královna Alžběta II.

Datum narození: 21. 4. 1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

ALŽBĚTA II. - UNIKÁTNÍ VÝPOVĚĎ PANOVNICE

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár měl čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii <strong>princ George z Cambridge</strong> se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

O KRÁLOVNĚ ALŽBĚTĚ II. ČTĚTE ZDE>>

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, <span dir="auto">princ z Walesu</span> a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Koruna ovládla ceny Emmy! Jaké další projekty zabodovaly? Koruna ovládla ceny Emmy! Jaké další projekty zabodovaly? Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb, kt... číst článek
Poslední slovní přestřelka mezi princem Phillipem (†99) a Charlesem: Kvůli oslavě stých narozenin! Poslední slovní přestřelka mezi princem Phillipem (†99) a Charlesem: Kvůli oslavě stých narozenin! Princ Philip (†99) zesnul počátkem dubna letošního roku, pouhé dvě měsíce před svými kulatými stými ... číst článek
»Skromná« Meghan se šperky za více než 8 milionů! Přitom všechny nabádá k charitě »Skromná« Meghan se šperky za více než 8 milionů! Přitom všechny nabádá k charitě Princ Harry (37) a jeho manželka Meghan Markleová (40) byli magazínem Time zařazeni mezi 100 nejvliv... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jakub Holuša
Jakub Holuša
zobrazit profil Emilia Clarke
Emilia Clarke
zobrazit profil Tina Pletánková
Tina Pletánková
zobrazit profil Viktorie Švédská
Viktorie Švédská
zobrazit profil Aleš Valenta
Aleš Valenta
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Tomáš Bařina
Tomáš Bařina
zobrazit profil Libor Hruška
Libor Hruška