Boris Johnson

Datum narození: 19. 6. 1964
Místo narození: Upper East Side, New York, USA
Profese: bývalý britský premiér, novinář, spisovatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Konzervativní politik Boris Johnson poté, co britská premiérka Theresa May v květnu 2019 ohlásila odchod ze všech funkcí, ji v červenci nahradil ve všech postech. V červenci 2022 rezignoval na funkci předsedy vlády.

Politik, editor, spisovatel, historik a esejista Boris Johnson, celým jménem Alexander Boris de Pfeffel Johnson, studoval na Balliol College, Ashdown House, Eton College a na Oxfordské univerzitě.

BORIS JOHNSON - ZASAHOVALA U NĚJ POLICIE

Johnson byl ministrem zahraničí

V letech 2001 až 2008 byl Boris Johnson členem dolní komory Parlamentu Spojeného království a ministrem ve stínové vládě. V letech 1999 až 2005 stál v čele časopisu The Spectator.

V květnu 2008 se Boris Johnson stal za Konzervativní stranu, jejímž je členem, londýnským starostou, roku 2012 křeslo obhájil. V následujícím volebním období již nikoli.

Od 13. července 2016 Boris Johnson zastával post britského ministra zahraničí. Podpořil mj. vojenskou intervenci v Jemenu pod vedením Saúdské Arábie nebo tureckou invazi do Afrínu v Sýrii.

V prosinci 2017 Boris Johnson označil v rozhovoru pro list Sunday Times Rusko za „uzavřenou, protivnou, militaristickou a nedemokratickou“ zemi. Kvůli neshodám ve vládě kolem odchodu Británie z Evropské unie dne 9. července 2018 oznámil svou demisi.

Johnsona nahradila Truss

Boris Johnson patří ke kritikům Evropské unie. Poté, co tehdejší britská premiérka Theresa Mayová v souvislosti s nezdary v otázce brexitu v květnu 2019 ohlásila odchod ze všech funkcí, stal se vážných kandidátem na jí zastávané posty, což se stalo již záhy, tedy v červenci.

V březnu 2020 média prozradila, že se koronavirem nakazil i premiér Boris Johnson. Koncem dubna přišlo oznámení, že je zdráv. A vrací se do práce.

V červenci 2022 se Boris Johnson rozhodl rezignovat na post předsedy vlády. Premiérkou se stala Liz Truss.

O BORISI JOHNSONOVI ČTĚTE ZDE>>

Přes svou prababičku je Boris Johnson vzdáleným příbuzným prvního württemberského krále Fridricha I. a přes něj také britské královské rodiny a dalších evropských monarchů. Mimoto má rusko-židovské předky, s čímž souvisí jeho ruské jméno Boris.

S bývalou manželkou má Boris Johnson čtyři děti, páté údajně s jednou ze svých milenek. Roku 2018 se jeho partnerkou stala půvabná Carrie Symonds (narozena 1988), kterou si v květnu 2021 tajně vzal.

 

Články o celebritě

Rodinná pouta britského premiéra Sunaka: Manželka z bohaté rodiny a dvě malé dcery Rodinná pouta britského premiéra Sunaka: Manželka z bohaté rodiny a dvě malé dcery Británie má nového premiéra, Liz Trussovou po 45 dnech nahradil bývalý ministr financí Rishi Sunak. ... číst článek
Britským premiérem se stane miliardář a hinduista Rishi Sunak. Karel III. ho jmenuje v úterý Britským premiérem se stane miliardář a hinduista Rishi Sunak. Karel III. ho jmenuje v úterý Rishi Sunak bude novým britským premiérem a lídrem Konzervativní strany, ze souboje odstoupila jeho ... číst článek
Boj o křeslo Trussové: Johnson přijel z Karibiku, aby sháněl podporu. Lidé v letadle bučeli Boj o křeslo Trussové: Johnson přijel z Karibiku, aby sháněl podporu. Lidé v letadle bučeli Bývalému britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi se podařilo shromáždit podporu alespoň 100 konzerv... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ilona Mauritzová
Ilona Mauritzová
zobrazit profil Jiří Oliva
Jiří Oliva
zobrazit profil Klement Gottwald
Klement Gottwald
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Irena Blažková
Irena Blažková
zobrazit profil Václav IV.
Václav IV.
zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Josef Suchánek
Josef Suchánek