královna Alžběta II. | Celebwiki.cz

královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

ALŽBĚTA II. - UNIKÁTNÍ VÝPOVĚĎ PANOVNICE

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

O KRÁLOVNĚ ALŽBĚTĚ II. ČTĚTE ZDE>>

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

ŠOK v královské rodině: Tohle Alžběta II. opravdu dělá?! ŠOK v královské rodině: Tohle Alžběta II. opravdu dělá?! Kdepak formální stolování svázané protokolem, královna Alžběta II. (93) si dopřává večeři jako běžní… číst článek
Jsi trapná a opičíš se! Princezna Beatrice to schytala kvůli Meghan Jsi trapná a opičíš se! Princezna Beatrice to schytala kvůli Meghan Ačkoliv to obvykle bývá vévodkyně Meghan (38), kdo sklízí kritiku, tentokrát to schytala čerstvě… číst článek
Královští rebelové: 9 situací, kdy Meghan a Harry porušili pravidla Královští rebelové: 9 situací, kdy Meghan a Harry porušili pravidla Už jsme si zvykli na skutečnost, že Harry a Meghan jsou tak trochu rebelové a s některými královskými… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Brukner
Petr Brukner
zobrazit profil Michael Jackson
Michael Jackson
zobrazit profil Jakub Michálek
Jakub Michálek
zobrazit profil Lukáš Trefil
Lukáš Trefil
zobrazit profil Matúš Kozáčik
Matúš Kozáčik
zobrazit profil Lukáš Kantor
Lukáš Kantor
zobrazit profil Alexander Hemala
Alexander Hemala
zobrazit profil Alexandra Udženija
Alexandra Udženija