Luc Besson

Luc Besson

Datum narození: 18. 3. 1959
Místo narození: Paříž
Profese: režisér. scenárista
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Luc Paul Maurice Besson netoužil od narození po kariéře filmaře. Tento slavný scenárista, režisér, střihač a producent snil o práci oceánografa. V sedmnácti letech mu však ošklivá dopravní nehoda znemožnila další potápění. Od svých osmnácti let se profesionálně věnuje filmování.

Mezi nejznámější filmy Luca Bessona patří například kultovní snímek Magická hlubina, Brutální Nikita nebo Pátý element, ve kterém objevil Millu Jovovich, se kterou se načas oženil. Všechny tyto filmové počiny zaznamenaly celosvětový úspěch. Jeho filmy byly několikrát nominovány na cenu César.

Převážně ve Francii dosahují snímky Luca Bessona výrazných komerčních úspěchů. Začalo to hitem TAXI, z kterého se pro nebývalý úspěch stala celá filmová série. Následoval POLIBEK DRAKA s Jetem Li, WASABI s Jeanem Reno, remake FANFÁN TULIPÁN s Penelope Cruz, PURPUROVÉ ŘEKY 2 a mnoho dalších.

Luc Besson se umí chopit i náročnějších témat. V Thajsku natáčel scény z filmu o barmské disidentce, nositelce Nobelovy ceny za mír, která strávila z posledních 21 let 15 let v domácím vězení. Hlavní postavu filmu ztělesňuje krásná Michelle Yeoh.

Známý režisér navštívil v roce 2006 mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. 41.ročník festivalu přivítal mimo jiné i herce Andyho Garcíu či režiséra Terryho Gilliama.

Jako správný Francouz byl několikrát ženatý. V roce 1986 si vzal Annu Parillaud, jež proslula hlavní rolí ve snímku Brutální Nikita, s níž má dceru Juliette. V roce 1992 si vzal mladičkou modelku Maïwenn Le Besco, které bylo tenkrát pouhých šestnáct let, a rok nato mu porodila dceru Shanu. V letech 1997–1999 byl ženatý s bývalou modelkou a herečkou Millou Jovovičovou. A nakonec si roku 2004 vzal filmovou producentku Virginii Sillu, s níž má tři děti.

 

 

Další Filmaři

zobrazit profil Petr Zelenka
Petr Zelenka
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Kristína Herczegová
Kristína Herczegová
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec