Liz Truss

Liz Truss

Datum narození: 26. 7. 1975
Místo narození: Oxford, Velká Británie
Profese: britská premiérka
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Liz Truss, rodným jménem Mary Elizabeth Truss, od 5. září 2022 vůdkyně Konzervativní strany, se den poté stala premiérkou Spojeného království.

Od května 2010 poslankyně Dolní sněmovny Liz Truss (od roku 1996 členka Konzervativní strany, dříve liberální demokratka), absolventka oxfordské univerzity, působila v různých vládních funkcích v kabinetech premiérů Davida Camerona, Theresy May a Borise Johnsona.

LIZ TRUSS ÚDAJNĚ URAZILA OBČANY

Liz Truss porazila Rishima Sunaka

Dne 10. září 2019 se Liz Truss stala ministryní pro ženy a rovné příležitosti, 15. září 2021 ministryní zahraničních věcí a 19. prosince 2021 hlavní vyjednavačkou britské vlády s Evropskou unií a předsedkyní britské Rady partnerství EU a Spojeného království.

Po rezignaci Borise Johnsona Liz Truss 5. září 2022 zvítězila ve vnitrostranickém hlasování nad Rishim Sunakem a byla zvolena šéfkou Konzervativní strany. Podle agentury Reuters zvítězila menším náskokem než kterýkoli z jejích předchůdců.

Tehdejší královna Alžběta II. Liz Truss britskou premiérkou jmenovala 6. září 2022. Stalo se tak dva dny před smrtí britské panovnice. Na trůn usedl její syn král Karel III.

O LIZ TRUSS ČTĚTE ZDE>>

Liz Trus má mladší bratry Chrise, Patricka a Francise. Její otec je emeritním profesorem na univerzitě v Leedsu, matka byla zdravotní sestrou a učitelkou.

V roce 2000 se Liz Truss provdala za účetního Hugha O'Learyho.

 

Články o celebritě

Noční zpráva z paláce: Portrét k pohřbu! Dojemné vyznání tatínkovi Noční zpráva z paláce: Portrét k pohřbu! Dojemné vyznání tatínkovi Vpředvečer pohřbu Alžběty II. zveřejnil královský palác dosud neviděný portrét jejího veličenstva. K... číst článek
Smrt Alžběty II. (†96): 4 dny bolesti a smutku! Kdo se klaněl rakvi a co se dělo mimo kamery Smrt Alžběty II. (†96): 4 dny bolesti a smutku! Kdo se klaněl rakvi a co se dělo mimo kamery Od čtvrtečního skonu královny Alžběty II. (†96) jsme sledovali veškeré dění v Británii ONLINE. Po ce... číst článek
Smrt královny Alžběty II. (†96): Poslední cesta »domů«! Slzelo i nebe Smrt královny Alžběty II. (†96): Poslední cesta »domů«! Slzelo i nebe Celá Británie napjatě sledovala poslední cestu královny Alžběty II. (†96). Ze skotské katedrály sv. ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Hana Naiclerová
Hana Naiclerová
zobrazit profil Josef Suchánek
Josef Suchánek
zobrazit profil Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Lenka Knechtová
Lenka Knechtová
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Karel Smetana
Karel Smetana