král Karel III.

Datum narození: 14. 11. 1948
Místo narození: Londýn, Velká Británie
Výška: 178 cm
Profese: britský král
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Charles, nejstarší syn zesnulé britské královny Alžběty II. a jejího bývalého manžela prince Philipa, se v září 2022 stal králem Karlem III.

Čtyři roky po jeho narození, tedy v roce 1952, se stala jeho matka Alžběta II. královnou britské říše. Charles studoval prestižní britské školy, ostatně jako každý člen britské královské rodiny, mj. antropologii a archeologii. Stal se prvním univezitně vzdělaným britským panovníkem. Jeho předchůdci byli posíláni do armády. 26. července 1958 získal titul Princ z Walesu.

CARLES BYL POZITIVNĚ TESTOVÁN NA KORONAVIRUS

Soužití Charlese a Diany nebyla idyla

Jeho první manželkou byla Diana Spencerová. Tu si vzal 29. července 1981 v londýnské katedrále sv. Pavla. Svatbu sledovalo v televizi po celém světě na tři čtvrtě miliardy lidí. Diana svatbou získala titul Princezna z Walesu a stala se hvězdou. Diana a Charles spolu mají dvě děti - prince Williama a prince Harryho.

Jejich manželství ale mělo mnoho problémů, především kvůli Charlesově dlouholeté přítelkyni Camille Parker-Bowlesové a později také kvůli Dianiným milencům. Princezna Diana trpěla depresemi a bulimií, ale i přesto se věnovala charitě, boji proti AIDS apod. Problémy manželství byly ale velké, a tak došlo 28. srpna 1996 k rozvodu. Diana pak 31. srpna 1997 zemřela při automobilové nehodě v Paříži ve svém Mercedesu i spolu se svým milencem Dodim al-Fayedem.

Charles si vzal milovanou Camillu

Necelých devět let po rozvodu se svou první ženou si princ Charles vzal 9. dubna 2005 svou dlouholetou přítelkyni a jednu z příčin jeho rozvodu Camillu Parker-Bowlesovou v kapli sv. Jiří na Windsorském hradu.

Camilla neužívala titulu princezna z Walesu, na který měla díky sňatku právo, a místo toho byla podle jednoho z titulů svého manžela nazývána vévodkyní z Cornwallu.

Charles: Nejstarší korunovaný Brit

O KRÁLI KARLOVI III. ČTĚTE ZDE>>

Charles se začal osobně angažovat ve prospěch ochrany životního prostředí, zejména ochrany klimatu. A sám se snaží v praxi životní prostředí chránit. Jeho venkovské sídlo v Highgrove je zásobováno elektřinou vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie a jeho vozy pohání bionafta.

Po smrti královny Alžběty II. 8. září 2022 se princ Charles stal králem Karlem III., a tak i nejstarší osobou korunovánou britským monarchou.

 

Články o celebritě

Ošizené křtiny princezny Lilibet: Někdo z rodiny přece jen přijel! Sestry princezny Diany (†36) Ošizené křtiny princezny Lilibet: Někdo z rodiny přece jen přijel! Sestry princezny Diany (†36) Nejprve se zdálo, že křtiny princezny Lilibet (1) byly dost ošizené. Navzdory pozvání nepřijel ani d... číst článek
Pravda o titulech pro Archieho a Lilibet: Harry je získal lstí! Pravda o titulech pro Archieho a Lilibet: Harry je získal lstí! Fanoušci britské královské rodiny mají žně. Děti „nezdárného“ prince Harryho (38) se konečně dočkaly... číst článek
Poslední kapka pro krále Karla III.: Proč vyrazil Harryho s Meghan? Poslední kapka pro krále Karla III.: Proč vyrazil Harryho s Meghan? Pohár trpělivosti krále Karla III. (74) s jeho mladším synem Harrym (38) už přetekl. Král je na svéh... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Michaela Nosková
Michaela Nosková
zobrazit profil Marta Davouze
Marta Davouze
zobrazit profil Kamila Janovičová
Kamila Janovičová
zobrazit profil Mick Jagger
Mick Jagger
zobrazit profil Matěj Paprčiak
Matěj Paprčiak
zobrazit profil Leontýna Šiřinová
Leontýna Šiřinová
zobrazit profil Markéta Kazdová
Markéta Kazdová
zobrazit profil Vojtěch Urban
Vojtěch Urban