Václav Hampl | Celebwiki.cz

Václav Hampl

Datum narození: 1. 7. 1962
Místo narození: Praha
Profese: politik fyziolog, bývalý rektor UK, senátor za KDU-ČSL a SZ
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Profesor Václav Hampl je český fyziolog a bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze. Je členem výboru Evropské univerzitní asociace. Byl předsedou České konference rektorů. Jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených se dostal v roce 2014 do Senátu.

Václav Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Mezi lety 1991 až 1996 pracoval na výzkumu plicních cév na lékařské fakultě University of Minnesota v USA. Od roku 2002 je profesorem fyziologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 2005 byl Václav Hampl zvolen rektorem Univerzity Karlovy, když zvítězil ve volbě nad dvěma dalšími kandidáty, bývalými děkany, profesorem Štěpánem Svačinou a profesorem Michalem Andělem. Před vyhlášením voleb zastával funkci předsedy Akademického senátu Univerzity Karlovy. V průběhu rektorování v čele Univerzity Karlovy posbíral mnoho zkušeností, které ho vedly k rozhodnutí kandidovat do Senátu.

V senátních volbách se v Praze utkalo 47 kandidátů. Největší konkurenční boj se odehrál na Praze 1, kde se utkalo 15 kandidátů. Vedle Václava Hampla např. Martin Bursík, sexuoložka Laura Janáčková, bývalá televizní hlasatelka Eva Jurinová či ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Ty všechny bývalý rektor porazil, když ho téměř 70 % voličských hlasů poslalo do horní komory.

Do voleb 2020 nestraníka Václava Hampla lidovci vyslali post v Senátu obhájit.

SEZNAM KANDIDÁTŮ PODLE OBVODŮ NAJDETE ZDE>>

Václav Hampl proslul také nepříjemnými konflikty s některými politiky. Ty začaly zejména vleklým, ale nakonec úspěšným střetnutím s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem o budoucí podobu univerzitních nemocnic jako veřejně prospěšných institucí. Pokračovaly ostrým sporem s ministrem školství Pavlem Dobešem o reformu (jak říkali studenti, “deformu”) vysokého školství, která vyvrcholila až pádem ministra.

Václav Hampl se musel během svého postu v čele UK potýkat i s mnohem absurdnějšími problémy. Na akademické půdě čelil vlně nevole, která vznikla po oznámení chystané soutěže Miss Univerzity Karlovy.

O VÁCLAVU HAMPLOVI ČTĚTE ZDE>>

Je ženatý a s manželkou Alicí, má Václav Hampl tři děti.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

Bitva o hlasy z karantény. Hamáček otočil a chce hledat cestu, dostanou nakažení obálky? Bitva o hlasy z karantény. Hamáček otočil a chce hledat cestu, dostanou nakažení obálky? Budou moci na podzim volit i lidé v karanténě kvůli koronaviru? Nestíhá se to, tvrdil ministr vnitra... číst článek
Němcová chce po 22 letech ze Sněmovny. Strany hledají „taháky“ pro senátní volby. Co Prymula? Němcová chce po 22 letech ze Sněmovny. Strany hledají „taháky“ pro senátní volby. Co Prymula? Od roku 1998 je stálicí Poslanecké sněmovny. Byla její místopředsedkyní a jedno volební období dokon... číst článek
Babiš se brání v kauze auditů: „Vláda nepohrdá Senátem.“ Senátoři míní opak Babiš se brání v kauze auditů: „Vláda nepohrdá Senátem.“ Senátoři míní opak Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl obvinění, že vláda pohrdá Senátem. Horní komora se na tom dnes usn... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Karla Maříková
Karla Maříková
zobrazit profil Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
zobrazit profil Hynek Blaško
Hynek Blaško
zobrazit profil Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
zobrazit profil Alexandra Udženija
Alexandra Udženija
zobrazit profil Martina Dlabajová
Martina Dlabajová
zobrazit profil Jan Holásek
Jan Holásek