princ Philip

Datum narození: 10. 6. 1921
Datum úmrtí: 9. 4. 2021
Místo narození: Mon Repos, Korfu, Řecko
Profese: Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Princ Philip, Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu, se roku 1947 oženil s princeznou Alžbětou, pozdější britskou královnou Alžbětou II.

V roce 1922 byl Philip evakuován z Řecka a spolu s otcem Ondřejem, synem někdejšího tamního krále Jiřího I., zbaven řeckého občanství.

PRINC PHILIP - TWITTER HO POHŘBIL JEŠTĚ ZAŽIVA

Philip si Alžbětu vzal roku 1947

Během 2. světové války Philip sloužil v britském vojenském námořnictvu. V roce 1947, tedy po získání britského občanství, odložil rodové jméno Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg a přijal jméno matky Battenberg (v poangličtěné formě Mountbatten).

20. listopadu 1947 se Philip ve Westminsterském opatství oženil s princeznou Alžbětou, pozdější královnou Alžbětou II., v Británii se díky tomu stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem.

S královnou měl princ Philip čtyři děti

Terčem kritiky se Philip stal po 2. světové válce, když i přes nepopiratelné zásluhy mu byly vytýkány kontakty s německými rody, z nichž některé neměly daleko od nacistického režimu.

O PRINCI PHILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Princ Philip se se svou královskou chotí stal nejdéle působícím manželským párem v britské historii a též nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

S královnou Alžbětou II. měla Jeho Výsost princ Philip čtyři děti. Jsou jimi Charles, někdejší princ z Walesu a od září 2022 král Karel IIIAnne Mountbatten-Windsor, Andrew, vévoda z Yorku, a Edward, hrabě z Wessexu. Stejně jako někdejší britská královna byl vévoda z Edinburghu prapravnukem britské královny Viktorie.

Princ Phillip zemřel 9. dubna 2021. Bylo mu 99 let.

 

Články o celebritě

Princezna Eugenie je těhotná! Své druhé dítě má porodit v létě Princezna Eugenie je těhotná! Své druhé dítě má porodit v létě Krásné zprávy z Buckinghamského paláce! Princezna Eugenie (32) je těhotná se svým druhým dítětem. Ma... číst článek
Věštkyně pomocí chřestu odhalila, k čemu dojde v roce 2023: Další přírůstek do královské rodiny a nové varianty covidu! Věštkyně pomocí chřestu odhalila, k čemu dojde v roce 2023: Další přírůstek do královské rodiny a nové varianty covidu! Jemima Packingtonová (66) z Velké Británie už roky přitahuje pozornost svou zvláštní metodou věštění... číst článek
Karel III. zoufale prosí syny: Nedělejte mi to! Karel III. zoufale prosí syny: Nedělejte mi to! Spory mezi princem Harrym (38) a princem Williamem (40) se těžce podepisují na králi Karlovi III. (7... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Naděžda Franková
Naděžda Franková
zobrazit profil Tim Robbins
Tim Robbins
zobrazit profil Kryštof Mucha
Kryštof Mucha
zobrazit profil Marta Beňáčková
Marta Beňáčková
zobrazit profil Jan Moťovský
Jan Moťovský
zobrazit profil Lucie Juřičková
Lucie Juřičková