Olaf Scholz

Olaf Scholz

Datum narození: 14. 6. 1958
Místo narození: Osnabrück
Profese: 9. spolkový kancléř Německa, právník
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Olaf Scholz, sociálnědemokratický politik, byl 8. prosince 2021 zvolen kancléřem Spolkové republiky Německo. Ve funkci nahradil Angelu Merkel.

Členem Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) se luterán Olaf Scholz stal v roce 1975. V letech 1978 až 1985 vystudoval práva na Hamburské univerzitě. Řadu let působil v advokacii.

Olaf Scholz byl starostou Hamburku

Od března 2011 do března 2018 byl Olaf Scholz vrchním starostou Hamburku. Poté až do prosince 2021 zastával post ministra financí ve čtvrté vládě Angely Merkel, v níž se stal také vicekancléřem.

V době, kdy byl Olaf Scholz ministrem financí a vicekancléřem, se v souvislosti s koronavirovou pandemií Německo podílelo na plánech záchrany hospodářství v Evropské unii, ohlášených tehdejší kancléřkou Angelou Merkel, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen.

Scholzova SPD těsně vyhrála volby

V srpnu 2020 byl Olaf Scholz představen jako lídr SPD pro volby do Německého spolkového sněmu. Strana velmi těsně vyhrála před CDU/CSU a Olaf Scholz byl 8. prosince 2021 zvolen spolkovým kancléřem, a nahradil tak Angelu Merkel.

O OLAFU SCHOLZOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 1998 se Olaf Scholz oženil se stranickou kolegyní Brittou Ernst.

 

Články o celebritě

Během války se Ukrajina členem NATO nestane, ví to i Kyjev, vzkázal kancléř Scholz Během války se Ukrajina členem NATO nestane, ví to i Kyjev, vzkázal kancléř Scholz Ukrajina ví, že dokud bude pokračovat válka s Ruskem, do Severoatlantické aliance nevstoupí. Dnes to... číst článek
Putinova diktatura padla, míní šéf ukrajinské rozvědky. Západ k Prigožinovi: Zmatek a chaos Putinova diktatura padla, míní šéf ukrajinské rozvědky. Západ k Prigožinovi: Zmatek a chaos Špatný den pro ruského prezidenta Vladimira Putina, špatný den pro Rusko, shodují se komentáře v záp... číst článek
Zelenskyj nečekaně dorazil do Moldavska, promluvil o ruském teroru. Na summit míří i Fiala Zelenskyj nečekaně dorazil do Moldavska, promluvil o ruském teroru. Na summit míří i Fiala Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně přijel na summit lídrů Evropského politického spol... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Raúl Castro
Raúl Castro
zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek
zobrazit profil Michal Hašek
Michal Hašek
zobrazit profil Josef Vacek
Josef Vacek
zobrazit profil Zbyněk Linhart
Zbyněk Linhart
zobrazit profil Tom Philipp
Tom Philipp
zobrazit profil Lenka Knechtová
Lenka Knechtová