Rishi Sunak

Rishi Sunak

Datum narození: 12. 5. 1980
Místo narození: Southampton, Velká Británie
Výška: 170 cm
Profese: lídr Konzervativní strany, britský premiér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Rishi Sunak se v říjnu 2022 stal novým předsedou Konzervativní strany a tím i premiérem Spojeného království. Obě funkce převzal po Liz Truss, která na ně rezignovala.

Navštěvoval Winchester College. Poté Rishi Sunak studoval filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě. Titul MBA získal na Stanford Graduate School of Business. Pracoval v bankovním sektoru a ve finančnictví.

Sunak byl ministrem financí za Johnsona

V dolní sněmovně britského parlamentu Rishi Sunak začal působit v roce 2015, kdy se stal poslancem za Richmond v Severním Yorkshiru. Od června 2017 pracoval jako poslanecký asistent na ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie.

Od ledna 2018 do února 2020 byl Rishi Sunak náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. Poté do července 2022 zastával post ministra financí Spojeného království v kabinetu Borise Johnsona.

Spekulovalo se o něm jako o nástupci Borise Johnsona. Obliba Rishiho Sunaka ale klesla kvůli skandálu ohledně večírků za probíhajících protiepidemických opatření na Downing Street a také proto, že se objevily informace, že jeho manželka neplatila ve Spojeném království daň ze zahraničních příjmů.

Rishi Sunak má indické kořeny

Po rezignaci Borise Johnsona v červenci 2022 se Rishi Sunak začal ucházet o post vůdce konzervativců a tím pádem premiéra. Zvítězila však tehdejší ministryně zahraničních věcí Liz Truss. Po její rezignaci v říjnu 2022 se rozhodl nekandidovat.

Jedinou zájemkyní byla Penny Mordaunt, která do 24. října nezískala potřebnou podporu sta členů parlamentu. Rishi Sunak s podporou bezmála 200 členů z 356 možných byl jediným platným kandidátem, což mu bez hlasování členské základny vyneslo pozici lídra Konzervativní strany.

Král Karel III. Rishiho Sunaka jmenoval premiérem 25. října 2022 a pověřil ho sestavením kabinetu.

Stal se tak prvním britským premiérem s indickými kořeny. Rishi Sunak je též jedním z nejbohatších politiků ve Westminsteru a nejmladším ministerským předsedou za posledních 200 let.

O RISHIM SUNAKOVI ČTĚTE ZDE>>

Otec Rishiho Sunaka se narodil v Keni a matka v Tanzanii. Jeho prarodiče pocházeli z Paňdžábu.

Politik Rishi Sunak se v roce 2009 oženil s Akshatou Murthy, dcerou indického multimiliardáře Narayany Murthyho, který založil a téměř stoprocentně vlastní nadnárodní technologický gigant Infosys.

Rishi Sunak Akshata Murthy mají dcery Krishnu a Anoushku.

 

Články o celebritě

Absolutní teror a strach o život: Terry (84) popsal, co prožívají zajatci Hamásu Absolutní teror a strach o život: Terry (84) popsal, co prožívají zajatci Hamásu Hamás během svého řádění v kibucech u Pásma Gazy nejen zabíjel, ale také unášel lidi. Okolo 200 Izra... číst článek
Britský premiér přivezl Izraeli jednoznačnou podporu. Netanjahu odkryl další cíl Hamásu Britský premiér přivezl Izraeli jednoznačnou podporu. Netanjahu odkryl další cíl Hamásu Jedním z cílů krvavého útoku hnutí Hamás na Izrael 7. října bylo podle premiéra Benjamina Netanjahua... číst článek
Fiala po schůzce špiček EU: Unie nemůže dál takto váhat. Orbán má dál výhrady k připojení Ukrajině Fiala po schůzce špiček EU: Unie nemůže dál takto váhat. Orbán má dál výhrady k připojení Ukrajině Představitelé zemí EU se dnes sešli ve španělské Granadě na neformálním summitu, při kterém jednali ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Sobotka
Jan Sobotka
zobrazit profil Jaroslav Zeman
Jaroslav Zeman
zobrazit profil Pavel Blažek
Pavel Blažek
zobrazit profil Monika Červíčková
Monika Červíčková
zobrazit profil Petr Cibulka
Petr Cibulka
zobrazit profil Jan Hofmann
Jan Hofmann
zobrazit profil Pavla Pivoňka Vaňková
Pavla Pivoňka Vaňková
zobrazit profil Josef Bazala
Josef Bazala