pokračovaly ostrým sporem s ministrem školství Pavlem Dobešem o reformu (jak říkali studenti, “deformu”) vysokého školství, která vyvrcholila až pádem ministra.

Václav Hampl se musel během svého postu v čele UK potýkat i s mnohem absurdnějšími problémy. Na akademické půdě čelil vlně nevole, která vznikla po oznámení chystané soutěže Miss Univerzity Karlovy.

O VÁCLAVU HAMPLOVI ČTĚTE ZDE>>

Je ženatý a s manželkou Alicí, má Václav Hampl tři děti.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

„Estébák premiérem?“ Může za to ČSSD a lidovci, šije Kalousek do Babišovy kauzy „Estébák premiérem?“ Může za to ČSSD a lidovci, šije Kalousek do Babišovy kauzy Přestože se premiér Andrej Babiš (ANO) dušuje, že žádnou spolupráci StB nepodepsal, opozice mu to od... číst článek
V Maďarsku je ohrožená demokracie, tvrdí Hampl. Setkání s Orbánem „zazdil“, výhrady mají i Piráti V Maďarsku je ohrožená demokracie, tvrdí Hampl. Setkání s Orbánem „zazdil“, výhrady mají i Piráti Návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána vzbuzuje rozporuplné reakce. Zatímco prezident Miloš Zem... číst článek
Další rozkol lidovců a STAN? KDU-ČSL: Do eurovoleb jdeme sami Další rozkol lidovců a STAN? KDU-ČSL: Do eurovoleb jdeme sami Před sněmovními volbami uzavřeli sňatek z rozumu, který se rozpadl ještě dřív, než kdokoli čekal. Ny... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Antonín Baudyš
Antonín Baudyš
zobrazit profil Jiří Domlátil
Jiří Domlátil
zobrazit profil Jan  Fischer
Jan Fischer
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Jiří  Oberfalzer
Jiří Oberfalzer
zobrazit profil Václav Krása
Václav Krása
zobrazit profil Michal Zácha
Michal Zácha
zobrazit profil Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka