britský král Karel III.

Datum narození: 14. 11. 1948
Místo narození: Londýn, Velká Británie
Výška: 178 cm
Profese: britský král
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Charles, nejstarší syn zesnulé britské královny Alžběty II. a jejího bývalého manžela prince Philipa, se v září 2022 stal králem Karlem III.

Čtyři roky po jeho narození, tedy v roce 1952, se stala jeho matka Alžběta II. královnou britské říše. Charles studoval prestižní britské školy, ostatně jako každý člen britské královské rodiny, mj. antropologii a archeologii. Stal se prvním univezitně vzdělaným britským panovníkem. Jeho předchůdci byli posíláni do armády. 26. července 1958 získal titul Princ z Walesu.

CARLES BYL POZITIVNĚ TESTOVÁN NA KORONAVIRUS

Soužití Charlese a Diany nebyla idyla

Jeho první manželkou byla Diana Spencerová. Tu si vzal 29. července 1981 v londýnské katedrále sv. Pavla. Svatbu sledovalo v televizi po celém světě na tři čtvrtě miliardy lidí. Diana svatbou získala titul Princezna z Walesu a stala se hvězdou. Diana a Charles spolu mají dvě děti - prince Williama a prince Harryho.

Jejich manželství ale mělo mnoho problémů, především kvůli Charlesově dlouholeté přítelkyni Camille Parker-Bowlesové a později také kvůli Dianiným milencům. Princezna Diana trpěla depresemi a bulimií, ale i přesto se věnovala charitě, boji proti AIDS apod. Problémy manželství byly ale velké, a tak došlo 28. srpna 1996 k rozvodu. Diana pak 31. srpna 1997 zemřela při automobilové nehodě v Paříži ve svém Mercedesu i spolu se svým milencem Dodim al-Fayedem.

Charles si vzal milovanou Camillu

Necelých devět let po rozvodu se svou první ženou si princ Charles vzal 9. dubna 2005 svou dlouholetou přítelkyni a jednu z příčin jeho rozvodu Camillu Parker-Bowlesovou v kapli sv. Jiří na Windsorském hradu.

Camilla neužívala titulu princezna z Walesu, na který měla díky sňatku právo, a místo toho byla podle jednoho z titulů svého manžela nazývána vévodkyní z Cornwallu.

Charles: Nejstarší korunovaný Brit

O KRÁLI KARLOVI III. ČTĚTE ZDE>>

Charles se začal osobně angažovat ve prospěch ochrany životního prostředí, zejména ochrany klimatu. A sám se snaží v praxi životní prostředí chránit. Jeho venkovské sídlo v Highgrove je zásobováno elektřinou vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie a jeho vozy pohání bionafta.

Po smrti královny Alžběty II. 8. září 2022 se princ Charles stal králem Karlem III., a tak i nejstarší osobou korunovánou britským monarchou. Ke korunovaci došlo 6. května 2023.

V únoru 2024 přišla z Buckinghamského paláce zdrcující zpráva. Král Karel III. má rakovinu.

 

Články o celebritě

Zpověď bratra princezny Diany (†36): Oběť sexuálního zneužívání Zpověď bratra princezny Diany (†36): Oběť sexuálního zneužívání Spencerova rodina jako by snad byla prokletá. Tragický osud princezny Diany (†36), jež po nešťastném... číst článek
Netypické velikonoční poselství krále Karla: Zmíní rakovinu?! Netypické velikonoční poselství krále Karla: Zmíní rakovinu?! Letošní velikonoční svátky budou pro členy britské královské rodiny velmi smutné. Hned několik jejic... číst článek
Oznámili rakovinu a po pár hodinách: Nové prohlášení Kate s Willamem Oznámili rakovinu a po pár hodinách: Nové prohlášení Kate s Willamem Od začátku roku byli velmi úsporní ve vyjádření, až se jim to vymstilo. Nejen fanoušci královské rod... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Tomáš Zonyga
Tomáš Zonyga
zobrazit profil David Bystroň
David Bystroň
zobrazit profil Eva Gottvaldová
Eva Gottvaldová
zobrazit profil Lucie Žáčková
Lucie Žáčková
zobrazit profil Adrijana Trpkovič
Adrijana Trpkovič
zobrazit profil René Schreier
René Schreier
zobrazit profil Luboš Petruželka
Luboš Petruželka
zobrazit profil Jaromír Hanzlík
Jaromír Hanzlík