královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Princ Charles: Šokující tvrzení o Meghan Markle! Princ Charles: Šokující tvrzení o Meghan Markle! Svatba prince Harryho s americkou herečkou Meghan Markle zprvu vyvolávala rozporuplné reakce. Objevily… číst článek
Obrovská radost královské rodiny! Matka Meghan Markle (37) tajemství neudržela Obrovská radost královské rodiny! Matka Meghan Markle (37) tajemství neudržela Na potomky prince Harry ho a Meghan Markle se těší snad celý svět. Nedávno se bývalá herečka objevila… číst článek
Štědrý dárek prince Harryho pro Meghan: Přišel ho na půl miliardy Štědrý dárek prince Harryho pro Meghan: Přišel ho na půl miliardy Vdát se za prince, tak to je sen mnoha dívek. Ty teď mají ještě o důvod navíc, proč závidět vévodkyni… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jiří Herda
Jiří Herda
zobrazit profil Viktor Hübl
Viktor Hübl
zobrazit profil Lejla Abbasová
Lejla Abbasová
zobrazit profil Kateřina Matásková
Kateřina Matásková
zobrazit profil Ariana Grande
Ariana Grande
zobrazit profil Sascha Schmitz
Sascha Schmitz
zobrazit profil Eva Valjentová
Eva Valjentová
zobrazit profil Terezie Holovská
Terezie Holovská