Richard Nixon | Celebwiki.cz
Richard Nixon

Richard Nixon

Datum narození: 9. 1. 1913
Datum úmrtí: 22. 4. 1994
Místo narození: Yorba Linda, Kalifornie
Profese: politik

Související celebrity

Životopis

Richard Nixon je jediným člověkem, který byl dvakrát zvolen americkým viceprezidentem i prezidentem. Zároveň je také jediným americkým prezidentem, který na svůj úřad rezignoval.

Richard Nixon se poprvé o prezidentský úřad ucházel v roce 1960, ale tesně jej porazil John Fitzgerald Kennedy. Ve volbách v roce 1968 porazil kandidáta demokratů, Huberta Humphreye a o čtyři roky později drtivě porazil George McGoverna, který vyhrál pouze v jednom státě. Byl 37. prezidentem Spojených států.

Během jeho prezidentství došlo k normalizaci vztahů se Sovětským svazem a Čínou. Zahájil také stahování amerických vojáků z Vietnamu, ale zároveň rozšířil bombardování i na sousední státy - Kambodžu a Laos.

Spojené státy také za prezidenta Nixona zaznamenaly obrovský úspěch, když posádka lodi Apollo 11 v čele s Neilem Armstrongem přistála 20. července 1969 na Měsíci a poté se v pořádku vrátila na Zemi.

Historický krok bylo také jeho rozhodnutí z roku 1971 opustit v té době zavedený Brettonwoodský mezinárodní měnový systém a směnitelnost amerického dolaru za zlato. Ministrem zahraničí jmenoval Henryho Kissingera. V roce 1972 se Nixon rozhodl použít atomovou bombu na severovietnamské vojáky i civilisty, a byl to právě Kissinger, který mu to rozmluvil.

Jeho kariéra byla poznamenána aférou Watergate, kvůli které musel následně rezignovat. Dne 17. června 1972, zadržela policie v komplexu Watergate, kde sídlila Demokratická strana, pět lidí, kteří tam instalovali odposlouchávací zařízení. Bílý dům popíral, že by s vloupáním měl cokoliv společného až do 5. srpna 1974, kdy přiznal, že o aféře Watergate věděl od začátku a úmyslně lhal. Velkou zásluhu na tomto přiznání měli novináři Robert Upshur "Bob" Woodward a Carl Bernstein, kteří pracovali pro The Wahington Post. Ti celé dva roky sbírali informace a důkazy, které by Nixona usvědčili. Ty získali i díky jejich tajnému zdroji. Později se ukázalo, že onen tajný zdroj byl tehdejší náměstek FBI William Mark Felt. Za tuto investigativní reportáž obdrželi Woodward a Brnstein Pullitzerovu cenu.

Woodward zpracoval své zážitky s kolegou do podoby knihy All the President's Men, která se v roce 1976 stala předlohou pro stejnojmenné americké filmové drama režiséra Alana Pakuly, kde dvojici reportérů ztvárnili Dustin Hoffman a Robert Redford.

 

Články o celebritě

„Zemanův humor mě baví!“ Americký velvyslanec King promluvil exkluzivně pro Blesk „Zemanův humor mě baví!“ Americký velvyslanec King promluvil exkluzivně pro Blesk Už rok a půl coby americký velvyslanec Stephen King (77) sleduje dění v Česku a jedná s našimi polit... číst článek
Královna Alžběta II. nosí stejnou kabelku od československého návrháře už padesát let Královna Alžběta II. nosí stejnou kabelku od československého návrháře už padesát let Královnu Alžbětu II. (92) jsme na oficiálních akcích zvyklí vídat v pestrobarevných kabátcích doplně... číst článek
Odhalil Watergate, teď napsal knihu o Trumpovi: Vlastní lidé ho mají za idiota! Odhalil Watergate, teď napsal knihu o Trumpovi: Vlastní lidé ho mají za idiota! Další kniha zřejmě zbourá i ten zbytek pověsti amerického prezidenta. Podle lidí pracujících dokonce... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Josef Jadrný
Josef Jadrný
zobrazit profil Ludmila Nedělkova
Ludmila Nedělkova
zobrazit profil Zdeněk Dvořák
Zdeněk Dvořák
zobrazit profil Radim Sršeň
Radim Sršeň
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Miloslava Vostrá
Miloslava Vostrá
zobrazit profil Ilona Tajchnerová
Ilona Tajchnerová