královna Alžběta II. | Celebwiki.cz

královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

ALŽBĚTA II. - UNIKÁTNÍ VÝPOVĚĎ PANOVNICE

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

O KRÁLOVNĚ ALŽBĚTĚ II. ČTĚTE ZDE>>

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Vzdá se Harry kvůli Meghan královské identity? Zákon hovoří jasně! Vzdá se Harry kvůli Meghan královské identity? Zákon hovoří jasně! Změní si společně s Meghan (38) jméno i princ Harry (35)? Pokud bude v nové domovině žádat o zelenou… číst článek
Strach o královnu Alžbětu (93): Její osobní sluha má koronavirus! Mohla se nakazit? Strach o královnu Alžbětu (93): Její osobní sluha má koronavirus! Mohla se nakazit? Hrozba koronaviru stáčí smyčku i kolem britské královské rodiny. Nejenže princ Charles (71) byl na… číst článek
Překvapivý krok Alžběty II: Tohle Meghan a Harry nečekali! Překvapivý krok Alžběty II: Tohle Meghan a Harry nečekali! V posledních měsících by se napětí mezi členy královské rodiny dalo krájet.  Vše zapříčinilo rozhodnutí… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Karlos Vémola
Karlos Vémola
zobrazit profil Tomáš Jirsa
Tomáš Jirsa
zobrazit profil Lucia Šoralová
Lucia Šoralová
zobrazit profil Jaroslav Hutka
Jaroslav Hutka
zobrazit profil Artur Štaidl
Artur Štaidl
zobrazit profil Petra Hynčicová
Petra Hynčicová
zobrazit profil Michaela Pavlátová
Michaela Pavlátová
zobrazit profil Kelly Bishop
Kelly Bishop