princ Philip

Datum narození: 10. 6. 1921
Datum úmrtí: 9. 4. 2021
Místo narození: Mon Repos, Korfu, Řecko
Profese: Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Princ Philip, Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu, původně princ řecký a dánský, se roku 1947 oženil s princeznou Alžbětou, pozdější britskou královnou Alžbětou II.

V roce 1922 byl Philip evakuován z Řecka a spolu s otcem Ondřejem, synem někdejšího tamního krále Jiřího I., zbaven řeckého občanství.

PRINC PHILIP - TWITTER HO POHŘBIL JEŠTĚ ZAŽIVA

Během 2. světové války Philip sloužil v britském vojenském námořnictvu. V roce 1947, tedy po získání britského občanství, odložil rodové jméno Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg a přijal jméno matky Battenberg (v poangličtěné formě Mountbatten).

20. listopadu 1947 se Philip ve Westminsterském opatství oženil s princeznou Alžbětou, pozdější královnou Alžbětou II., v Británii se díky tomu stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem.

Terčem kritiky se Philip stal po 2. světové válce, když i přes nepopiratelné zásluhy mu byly vytýkány kontakty s německými rody, z nichž některé neměly daleko od nacistického režimu.

O PRINCI PHILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Princ Philip se se svou královskou chotí stal nejdéle působícím manželským párem v britské historii a též nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

S královnou Alžbětou II. měla Jeho Výsost princ Philip čtyři děti. Jsou jimi Charles, princ z Walesu, Anne Mountbatten-Windsor, Andrew, vévoda z Yorku a Edward, hrabě z Wessexu. Stejně jako jeho choť je vévoda z Edinburghu prapravnukem britské královny Viktorie.

Princ Phillip zemřel 9. dubna 2021.

 

Články o celebritě

Nemilosrdného Charlese neobměkčil ani Archie: Vzpomene si na dávný slib? Nemilosrdného Charlese neobměkčil ani Archie: Vzpomene si na dávný slib? Já na bráchu, brácha na mě? To už v britské královské rodině dlouho neplatí. Ve stínu planoucí války... číst článek
Meghan a Harry musí do Británie kvůli Lilibet: Bude se skandál opakovat? Meghan a Harry musí do Británie kvůli Lilibet: Bude se skandál opakovat? Od té doby, co Meghan Markleová a princ Harry upřednostili soukromí před jejich královskými povinnos... číst článek
Podraz v královské rodině: Princ Charles obral bratra o cenné dědictví po Philipovi (†99)! Podraz v královské rodině: Princ Charles obral bratra o cenné dědictví po Philipovi (†99)! Dvacet let čeká, a nejspíš se nedočká. Princ Charles (72) po smrti svého otce Philipa (†99) údajně o... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jiří Kalous
Jiří Kalous
zobrazit profil Ivana Christová
Ivana Christová
zobrazit profil Luděk Pernica
Luděk Pernica
zobrazit profil Edin Džeko
Edin Džeko
zobrazit profil Lucie Benešová
Lucie Benešová
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Jakub Michálek
Jakub Michálek
zobrazit profil Zdeněk Říha
Zdeněk Říha