Catherine Deneuve

Datum narození: 22. 10. 1943
Místo narození: Paříž, Francie
Výška: 168 cm
Profese: herečka
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Francouzská herečka Catherine Deneuve, držitelka Oscara za hlavní roli v dramatu Indočína a řady dalších významných ocenění, ztvárnila desítky výrazných filmových rolí.

Snem Catherine Deneuve bylo stát se módní návrhářkou. S herectvím začala již na střední škole, kdy dostala menší roli ve filmu Les Collégiennes (1957). Prvním jejím úspěšnějším snímkem byl muzikál Paraplíčka ze Cherbourgu (1964).

CATHERINE DENEUVE A DALŠÍ NESTÁRNOUCÍ HVĚZDY

Slibně rozjetou hereckou kariéru Catherine Deneuve ovlivnilo drama Luise Buñuela Kráska dne (1967), kde nedostala roli do sebe uzavřené krásky jako obvykle, nýbrž smyslné dívky, která se rozhodne pracovat v nevěstinci.

Od té doby Catherine Deneuve ztvárnila bezmála dvě stovky postav a stala se jednou z nejvyhledávanějších a nejpopulárnějších francouzských hereček vůbec. Spolupracovala jak se slavnými režiséry, tak kolegy, jako jsou např. Jean-Paul Belmondo, Gérard Depardieu, Alain Delon či Jean Reno.

K nejvýznamnějším snímkům Catherine Deneuve patří filmy Siréna od Mississippi (1969), Poslední metro (1980), Indočína (1992), 8 žen (2002), Matky a dcery (2009), Profesionální manželka (2010) nebo Hlavu Vzhůru! (2015).

Již roku 1985 se Catherine Deneuve dostalo posty propůjčit svoji tvář 9,5 metrů vysoké soše Marianny, jež vévodí velkému pařížskému pomníku Republiky (Monument à la République), který symbolizuje republikánskou tradici Francie.

Catherine Deneuve obdržela řadu cen. Césara dostala za hlavní role ve filmech Poslední metro a Indočína, za niž dosáhla i na Oscara. Stříbrného medvěda získala na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu za film 8 žen, Čestnou palmu na Filmovém festivalu v Cannes (2005).

O CATHERINE DENEUVE ČTĚTE ZDE>>

Catherine Deneuve pochází z rodiny francouzského divadelního a filmového herce Maurice Dorléaca a Renée Simonotové, herečky Thêatre de l'Odéon. Její babička v tomto divadle pracovala jako nápověda.

Světoznámá hvězda vychovala dvě děti, které se vydaly v jejích šlépějích a staly se herci. S režisérem Rogerem Vadimem měla Catherine Deneuve syna Christiana Vadima (narozen 1963).

Roku 1965 se Catherine Deneuve provdala za fotografa Davida Baileyho. O dva roky později se manželé rozešli, ale úředně se rozvedli až v roce 1972, kdy přivedla na svět dceru Chiaru Mastroianni. Jejím otcem byl slavný italský herec Marcello Mastroianni.

 

Další Herci

zobrazit profil Miroslav Etzler
Miroslav Etzler
zobrazit profil Bohumil Klepl
Bohumil Klepl
zobrazit profil Viktor Limr
Viktor Limr
zobrazit profil Jiří Štrébl
Jiří Štrébl
zobrazit profil Yvetta Blanarovičová
Yvetta Blanarovičová
zobrazit profil Dominika Býmová
Dominika Býmová
zobrazit profil Olga Blechová Matušková
Olga Blechová Matušková
zobrazit profil Milo Ventimiglia
Milo Ventimiglia