Zinédine Zidane | Celebwiki.cz

Zinédine Zidane

Datum narození: 23.6.1972
Přezdívka: Zizou
Místo narození: Marseille
Profese: fotbalový záložník, trenér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Famózní francouzský záložník Zinédine Zidane se několikrát zapsal do historie fotbalu. Francii, kde mu přezdívají Zizou, pomohl v roce 1998 k titulu světových šampiónů. A celý svět propíral, proč udeřil ve finále šampionátu 2006 hlavičkou do hrudi italského hráče Marca Materazziho.

Zizou se narodil v Marseille v chudých poměrech. Muslimští rodiče uprchli z Alžírska před krutovládou.  Zinédine Zidane v dětství přilnul ke kulatému nesmyslu, a to určilo jeho další osud. S vrcholovým fotbalem začal počátkem 90. let 20. století v Cannes. Později přestoupil do Bordeaux, pak do Turína a nakonec do Realu Madrid. Za každý z klubů hrál okolo pěti let. Jen sumy, které za jeho přestup kluby platily, rostly.

V roce 2004 zařadil Pelé záložníka Zinédina Zidana mezi nejlepší fotbalisty světa. Dopomohla tomu Zizouova excelentní technika, orientace, obratnost, dlouhé nohy, jasnozřivé fotbalové myšlení a hlad po gólech. Několikrát byl vyhlášen nejlepším francouzským hráčem, je držitelem Zlatého míče. Jako Pelé hrával s číslem 10.

Jeho ojedinělé fotbalové vlastnosti se projevily ve finále mistrovství světa v roce 1998, které se konalo ve Francii. Záložník Zizou zařídil galským kohoutům dvěma góly proti Brazílii zlato. Umlčel tak kritiku svých dosavadních nepřesvědčivých výkonů.

Jako nepostradatelný hráč býval Zinédin Zidane přetěžován a sezóny často končil vyčerpaný. Přesto se při přestupu z Juventusu Turín do Realu Madrid stal v roce 2001 nejdražším hráčem historie. Španělský klub za něj tehdy dal 66 miliónů dolarů.

Zizou špatně snášel některé vypjaté chvíle a urážky. Ve finále šampionátu 2006, v zápase Francie proti Itálii to viděl v přímém přenosu celý svět. Zizou byl po právu vyloučen za zkrat, kdy úmyslným úderem hlavou do hrudi inzultoval soupeřova hráče Marca Materazziho, a to kvůli předchozí urážce. Francie pak s Itálií prohrála na penalty.

Po ukončení aktivní kariéry se Zinédine Zidane rozhodl pro trenérskou kariéru. Chvíli mu to trvalo, ale v lednu 2016 se stal trenérem Realu Madrid, s nímž v roce 2002 vyhrál Ligu mistrů.

Zizou je ženatý. S manželkou Veronique má dva syny, Enza a Lucu. Peníze nevydělával jen fotbalem, v reklamě propagoval společností Adidas a Christian Dior.

 

Články o celebritě

Expres z Maroka, který přejel Slavii: Patří Realu, Dortmund si dupl Expres z Maroka, který přejel Slavii: Patří Realu, Dortmund si dupl Žádný ospalý diesel. Borussia Dortmund přivezla do Prahy nadupanou marockou mašinu. Dle slov Jana… číst článek
Vysoká hra Zdeňka Haníka: Herní šílenství Tomáše Satoranského Vysoká hra Zdeňka Haníka: Herní šílenství Tomáše Satoranského Čeští basketbalisté dosáhli nebývalého úspěchu. Skončili šestí na mistrovství světa a já si opakovaně… číst článek
Barcelona odletěla pro Neymara. PSG tlačí na odchod, rýsuje se dohoda Barcelona odletěla pro Neymara. PSG tlačí na odchod, rýsuje se dohoda Rozjíždí se možná klíčový týden, na jehož konci dojde k oznámení bombastického transferu. Zástupci… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil LeBron James
LeBron James
zobrazit profil Costa Nhamoinesu
Costa Nhamoinesu
zobrazit profil Marek Matějovský
Marek Matějovský
zobrazit profil Vítězslav Lavička
Vítězslav Lavička
zobrazit profil Rostislav Osička
Rostislav Osička
zobrazit profil David Bičík
David Bičík
zobrazit profil Andrea Drápalová
Andrea Drápalová
zobrazit profil Kateřina  Elhotová
Kateřina Elhotová