Olaf Scholz

Olaf Scholz

Datum narození: 14. 6. 1958
Místo narození: Osnabrück
Profese: 9. spolkový kancléř Německa, právník
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Olaf Scholz, sociálnědemokratický politik, byl 8. prosince 2021 zvolen kancléřem Spolkové republiky Německo. Ve funkci nahradil Angelu Merkel.

Členem Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) se luterán Olaf Scholz stal v roce 1975. V letech 1978 až 1985 vystudoval práva na Hamburské univerzitě. Řadu let působil v advokacii.

Olaf Scholz byl starostou Hamburku

Od března 2011 do března 2018 byl Olaf Scholz vrchním starostou Hamburku. Poté až do prosince 2021 zastával post ministra financí ve čtvrté vládě Angely Merkel, v níž se stal také vicekancléřem.

V době, kdy byl Olaf Scholz ministrem financí a vicekancléřem, se v souvislosti s koronavirovou pandemií Německo podílelo na plánech záchrany hospodářství v Evropské unii, ohlášených tehdejší kancléřkou Angelou Merkel, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen.

Scholzova SPD těsně vyhrála volby

V srpnu 2020 byl Olaf Scholz představen jako lídr SPD pro volby do Německého spolkového sněmu. Strana velmi těsně vyhrála před CDU/CSU a Olaf Scholz byl 8. prosince 2021 zvolen spolkovým kancléřem, a nahradil tak Angelu Merkel.

O OLAFU SCHOLZOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 1998 se Olaf Scholz oženil se stranickou kolegyní Brittou Ernst.

 

Články o celebritě

Fiala přijme polského premiéra: S Morawieckim bude řešit energetickou bezpečnost a plynovod Stork II Fiala přijme polského premiéra: S Morawieckim bude řešit energetickou bezpečnost a plynovod Stork II Premiér Petr Fiala (ODS) bude v úterý večer jednat s polským protějškem Mateuszem Morawieckim o pozi... číst článek
Gratulace pro Trussovou: Lipavský ji má za přítelkyni, Zelenskyj děkoval Johnsonovi Gratulace pro Trussovou: Lipavský ji má za přítelkyni, Zelenskyj děkoval Johnsonovi Novou šéfkou konzervativců a zároveň premiérkou Spojeného království se nakonec stala Liz Trussová. ... číst článek
Fiala jednal se šéfem ČEZu. Podle premiéra je třeba směřovat k zastropování cen energií Fiala jednal se šéfem ČEZu. Podle premiéra je třeba směřovat k zastropování cen energií Premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš spolu jednali o chystané transformaci ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ilja Racek ml.
Ilja Racek ml.
zobrazit profil Bill Clinton
Bill Clinton
zobrazit profil Zdeněk Pištora
Zdeněk Pištora
zobrazit profil Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil
zobrazit profil Petr Nečas
Petr Nečas
zobrazit profil Jiří Domlátil
Jiří Domlátil
zobrazit profil Zdeněk Faltus
Zdeněk Faltus
zobrazit profil Ivo Valenta
Ivo Valenta