Liz Truss

Liz Truss

Datum narození: 26. 7. 1975
Místo narození: Oxford, Velká Británie
Profese: bývalá britská premiérka
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Liz Truss, rodným jménem Mary Elizabeth Truss, od 5. září 2022 vůdkyně Konzervativní strany, se den poté stala premiérkou Spojeného království. Po 45 dnech na posty rezignovala.

Od května 2010 poslankyně Dolní sněmovny Liz Truss (od roku 1996 členka Konzervativní strany, dříve liberální demokratka), absolventka oxfordské univerzity, působila v různých vládních funkcích v kabinetech premiérů Davida Camerona, Theresy May a Borise Johnsona.

LIZ TRUSS ÚDAJNĚ URAZILA OBČANY

Liz Truss porazila Rishima Sunaka

Dne 10. září 2019 se Liz Truss stala ministryní pro ženy a rovné příležitosti, 15. září 2021 ministryní zahraničních věcí a 19. prosince 2021 hlavní vyjednavačkou britské vlády s Evropskou unií a předsedkyní britské Rady partnerství EU a Spojeného království.

Po rezignaci Borise Johnsona Liz Truss 5. září 2022 zvítězila ve vnitrostranickém hlasování nad Rishim Sunakem a byla zvolena šéfkou Konzervativní strany. Podle agentury Reuters zvítězila menším náskokem než kterýkoli z jejích předchůdců.

Tehdejší královna Alžběta II. Liz Truss britskou premiérkou jmenovala 6. září 2022. Stalo se tak dva dny před smrtí britské panovnice. Na trůn usedl její syn král Karel III.

Liz Truss v říjnu 2022 na post premíérky rezignovala.

O LIZ TRUSS ČTĚTE ZDE>>

Liz Trus má mladší bratry Chrise, Patricka a Francise. Její otec je emeritním profesorem na univerzitě v Leedsu, matka byla zdravotní sestrou a učitelkou.

V roce 2000 se Liz Truss provdala za účetního Hugha O'Learyho.

 

Články o celebritě

Karel III. jmenoval nového premiéra: Rishi Sunak promluvil o chybách předchůdkyně i krizi Karel III. jmenoval nového premiéra: Rishi Sunak promluvil o chybách předchůdkyně i krizi Král Karel III. dnes jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka a pověřil ho sestavením kabine... číst článek
Britským premiérem se stane miliardář a hinduista Rishi Sunak. Karel III. ho jmenuje v úterý Britským premiérem se stane miliardář a hinduista Rishi Sunak. Karel III. ho jmenuje v úterý Rishi Sunak bude novým britským premiérem a lídrem Konzervativní strany, ze souboje odstoupila jeho ... číst článek
Boj o křeslo Trussové: Johnson přijel z Karibiku, aby sháněl podporu. Lidé v letadle bučeli Boj o křeslo Trussové: Johnson přijel z Karibiku, aby sháněl podporu. Lidé v letadle bučeli Bývalému britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi se podařilo shromáždit podporu alespoň 100 konzerv... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
zobrazit profil Michaela Blahová
Michaela Blahová
zobrazit profil Vladimír Derner
Vladimír Derner
zobrazit profil Jiří Mihola
Jiří Mihola
zobrazit profil Naděžda Šišková
Naděžda Šišková
zobrazit profil Jiří Dort
Jiří Dort
zobrazit profil Laura Janáčková
Laura Janáčková