Antonín Holý | Celebwiki.cz

Antonín Holý

Datum narození: 1.9.1936
Datum úmrtí: 16.7.2012
Místo narození: Praha
Profese: chemik, přírodovědec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Skromnější než skromný světově uznávaný vědec Antonín Holý patří bezesporu k nejvýznamnějším přírodovědcům 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných k léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B nebo oparů.

Práce Antonína Holého a jeho týmu přináší státu více než 1 mld. Kč ročně. Tuto částku získává stát i po jeho smrti za licenční poplatky a patenty.

Antonín Holý vystudoval v roce 1959 organickou chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od té doby díky své píli i nápadům stoupal až na ředitelskou pozici Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV v Praze (ÚOCHB). V čele tohoto ústavu stál dlouhá léta a vybudoval z něj jedno z nejprestiženějších a ekonomicky nejvýkonnějších vědeckých center v ČR.

Antonín Holý publikoval více než 600 odborných publikací, jeho práce mají více než 12 000 citací. Je autorem či spoluautorem 60 českých i zahraničních patentů. Antonín Holý je nositelem řady českých i světových vědeckých uznání. Prvním lékem vyvinutým na základě práce Holého týmu bylo antiherpetikum Duviragel, vyvinuté ÚOCHB a společností Léčiva. Do časově a finančně náročného vývoje antiviriotik z látek vyvinutých týmem Antonína Holého se ale nebyla ochotna pustit žádná společnost z tehdejšího ČSSR ani z Evropy. Vývoj tak začal v americké farmaceutické společnosti Bristol-Meyers. Později byl ale, jako neperspektivní,  zastaven. Patenty v roce 1990 odkoupila malá americká společnost Gilead Sciences.

V roce 1996 byl v USA i Evropské unii schválen pro léčení virového zánětu oční sliznice cidofovir, který působí i proti viru pásového oparu a viru pravých neštovic. V roce 2001 byl pro léčbu AIDS schválen jím objevený lék Viread, v roce 2002 byl schválen lék určený k léčbě hepatitidy B, prodávaný pod názvem Hepsera. Kombinace látek objevených Antonínem Holým byla v roce 2004 schválena k léčbě AIDS (pod názvem Truvada) a v roce 2012 i jako prevenci k nakažení virem HIV. O Antonínu Holém, který dostal už v průběhu svého života četná ocenění, se uvažovalo i jako o kandidátu na Nobelovu cenu za medicínu.

Antonín Holý byl ženatý, s manželkou Ludmilou měl dvě dcery.

 

Články o celebritě

Hardt (84) po boji s rakovinou: Už zase na jevišti Hardt (84) po boji s rakovinou: Už zase na jevišti Vyslechl si drsný ortel! Lékaři Antonínu Hardtovi (84) letos v létě našli rakovinu a vzali mu dvě… číst článek
5 mýtů o HIV: Nejznámější pacient byl Freddie Mercury (†45) 5 mýtů o HIV: Nejznámější pacient byl Freddie Mercury (†45) Bývala to smrtelná nemoc, na kterou Freddie Mercury (†45), zpěvák skupiny Queen, zemřel. To se ale… číst článek
PATERČATA PÍŠÍ JEŽÍŠKOVI: Časy se holt mění! PATERČATA PÍŠÍ JEŽÍŠKOVI: Časy se holt mění! Rok se s rokem sešel a za chvílku tu máme opět Vánoce. A s ním i tradiční seznam od prvních českých… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Martin Tesařík
Martin Tesařík
zobrazit profil Pavel Neškudla
Pavel Neškudla
zobrazit profil Ladislav Sekanina
Ladislav Sekanina
zobrazit profil Lucie Králová
Lucie Králová
zobrazit profil Jiří Rajlich
Jiří Rajlich
zobrazit profil Dalibor Šípek
Dalibor Šípek
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil Sofie  Karochová Filippi
Sofie Karochová Filippi