Václav Hampl | Celebwiki.cz
Václav Hampl

Václav Hampl

Datum narození: 1. 7. 1962
Místo narození: Praha
Profese: fyziolog, bývalý rektor UK
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Profesor Václav Hampl je český fyziolog a bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze. Je členem výboru Evropské univerzitní asociace. Byl předsedou České konference rektorů. Jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených se dostal v roce 2014 do Senátu.

Václav Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Mezi lety 1991 až 1996 pracoval na výzkumu plicních cév na lékařské fakultě University of Minnesota v USA. Od roku 2002 je profesorem fyziologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2005 byl zvolen rektorem Univerzity Karlovy, když zvítězil ve volbě nad dvěma dalšími kandidáty, bývalými děkany, profesorem Štěpánem Svačinou a profesorem Michalem Andělem. Před vyhlášením voleb zastával funkci předsedy Akademického senátu Univerzity Karlovy. V průběhu rektorování v čele Univerzity Karlovy posbíral mnoho zkušeností, které ho vedly k rozhodnutí kandidovat do Senátu Parlamentu ČR.

V senátních volbách se v Praze utkalo 47 kandidátů. Největší konkurenční boj se odehrával na Praze 1, kde se utkalo 15 kandidátů. Vedle Hampla například Martin Bursík, sexuoložka Laura Janáčková, bývalá televizní hlasatelka Eva Jurinová, či ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Ty všechny bývalý rektor porazil, když ho téměř 70 % voličských hlasů poslalo do horní komory.

Václav Hampl proslul také nepříjemnými konflikty s některými politiky. Ty začaly zejména vleklým, ale nakonec úspěšným střetnutím s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem o budoucí podobu univerzitních nemocnic jako veřejně prospěšných institucí. Pokračovaly ostrým sporem s ministrem školství Pavlem Dobešem o reformu (jak říkali studenti, “deformu”) vysokého školství, která vyvrcholila až pádem ministra.

Václav Hampl se musel během svého postu v čele UK potýkat i s mnohem absurdnějšími problémy. Na akademické půdě čelil vlně nevole, která vznikla po oznámení chystané soutěže Miss Univerzity Karlovy.

Je ženatý a s manželkou Alicí, má tři děti.

 

Články o celebritě

V Maďarsku je ohrožená demokracie, tvrdí Hampl. Setkání s Orbánem „zazdil“, výhrady mají i Piráti V Maďarsku je ohrožená demokracie, tvrdí Hampl. Setkání s Orbánem „zazdil“, výhrady mají i Piráti Návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána vzbuzuje rozporuplné reakce. Zatímco prezident Miloš Zem... číst článek
Další rozkol lidovců a STAN? KDU-ČSL: Do eurovoleb jdeme sami Další rozkol lidovců a STAN? KDU-ČSL: Do eurovoleb jdeme sami Před sněmovními volbami uzavřeli sňatek z rozumu, který se rozpadl ještě dřív, než kdokoli čekal. Ny... číst článek
Boj o šéfa Senátu vyhrál Kubera. Může brát přes 240 tisíc, pokud nestihnou probrat platy Boj o šéfa Senátu vyhrál Kubera. Může brát přes 240 tisíc, pokud nestihnou probrat platy Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla (... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Helmut Kohl
Helmut Kohl
zobrazit profil Jan Stráský
Jan Stráský
zobrazit profil Dita Charanzová
Dita Charanzová
zobrazit profil Václav Klaus
Václav Klaus
zobrazit profil Stanislav Štech
Stanislav Štech
zobrazit profil Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
zobrazit profil Tomáš Czernin
Tomáš Czernin