Dana Zátopková | Celebwiki.cz

Dana Zátopková

Datum narození: 19.9.1922
Místo narození: Fryštát, Karviná
Profese: česká atletka, oštěpařka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Získala nejcennější olympijský kov ve stejný den, jako její o něco málo slavnější manžel. Dana Zátopková, česká oštěpařka, pak dokázala na mezinárodní úrovni získat zlato ještě dvakrát.

V mládí se Dana Zátopková, v té době ještě Dana Ingrová, vůbec nevěnovala atletice. Začínala jako házenkářka a až poté přidala atletickou disciplínu, hod oštěpem.

Roku 1948 odjela reprezentovat Československo na LOH v Londýně. Tam skončila na sedmém místě. Krátce po této olympiádě si vzala českého běžce Emila Zátopka. A že je všestranná sportovkyně, dokázala Dana Zátopková v roce 1949, kdy vyhrála titul mistryň Československa v házené žen s týmem Slovácká Slavie.

Její největší úspěch přišel na LOH v Helsinkách 1952. Ve stejný den, kdy její manžel získal zlatou medaili v běhu na 5 km, Dana Zátopková svým hodem 50,47 m taktéž získala zlato. Poté se stala mistryní Evropy 1954 a 1958, kdy překonala světový rekord. Na olympijských hrách v Římě 1960 skončila druhá.

Roku 1962 ukončila Dana Zátopková svou aktivní kariéru a začala se věnovat trenérské činnosti. Mezi lety 1960-1972 byla členkou Mezinárodní atletické federace. V její zlaté kariéře nyní pokračuje jedna z nejlepších současných českých atletek Barbora Špotáková. Ta taktéž hází oštěpem a trhá světové rekordy.

 

Články o celebritě

Legendární Dana Zátopková (97): Mozková příhoda a problémy s mluvením! Legendární Dana Zátopková (97): Mozková příhoda a problémy s mluvením! Přestože na svůj věk vypadá stále čile, prochází si oštěpařka Dana Zátopková (97) těžkým obdobím.… číst článek
Ondříčkova Martha se vdala: Issová si vzala Neužila! Ondříčkova Martha se vdala: Issová si vzala Neužila! Mraky bílé rýže padají na schody kostela sv. Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstí v pražských… číst článek
Trenér filmu Zátopek: Jak nachystat herce Neužila, aby běhal jako legenda Trenér filmu Zátopek: Jak nachystat herce Neužila, aby běhal jako legenda Bez trenéra běhu Jana Pernici by se natáčení filmu Zátopek snad ani neobešlo. Trénuje Václava Neužila,… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jasmin Ščuk
Jasmin Ščuk
zobrazit profil Lucie Anovčínová
Lucie Anovčínová
zobrazit profil Lindsey Vonnová
Lindsey Vonnová
zobrazit profil Karel Piták
Karel Piták
zobrazit profil Zbyněk Irgl
Zbyněk Irgl
zobrazit profil Lukáš Daněk
Lukáš Daněk
zobrazit profil Olga Šplíchalová
Olga Šplíchalová
zobrazit profil Eliška Březinová
Eliška Březinová