Emil Zátopek | Celebwiki.cz

Emil Zátopek

Datum narození: 19. 9. 1922
Datum úmrtí: 21. 11. 2000
Místo narození: Kopřivnice
Váha: 72 kg
Výška: 182 cm
Profese: český atlet, běžec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Byl prvním člověkem, který zvládl uběhnout trať 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod jednu hodinu. Československý atlet Emil Zátopek se zapsal do naší historie mnoha triumfy.

S během začínal až v pubertě. Když pracoval v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně, jeho a další čtyři chlapce si vybral trenér k závodění. I přes své protesty, že je moc slabý, se Emil Zátopek na svém prvním závodu Běh Zlínem umístil jako druhý.

A tak to celé začalo. Trénovat ho začal Jan Haluza, s nímž absolvoval řadu závodů. V roce 1944 pokořil české traťové rekordy v běhu na 2000 m, 3000 m a 5000 m. Díky tomu byl vybrán do českého reprezentačního týmu pro mistrovství Evropy 1946. Tam skončil na pětikilometrové trati pátý, když překonal svůj vlastní čas.

Na olympijských hrách se objevil poprvé v roce 1948 na LOH v Londýně. Tam si vyběhl první místo na trati 10 km, a druhou příčku obsadil v závodě na 5 km. Rok po olympijských hrách, zvládl Emil Zátopek dvakrát zlomit světový rekord v běhu na 10km, a později sám tento rekord ještě třikrát vylepšil. Dále se stal držitelem traťových vzdáleností na skoro všechny vzdálenosti.

Jeho největší úspěch byli LOH v Helsinkách 1952. Zlatou medaili získal v běhu na 5 km, 10 km a dokonce i v maratonu, který běžel poprvé a taktéž v této disciplíně nastolil nový olympijský rekord. Tuto zlatou medaili z maratonu chtěl obhájit i o 4 roky později v Melbourne, jenže zranění třísla mu nedovolilo lepší než šesté místo. Svou sportovní kariéru ukončil Emil Zátopek v roce 1958.

V roce 1945 spojil Emil Zátopek svou sportovní kariéru se službou vojáka z povolání. Vstoupil do klubu Komunistické strany Československa. Kvůli svému sportovnímu vytížení se však Emil Zátopek v politice mnoho neangažoval. Roku 1969 se přidal k žalobě čtyř dalších lidí na poslance Viléma Nového za křivé obvinění spojené s úmrtím Jana Palacha. Nový o Zátopkovi a ostatních prohlásil, že prý Palacha k upálení naváděli, ti ho všem vůbec neznali. V roce 1970 na počátku normalizace nakonec Zátopek svou žalobu stáhl a Novému se omluvil.

Po svém odchodu z armády se Emil Zátopek živil hloubením studní.

Emil Zátopek měl za ženu Danu Zátopkovou, která se mimo jiné narodila ve stejný den, jako on, a byla to také úspěšná atletka. Vzali se roku 1948.

 

Články o celebritě

Herec Václav Neužil opustil Prahu. Místo premiéry filmu o Zátopkovi seká v kempu dřevo Herec Václav Neužil opustil Prahu. Místo premiéry filmu o Zátopkovi seká v kempu dřevo Moderátor a stand-up komik Luděk Staněk vyzpovídal za uplynulé dva měsíce tři desítky českých osobno... číst článek
Babčáková z Comebacku: 4 roky po rozvodu ZÁSNUBY se svalovcem Babčáková z Comebacku: 4 roky po rozvodu ZÁSNUBY se svalovcem Čtyři roky po rozvodu se Simona Babčáková (47) rozhodla zpečetit svůj dvouletý vztah s osobním trené... číst článek
Dvořák kriticky o atletice: Nejsme showbyznys! Dnes se živí něčím úplně jiným Dvořák kriticky o atletice: Nejsme showbyznys! Dnes se živí něčím úplně jiným Odcházel jako vyčerpaný a naštvaný muž, kterého ubila úředničina v kanceláři. Tomáš Dvořák, trojnáso... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Ondřej Cink
Ondřej Cink
zobrazit profil Aleš Liemann
Aleš Liemann
zobrazit profil Gianluigi Buffon
Gianluigi Buffon
zobrazit profil David Kostelecký
David Kostelecký
zobrazit profil Lucie Šafářová
Lucie Šafářová
zobrazit profil Marek Hamšík
Marek Hamšík
zobrazit profil Jan Charouz
Jan Charouz
zobrazit profil Milan Gulaš
Milan Gulaš