Richard Nixon | Celebwiki.cz
Richard Nixon

Richard Nixon

Datum narození: 9.1.1913
Datum úmrtí: 22.4.1994
Místo narození: Yorba Linda, Kalifornie
Profese: politik

Související celebrity

Životopis

Richard Nixon je jediným člověkem, který byl dvakrát zvolen americkým viceprezidentem i prezidentem. Zároveň je také jediným americkým prezidentem, který na svůj úřad rezignoval.

Richard Nixon se poprvé o prezidentský úřad ucházel v roce 1960, ale tesně jej porazil John Fitzgerald Kennedy. Ve volbách v roce 1968 porazil kandidáta demokratů, Huberta Humphreye a o čtyři roky později drtivě porazil George McGoverna, který vyhrál pouze v jednom státě. Byl 37. prezidentem Spojených států.

Během jeho prezidentství došlo k normalizaci vztahů se Sovětským svazem a Čínou. Zahájil také stahování amerických vojáků z Vietnamu, ale zároveň rozšířil bombardování i na sousední státy - Kambodžu a Laos.

Spojené státy také za prezidenta Nixona zaznamenaly obrovský úspěch, když posádka lodi Apollo 11 v čele s Neilem Armstrongem přistála 20. července 1969 na Měsíci a poté se v pořádku vrátila na Zemi.

Historický krok bylo také jeho rozhodnutí z roku 1971 opustit v té době zavedený Brettonwoodský mezinárodní měnový systém a směnitelnost amerického dolaru za zlato. Ministrem zahraničí jmenoval Henryho Kissingera. V roce 1972 se Nixon rozhodl použít atomovou bombu na severovietnamské vojáky i civilisty, a byl to právě Kissinger, který mu to rozmluvil.

Jeho kariéra byla poznamenána aférou Watergate, kvůli které musel následně rezignovat. Dne 17. června 1972, zadržela policie v komplexu Watergate, kde sídlila Demokratická strana, pět lidí, kteří tam instalovali odposlouchávací zařízení. Bílý dům popíral, že by s vloupáním měl cokoliv společného až do 5. srpna 1974, kdy přiznal, že o aféře Watergate věděl od začátku a úmyslně lhal. Velkou zásluhu na tomto přiznání měli novináři Robert Upshur "Bob" Woodward a Carl Bernstein, kteří pracovali pro The Wahington Post. Ti celé dva roky sbírali informace a důkazy, které by Nixona usvědčili. Ty získali i díky jejich tajnému zdroji. Později se ukázalo, že onen tajný zdroj byl tehdejší náměstek FBI William Mark Felt. Za tuto investigativní reportáž obdrželi Woodward a Brnstein Pullitzerovu cenu.

Woodward zpracoval své zážitky s kolegou do podoby knihy All the President's Men, která se v roce 1976 stala předlohou pro stejnojmenné americké filmové drama režiséra Alana Pakuly, kde dvojici reportérů ztvárnili Dustin Hoffman a Robert Redford.

 

Články o celebritě

Odhalil Watergate, teď napsal knihu o Trumpovi: Vlastní lidé ho mají za idiota! Odhalil Watergate, teď napsal knihu o Trumpovi: Vlastní lidé ho mají za idiota! Další kniha zřejmě zbourá i ten zbytek pověsti amerického prezidenta. Podle lidí pracujících dokonce… číst článek
Podání rukou: Jak ho zvládli Chruščov a Kennedy, Nixon a Mao, či Rabin a Arafat?  Podání rukou: Jak ho zvládli Chruščov a Kennedy, Nixon a Mao, či Rabin a Arafat? Historickou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una sledoval… číst článek
Schwarzenberg: Drahoš musí mít hroší kůži. Expert: Může rozhodnout i židle Schwarzenberg: Drahoš musí mít hroší kůži. Expert: Může rozhodnout i židle Byl soupeřem Miloše Zemana, před pěti lety ale Karel Schwarzenberg, někdejší šéf TOP 09, prohrál.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Martin Tesařík
Martin Tesařík
zobrazit profil Ondřej Benešík
Ondřej Benešík
zobrazit profil Alexander Dubček
Alexander Dubček
zobrazit profil Martin Baxa
Martin Baxa
zobrazit profil Věra Jourová
Věra Jourová
zobrazit profil Vladimír Boštík
Vladimír Boštík
zobrazit profil Jaromír Strnad
Jaromír Strnad
zobrazit profil Hynek Blaško
Hynek Blaško