Emil Zátopek | Celebwiki.cz

Emil Zátopek

Datum narození: 19. 9. 1922
Datum úmrtí: 21. 11. 2000
Místo narození: Kopřivnice
Váha: 72 kg
Výška: 182 cm
Profese: český atlet, běžec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Byl prvním člověkem, který zvládl uběhnout trať 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod jednu hodinu. Československý atlet Emil Zátopek se zapsal do naší historie mnoha triumfy.

S během začínal až v pubertě. Když pracoval v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně, jeho a další čtyři chlapce si vybral trenér k závodění. I přes své protesty, že je moc slabý, se Emil Zátopek na svém prvním závodu Běh Zlínem umístil jako druhý.

A tak to celé začalo. Trénovat ho začal Jan Haluza, s nímž absolvoval řadu závodů. V roce 1944 pokořil české traťové rekordy v běhu na 2000 m, 3000 m a 5000 m. Díky tomu byl vybrán do českého reprezentačního týmu pro mistrovství Evropy 1946. Tam skončil na pětikilometrové trati pátý, když překonal svůj vlastní čas.

Na olympijských hrách se objevil poprvé v roce 1948 na LOH v Londýně. Tam si vyběhl první místo na trati 10 km, a druhou příčku obsadil v závodě na 5 km. Rok po olympijských hrách, zvládl Emil Zátopek dvakrát zlomit světový rekord v běhu na 10km, a později sám tento rekord ještě třikrát vylepšil. Dále se stal držitelem traťových vzdáleností na skoro všechny vzdálenosti.

Jeho největší úspěch byli LOH v Helsinkách 1952. Zlatou medaili získal v běhu na 5 km, 10 km a dokonce i v maratonu, který běžel poprvé a taktéž v této disciplíně nastolil nový olympijský rekord. Tuto zlatou medaili z maratonu chtěl obhájit i o 4 roky později v Melbourne, jenže zranění třísla mu nedovolilo lepší než šesté místo. Svou sportovní kariéru ukončil Emil Zátopek v roce 1958.

V roce 1945 spojil Emil Zátopek svou sportovní kariéru se službou vojáka z povolání. Vstoupil do klubu Komunistické strany Československa. Kvůli svému sportovnímu vytížení se však Emil Zátopek v politice mnoho neangažoval. Roku 1969 se přidal k žalobě čtyř dalších lidí na poslance Viléma Nového za křivé obvinění spojené s úmrtím Jana Palacha. Nový o Zátopkovi a ostatních prohlásil, že prý Palacha k upálení naváděli, ti ho všem vůbec neznali. V roce 1970 na počátku normalizace nakonec Zátopek svou žalobu stáhl a Novému se omluvil.

Po svém odchodu z armády se Emil Zátopek živil hloubením studní.

Emil Zátopek měl za ženu Danu Zátopkovou, která se mimo jiné narodila ve stejný den, jako on, a byla to také úspěšná atletka. Vzali se roku 1948.

 

Články o celebritě

Dana Zátopková (†97): Místo pocty tajný pohřeb! Dana Zátopková (†97): Místo pocty tajný pohřeb! Když zemřel legendární běžec Emil Zátopek (†78), loučili se s ním s velkou pompou. Jeho milované žen... číst článek
Zátopková spočine po boku manžela Emila: Budou zase spolu Zátopková spočine po boku manžela Emila: Budou zase spolu Místo pro svůj poslední odpočinek si vybrali dlouho dopředu. Dana Zátopková (†97) navždy ulehne vedl... číst článek
Pohřeb Zátopkové (†97) jen pro zvané. Na věčnost v olympijském saku a s »Ťopkem« v kapse! Pohřeb Zátopkové (†97) jen pro zvané. Na věčnost v olympijském saku a s »Ťopkem« v kapse! Přála si zádušní mši v Břevnovském klášteře. Dokonce si vybrala květiny, fotografii i oštěpaře pro č... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Luboš Hilgert ml.
Luboš Hilgert ml.
zobrazit profil Martin  Hanzal
Martin Hanzal
zobrazit profil Thomas Vonn
Thomas Vonn
zobrazit profil Marek Štěch
Marek Štěch
zobrazit profil Radek Juška
Radek Juška
zobrazit profil Josef Hrabal
Josef Hrabal
zobrazit profil Ondřej Pavelec
Ondřej Pavelec