Miroslav Bárta

Datum narození: 25. 12. 1969
Profese: egyptolog, archeolog

Související celebrity

Životopis

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta se v roce 2013 stal ředitelem Českého egyptologického ústavu. V mediích se jeho jméno objevilo také v souvislosti s třetím dítětem Olgy Menzelové.

Po gymnáziu Miroslav Bárta studoval pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. Následně absolvoval egyptologii na univerzitách v Praze a v Hamburku. Již coby docent v oboru egyptologie byl držitelem Fulbrightova stipendia, University of Pennsylvania, Philadelphia.

MIROSLAV BÁRTA O KRÁLOVNĚ SETIBHOR

V letech 2000 až 2004 Miroslav Bárta zastupoval ředitele Českého národního egyptologického centra. V roce 2013 se stal ředitelem Českého egyptologického ústavu.

Na svém kontě má Miroslav Bárta řadu publikací, mj. Život a smrt ve stínu pyramid. Hrobka v době stavitelů pyramid (2008) Plavci v písku. K neolitickým počátkům staroegyptské mytologie a symbolismu (2010) nebo Příběh Civilizace. Vzestup a pád stavitelů pyramid (2016).

Profesor egyptologie (od roku 2009) Miroslav Bárta je držitelem mnoha ocenění, které obdržel jak u nás, tak v zahraničí. Jmenujme např. Cenu Bedřicha Hrozného Univerzity Karlovy v Praze za archeologické objevy v Abúsíru a rozvoj multidisciplinárních výzkumů nebo Cenu rektora Univerzity Karlovy v Praze za počin roku (s kolegou Martinem Kovářem) za monografii Kolaps a regenerace.

O MIROSLAVU BÁRTOVI ČTĚTE ZDE>>

Člen Učené společnosti ČR (od roku 2018) Miroslav Bárta je podle informací médií otcem třetího potomka Olgy Menzelové Alberta, jehož narození bývalá manželka režiséra Jiřího Menzela rok a půl tajila.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Glenne Headly
Glenne Headly
zobrazit profil Marián Geišberg
Marián Geišberg
zobrazit profil Sára Affašová
Sára Affašová
zobrazit profil František Táborský
František Táborský
zobrazit profil Vladimír Drha
Vladimír Drha
zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek