princ Philip

Datum narození: 10. 6. 1921
Datum úmrtí: 9. 4. 2021
Místo narození: Mon Repos, Korfu, Řecko
Profese: Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Princ Philip, Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu, se roku 1947 oženil s princeznou Alžbětou, pozdější britskou královnou Alžbětou II.

V roce 1922 byl Philip evakuován z Řecka a spolu s otcem Ondřejem, synem někdejšího tamního krále Jiřího I., zbaven řeckého občanství.

PRINC PHILIP - TWITTER HO POHŘBIL JEŠTĚ ZAŽIVA

Philip si Alžbětu vzal roku 1947

Během 2. světové války Philip sloužil v britském vojenském námořnictvu. V roce 1947, tedy po získání britského občanství, odložil rodové jméno Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg a přijal jméno matky Battenberg (v poangličtěné formě Mountbatten).

20. listopadu 1947 se Philip ve Westminsterském opatství oženil s princeznou Alžbětou, pozdější královnou Alžbětou II., v Británii se díky tomu stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem.

S královnou měl princ Philip čtyři děti

Terčem kritiky se Philip stal po 2. světové válce, když i přes nepopiratelné zásluhy mu byly vytýkány kontakty s německými rody, z nichž některé neměly daleko od nacistického režimu.

O PRINCI PHILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Princ Philip se se svou královskou chotí stal nejdéle působícím manželským párem v britské historii a též nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

S královnou Alžbětou II. měla Jeho Výsost princ Philip čtyři děti. Jsou jimi Charles, někdejší princ z Walesu a od září 2022 král Karel IIIAnne Mountbatten-Windsor, Andrew, vévoda z Yorku, a Edward, hrabě z Wessexu. Stejně jako někdejší britská královna byl vévoda z Edinburghu prapravnukem britské královny Viktorie.

Princ Phillip zemřel 9. dubna 2021. Bylo mu 99 let.

 

Články o celebritě

ONLINE: Pohřeb královny Alžběty II.: Dvě bohoslužby i s pravnoučátky a uložení vedle Philipa! ONLINE: Pohřeb královny Alžběty II.: Dvě bohoslužby i s pravnoučátky a uložení vedle Philipa! Pondělním dnem vyvrcholilo ve Velké Británii desetidenní smuteční období po smrti královny Alžběty I... číst článek
Půvabná Kate na pohřbu Alžběty II.: Záhada náhrdelníku, který jí nepatří! Půvabná Kate na pohřbu Alžběty II.: Záhada náhrdelníku, který jí nepatří! Kate, princezna z Walesu, se na pohřeb královny připravila elegantně a vkusně. Ačkoliv není jejím zv... číst článek
Pohřeb královny Alžběty II.: Plán posledního rozloučení a mapa smutečních procesí Pohřeb královny Alžběty II.: Plán posledního rozloučení a mapa smutečních procesí Buckinghamský palác o víkendu potvrdil, že k pohřbu zesnulé královny Alžběty II. (†96) dojde v pondě... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Pavlína Filipovská
Pavlína Filipovská
zobrazit profil Vuk Čelebić
Vuk Čelebić
zobrazit profil Jiří Havlát
Jiří Havlát
zobrazit profil Keanu Reeves
Keanu Reeves
zobrazit profil Anita Krausová
Anita Krausová
zobrazit profil Tomáš Goláň
Tomáš Goláň
zobrazit profil Bronislav Schwarz
Bronislav Schwarz
zobrazit profil Michelle Pfeiffer
Michelle Pfeiffer