Jaroslav Klemeš válečný hrdina | Celebwiki.cz

Jaroslav Klemeš

Datum narození: 31.1.1922
Datum úmrtí: 7.8.2017
Místo narození: Čadca, Československá repubika
Profese: voják, výsadkář, hrdina 2. světové války
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Generálporučík Jaroslav Klemeš patřil k výsadkářům vyslaným v únoru 1945 z Velké Británie do Československa. Hrdina 2. světové války zemřel ve spánku 7. srpna 2017.

Příslušník československého zahraničního odboje za 2. světové války Jaroslav Klemeš bojoval ve Francii a ve Velké Británii. Jako radista skupiny Platinum-Pewter v noci z 16. na 17. února 1945 přistál poblíž Nasavrk na Chrudimsku a z území Protektorátu vysílal zprávy do Anglie. Zapojil se i s vysílačkou Anna do Pražského povstání.

JAROSLAV KLEMEŠ - ROZHOVOR PRO REFLEX>>

Za komunismu byl perzekuován; v roce 1968 a posléze též v roce 1990 rehabilitován. Dlouholetý patron českých výsadkářů Jaroslav Klemeš, jehož prezident Miloš Zeman jmenoval generálmajorem, za své činy získal mj. Řád Bílého lva, Medaili za hrdinství a Československý válečný kříž.

O JAROSLAVU KLEMEŠOVI ČTĚTE ZDE>>

„Odešel nejen poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu, ale i dlouholetý patron armádních výsadkářů,“ uvedl v den hrdinovy smrti ministr obrany Martin Stropnický.

Poslední léta žil v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích na oddělení sociální péče. Jaroslav Klemeš zemřel ve spánku 7. srpna 2017. Bylo mu 95 let.

 

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Mach
Petr Mach
zobrazit profil Martina Gavriely
Martina Gavriely
zobrazit profil Josef Šural
Josef Šural
zobrazit profil Petr Vaněk
Petr Vaněk
zobrazit profil Nikola  Zdráhalová
Nikola Zdráhalová
zobrazit profil Jiří Langmajer
Jiří Langmajer
zobrazit profil Kamila Roubalová
Kamila Roubalová
zobrazit profil Petr Zámorský
Petr Zámorský