královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

ALŽBĚTA II. - UNIKÁTNÍ VÝPOVĚĎ PANOVNICE

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

O KRÁLOVNĚ ALŽBĚTĚ II. ČTĚTE ZDE>>

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Vévodkyně Kate se opičila po sokyni Meghan! Které to slušelo víc? Vévodkyně Kate se opičila po sokyni Meghan! Které to slušelo víc? Krásná vévodkyně Kate (37) zavítala na Královskou baletní akademii a v kostýmku fuchsiové barvy jí… číst článek
Vévodkyně Meghan se prořekla: Porodí Dianu?! Vévodkyně Meghan se prořekla: Porodí Dianu?! Už v únoru? Nebo snad v březnu? Vévodkyně Meghan (37) uťala spekulace ohledně termínu porodu jejího… číst článek
Kate na oslavu narozenin nepozvala Meghan ani Harryho! Propast mezi bratry roste Kate na oslavu narozenin nepozvala Meghan ani Harryho! Propast mezi bratry roste Jak to vypadá, vévodkyně z Cambridge a vévodkyně ze Sussexu jen tak válečnou sekeru nezakopou. Krásná… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Leontýna Šiřinová
Leontýna Šiřinová
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Lucie Gelemová
Lucie Gelemová
zobrazit profil Karol  Sidon
Karol Sidon
zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Sergio Ramos García
Sergio Ramos García
zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek