Michal Prokop

Datum narození: 13. 8. 1946
Profese: zpěvák, hudební skladatel, kytarista, moderátor, politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Hudebník a někdejší politik Michal Prokop, kytarista a zpěvák rockové skupiny Framus Five, proslul též moderováním talk show České televize Krásný ztráty.

S rockovou skupinou, později pojmenovanou Framus Five, začal Michal Prokop vystupovat roku 1963. Nejdříve pouze hrál na kytaru, k níž po čtyřech letech přidal i zpěv. To už studoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (o dvacet let později absolvoval ještě obor kulturologie na Filozofické fakultě UK).

MICHAL PROKOP S HANOU ZAGOROVOU V SSSR

Začátkem 70. let 20. století Michal Prokop působil v divadle Semafor, vystupoval v programu Hany Zagorové, později pak se skupinou Mahagon a od roku 1978 v obnovené kapele Framus Five, s níž působil až do roku 1990. A po dalších deseti letech se do ní vrátil. K hitům skupiny patří Kolej Yesterday, Bitva o Karlův most, Nic ve zlým, nic v dobrým nebo Krásný ztráty.

Politické smýšlení Michala Prokopa prošlo během let závratnou proměnou. Roku 1977 komunistům podepsal tzv. Antichartu a v roce 1989 pro změnu petici Za osvobození Václava Havla a poté také Několik vět. Po Sametové revoluci byl poslancem, nejprve za Občanské fórum a posléze za ODA. Vykonával též funkci náměstka ministra kultury.

O MICHALU PROKOPOVI ČTĚTE ZDE>>

Koncem druhého tisíciletí Michal Prokop uváděl politicky orientovaný pořad TV Prima Nic ve zlým. V letech 1998 až 2001 působil jako ředitel projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000. Poté byl předsedou Rady Českého rozhlasu. Čtrnáct let psal scénáře talk show České televize Krásný ztráty, kterou moderoval a již uzavřel v prosinci 2013 500. dílem. Tyto své rozhovory vydal knižně.

Zpěvák, hudební skladatel, kytarista, politik a moderátor Michal Prokop má syna Petra, který se stal produkčním.

 

Články o celebritě

Skon Hany Zagorové všechny zasáhnul: V slzách je nejen Margita, ale i Ztracený či Bohdalová! Skon Hany Zagorové všechny zasáhnul: V slzách je nejen Margita, ale i Ztracený či Bohdalová! V pátek 26. srpna zasáhla Česko velice smutná zpráva - do pěveckého nebe se odebrala zpěvačka Hana Z... číst článek
Drbárna z ULICE: Předsudky, rasismus a milostné hrátky ve škole Drbárna z ULICE: Předsudky, rasismus a milostné hrátky ve škole U Volákových to stále vře. Blanka absolutně nezvládá situaci a tak se opět napila. Ovšem není jediná... číst článek
Pohřeb kytaristy Andršta: Jeho odchod rozbrečel i Petra Jandu Pohřeb kytaristy Andršta: Jeho odchod rozbrečel i Petra Jandu Poslední sbohem kytaristovi Luboši Andrštovi (†73) přišel dát do kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Vladivojna La Chia
Vladivojna La Chia
zobrazit profil PSY (Park Jae-sang)
PSY (Park Jae-sang)
zobrazit profil Marián Varga
Marián Varga
zobrazit profil Jan Žižka
Jan Žižka
zobrazit profil Ivo Kahánek
Ivo Kahánek
zobrazit profil Jiří Michálek
Jiří Michálek
zobrazit profil Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica