Karel Fiala Limonádový Joe | Celebwiki.cz

Karel Fiala

Datum narození: 3.8.1925
Přezdívka: Limonádový Joe
Místo narození: Ostrava-Hrušov
Profese: herec, pěvec
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Herec Karel Fiala, který se proslavil zejména jako Limonádový Joe, se v roce 2013 stal držitelem Ceny Thálie za celoživotní přínos v oboru muzikál.

Filmový herec, operní, operetní a muzikálový pěvec, tenorista, vyučený kominík Karel Fiala, který byl od roku 1956 pilířem Hudebního divadla v Karlíně, studoval zpěv na konzervatoři a na pražské AMU. Předtím, než dostal angažmá v Karlíně, působil jako elév v souboru Národního divadla. V roce 2013 dostal Thálii za celoživotní práci v muzikálu.

KAREL FIALA - KOLALOKA MU NEJELA

Poprvé se Karel Fiala na filmovém plátně objevil ve snímku Dalibor (1956). Pak dostal roli v pohádce Martina Friče Dařbuján a Pandrhola (s Jiřím Sovákem a Rudolfem Hrušinským) a ve válečném dramatu Reportáž psaná na oprátce natočeném podle knihy komunisty Fučíka. Ve snímku si zahráli Ilja Racek, Libuše Švormová, Zdeněk Štěpánek, Ota Sklenčka, Rudolf Hrušínský, Ilja Prachař, Jiřina Švorcová či Luděk Munzar.

Svou nejslavnější hlavní roli - sličného kovboje v bělostném oděvu se sklenicí Kolalokovy limonády- dostal od Oldřicha Lipského v jeho muzikálové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Joa si ale jen zahrál, zpíval ho Karel Gott. Kromě Karla Fialy se v tomto filmu, který se stal jednou z nejslavnějších českých komedií vůbec, předvedli Miloš Kopecký, Květa Fialová, Olga SchoberováWaldemar MatuškaVladimír Menšík či Juraj Herz.

S Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou si Karel Fiala zazpíval v Šíleně smutné princezně (1968). Po vpádu ruských vojsk do Československa Karel Fiala vystoupil z komunistické strany, čímž se jeho slibně nastartovaná kariéra stopla a tak se vrátil k menším rolím. Krátce před Sametovou revolucí jej Tomáš Vorel st. obsadil do svého veleúspěšného povídkového filmu Pražská 5.

O KARLU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Karel Fiala byl ženatý třikrát. Jan Fiala je jediný ze čtyř „Limonádových“ synů, který šel v otcových šlépějích a stal se muzikálovým hercem. Jeho dcera Anna Fialová je také herečka.

 

Články o celebritě

Nemohoucí Limonádový Joe Karel Fiala (92) si zoufá:  Nikdo o mě  nemá zájem! Nemohoucí Limonádový Joe Karel Fiala (92) si zoufá: Nikdo o mě nemá zájem! I když deník Aha! upozornil na velké zdravotní potíže herce Karla Fialy (92), nikdo z kolegů se mu… číst článek
Manželka nemohoucího Karla Fialy: Shání mu lidi, co ho snesou z bytu! Manželka nemohoucího Karla Fialy: Shání mu lidi, co ho snesou z bytu! Je to měsíc, co Karel Fiala (92) v Aha! a na Frekvenci 1 prozradil, že už dva roky kvůli nemocným… číst článek
Forman (†86) chtěl „limonádníka“ Fialu (92) dostat do Ameriky! Jenže tu byl problém… Forman (†86) chtěl „limonádníka“ Fialu (92) dostat do Ameriky! Jenže tu byl problém… Smrt Miloše Formana (†86) velmi zasáhla také herce Karla Fialu (92), který ztvárnil ve Formanově snímku… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Teresa May
Teresa May
zobrazit profil Soňa Valentová
Soňa Valentová
zobrazit profil Tomáš Juřička
Tomáš Juřička
zobrazit profil Marika Procházková
Marika Procházková
zobrazit profil Boris Rösner
Boris Rösner
zobrazit profil Catherine Deneuve
Catherine Deneuve
zobrazit profil Pavel Landovský
Pavel Landovský
zobrazit profil Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka