Robert Charles Redford | Celebwiki.cz

Robert Charles Redford

Datum narození: 18. 8. 1936
Místo narození: Santa Monica, USA
Výška: 179 cm
Profese: Herec
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Robert Redford je americký herec, filmový režisér, producent, držitel dvou Cen Americké akademie filmových umění a věd Oscar, podnikatel, model, zastánce životního prostředí a filantrop.

Charles Robert Redford, Jr. se narodil 18. srpna 1936 v Santa Monica v Kalifornii Martě Hart a Charlesu Robertu Redfordovi. Má anglické, irské a skotské předky. Jeho matka zemřela v roce 1955, rok poté, co Robert vystudoval vysokou školu. V mládí byl povrchním floutekem, který kradl ve škole a přišel o vysokoškolské stipendium na University of Colorado kvůli opilosti.

Po odchodu z univerzity strávil nějaký čas touláním se po Americe, pracoval na kalifornských ropných polích. Poté, co něco málo našetřil, přestěhoval se do Evropy, kde studoval umění v Paříži a Florencii. Když se vrátil do Států, rozhodl se pro kariéru divadelního výtvarníka v New Yorku. Nedlouho na to začala Redforda lákat divadelní prkna a tak se v roce 1959 poprvé objevil na Broadwayi v komedii Tall Story. O rok později přišla výraznější role v dramatu Little Moon of Alban, kde si zahrál po boku Julie Harris. Představení se stalo totálním hitem.

Robertova průlomová role přišla s postavou Sundance Kida v Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), kde poprvé spolupracoval s Paulem Newmanem. Další role va Takoví jsme byli (1973) a The Sting (1973) udělaly v herecké branži z Redforda na další 3 roky jedničku. Herec využíval svého vlivu, aby se věnoval problémům v oblasti životního prostředí a postupem času se mu podařilo získat v Utahu pozemky, které přeměnil na ranč a lyžařské středisko Sundance. V roce 1980 založil Sundance institut pro začínající filmaře. Filmový festival, který institut každoročně pořádá, se stal jedním z nejproslulejších na světě. V roce 1980 herec zrežíroval film Obyčejní lidé, za který o rok později získal Oskara za nejlepší režii. V roce 1992 pak natočil film Tudy teče řeka v hlavní roli s Bradem PittemO dva roky později si vysloužil další nominaci na nejlepší režii, tentokrát s filmem Quiz Show.

V jeho osobním životě kralovaly dvě ženy, první, Lolu Van Wagenen, si vzal 12. září 1958 v Las Vegas v Nevadě. Měli spolu čtyři děti. První, Scott Anthony, tragicky zemřel v pouhých dvou měsících. Lola a Redford se rozvedli v roce 1985. V červenci roku 2009 se pak herec oženil po druhé, a to se svou dlouholetou partnerku Sibylle Szaggarsovou, se kterou dodnes bydlí v Utahu na svém ranči Sundance. Redford má sedm vnoučat a bratra Williama.


 

Další Herci

zobrazit profil Hana Brejchová
Hana Brejchová
zobrazit profil Judit Bárdos
Judit Bárdos
zobrazit profil Petr Franěk
Petr Franěk
zobrazit profil Kristin Davis
Kristin Davis
zobrazit profil Alena Antalová
Alena Antalová
zobrazit profil Ivo Niederle
Ivo Niederle
zobrazit profil Anna Kotlíková
Anna Kotlíková
zobrazit profil Rosa Leslie
Rosa Leslie