Angela Merkel

Datum narození: 17. 7. 1954
Místo narození: Hamburk, Německo
Profese: 8. spolková kancléřka Německa
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Angela Merkel se stala první ženou, která usedla do křesla kancléře Spolkové republiky Německo. Navíc tak byla jednou z nejmocnějších žen světa.

Byla velmi nadána na matematiku a cizí jazyky. Fyziku Angela Merkel, rozená Angela Dorothea Merkel, studovala na Univerzitě v Lipsku. V roce 1976 získala doktorát. V letech 1978 až 1990 působila jako vědecká spolupracovnice na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR v Berlíně.

ANGELA MERKEL SI PRÝ UTAHOVALA Z THERESY MAY

U Němců se Merkel těšila velké oblibě

Vždy projevovala kritický postoj k NDR a komunismu. Nebyla nikdy členkou žádného tehdejšího politického subjektu. Do politiky Angela Merkel vstoupila v roce 1990. Z počátku jen jako mluvčí jedné ze stran, později také jako ministryně.

Svoji dráhu Angela Merkel spojila s křesťanskými demokraty (CDU). V roce 2005 byla nominována jako kandidátka na post spolkové kancléřky a od listopadu téhož roku se jí stala. V Německu se i po několikaleté kariéře těší velké oblíbě.

Merkel dostala medaili od Obamy

Snaží se o velmi dobré vztahy s Francií a USA. Německo si za dobu působení Angely Merkel udržuje pozici ekonomicky nejsilnějšího státu Evropské unie.

Někdejší americký prezident Barack Obama Angele Merkel v roce 2011 udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní americké vyznamenání.

Skandál kvůli odposlechům kancléřky

Stala první ženou, která usedla do křesla kancléře Spolkové republiky Německo. Podle časopisu Forbes byla Angela Merkel opakovaně jednou z nejmocnějších žen světa.

V roce 2013 čelila Amerika skandálu, kvůli údajnému odposlechu Angely Merkel a jejího telefonu.

Angelu Merkel vystřídal Olaf Scholz 

Ve funkci spolkové kancléřky Angela Merkel skončila 8. prosince 2021, kdy ji nahradil  Olaf Scholz.

O ANGELE MERKEL ČTĚTE ZDE>>

Angela Merkel byla manželkou fyzika Ulricha Merkela. Podruhé se provdala za chemika Joachima Sauera

 

Články o celebritě

Lipavský ostře: Putin je slabší, než se čekalo. A co si myslí o jaderných hrozbách? Lipavský ostře: Putin je slabší, než se čekalo. A co si myslí o jaderných hrozbách? Ruský prezident Vladimir Putin se ukázal být slabším, než se předpokládalo. V dnes zveřejněném rozho... číst článek
Na soud s Babišem jen se vstupenkou. Kteří prezidenti a premiéři byli souzeni kvůli finančním čachrům? Na soud s Babišem jen se vstupenkou. Kteří prezidenti a premiéři byli souzeni kvůli finančním čachrům? V pondělí 12. září začne soud s předsedou ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hníz... číst článek
Obavy z tuhé zimy: Zkrotí v Bruselu drahotu, přijde strop na ceny energií? A co prosazují sousedi ČR Obavy z tuhé zimy: Zkrotí v Bruselu drahotu, přijde strop na ceny energií? A co prosazují sousedi ČR Co stát, to vlastní návrh, jak brutální ceny energií zkrotit. A tak se v pátek v Bruselu, kde se na ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ondřej Feber
Ondřej Feber
zobrazit profil Radek Vincour
Radek Vincour
zobrazit profil Tomáš Hüner
Tomáš Hüner
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Josef Babka
Josef Babka
zobrazit profil Jiří Vosecký
Jiří Vosecký
zobrazit profil Břetislav Štefan
Břetislav Štefan
zobrazit profil Václav Krása
Václav Krása