Rishi Sunak

Rishi Sunak

Datum narození: 12. 5. 1980
Místo narození: Southampton, Velká Británie
Výška: 170 cm
Profese: lídr Konzervativní strany, britský premiér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Rishi Sunak se v říjnu 2022 stal novým předsedou Konzervativní strany a tím i premiérem Spojeného království. Obě funkce převzal po Liz Truss, která na ně rezignovala.

Navštěvoval Winchester College. Poté Rishi Sunak studoval filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě. Titul MBA získal na Stanford Graduate School of Business. Pracoval v bankovním sektoru a ve finančnictví.

Sunak byl ministrem financí za Johnsona

V dolní sněmovně britského parlamentu Rishi Sunak začal působit v roce 2015, kdy se stal poslancem za Richmond v Severním Yorkshiru. Od června 2017 pracoval jako poslanecký asistent na ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie.

Od ledna 2018 do února 2020 byl Rishi Sunak náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. Poté do července 2022 zastával post ministra financí Spojeného království v kabinetu Borise Johnsona.

Spekulovalo se o něm jako o nástupci Borise Johnsona. Obliba Rishiho Sunaka ale klesla kvůli skandálu ohledně večírků za probíhajících protiepidemických opatření na Downing Street a také proto, že se objevily informace, že jeho manželka neplatila ve Spojeném království daň ze zahraničních příjmů.

Rishi Sunak má indické kořeny

Po rezignaci Borise Johnsona v červenci 2022 se Rishi Sunak začal ucházet o post vůdce konzervativců a tím pádem premiéra. Zvítězila však tehdejší ministryně zahraničních věcí Liz Truss. Po její rezignaci v říjnu 2022 se rozhodl nekandidovat.

Jedinou zájemkyní byla Penny Mordaunt, která do 24. října nezískala potřebnou podporu sta členů parlamentu. Rishi Sunak s podporou bezmála 200 členů z 356 možných byl jediným platným kandidátem, což mu bez hlasování členské základny vyneslo pozici lídra Konzervativní strany.

Král Karel III. Rishiho Sunaka jmenoval premiérem 25. října 2022 a pověřil ho sestavením kabinetu.

Stal se tak prvním britským premiérem s indickými kořeny. Rishi Sunak je též jedním z nejbohatších politiků ve Westminsteru a nejmladším ministerským předsedou za posledních 200 let.

O RISHIM SUNAKOVI ČTĚTE ZDE>>

Otec Rishiho Sunaka se narodil v Keni a matka v Tanzanii. Jeho prarodiče pocházeli z Paňdžábu.

Politik Rishi Sunak se v roce 2009 oženil s Akshatou Murthy, dcerou indického multimiliardáře Narayany Murthyho, který založil a téměř stoprocentně vlastní nadnárodní technologický gigant Infosys.

Rishi Sunak Akshata Murthy mají dcery Krishnu a Anoushku.

 

Články o celebritě

Pavla svezla Čaputová slovenským speciálem na Island! Zelenskyj si summit osobně nechal ujít Pavla svezla Čaputová slovenským speciálem na Island! Zelenskyj si summit osobně nechal ujít Prezident Petr Pavel se po návštěvě Dánska přesunul na Island, kam měl netradiční odvoz - svezl se t... číst článek
Expert o přísně střežené Zelenského jízdě Evropou: Karta se obrací, změnila se jeho situace! Expert o přísně střežené Zelenského jízdě Evropou: Karta se obrací, změnila se jeho situace! Řím a Vatikán, Berlín, Paříž, Londýn. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět vyrazil do Evrop... číst článek
Zelenského spanilá jízda po Evropě: Po Itálii, Německu a Francii zamířil do Británie Zelenského spanilá jízda po Evropě: Po Itálii, Německu a Francii zamířil do Británie Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po návštěvě Itálie, Německa a Francie dnes dorazil za brits... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marek Šlapal
Marek Šlapal
zobrazit profil Zdeňka Hamousová
Zdeňka Hamousová
zobrazit profil Denys Šmyhal
Denys Šmyhal
zobrazit profil Ladislav Kos
Ladislav Kos
zobrazit profil Lenka Kozlová
Lenka Kozlová
zobrazit profil Vojtěch Roček
Vojtěch Roček
zobrazit profil Ivan Mařák
Ivan Mařák
zobrazit profil Martin Červíček
Martin Červíček