Angela Merkel

Datum narození: 17. 7. 1954
Místo narození: Hamburk, Německo
Profese: 8. spolková kancléřka Německa
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Angela Merkel se stala první ženou, která usedla do křesla kancléře Spolkové republiky Německo. Navíc tak byla jednou z nejmocnějších žen světa.

Byla velmi nadána na matematiku a cizí jazyky. Fyziku Angela Merkel, rozená Angela Dorothea Merkel, studovala na Univerzitě v Lipsku. V roce 1976 získala doktorát. V letech 1978 až 1990 působila jako vědecká spolupracovnice na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR v Berlíně.

ANGELA MERKEL SI PRÝ UTAHOVALA Z THERESY MAY

U Němců se Merkel těšila velké oblibě

Vždy projevovala kritický postoj k NDR a komunismu. Nebyla nikdy členkou žádného tehdejšího politického subjektu. Do politiky Angela Merkel vstoupila v roce 1990. Z počátku jen jako mluvčí jedné ze stran, později také jako ministryně.

Svoji dráhu Angela Merkel spojila s křesťanskými demokraty (CDU). V roce 2005 byla nominována jako kandidátka na post spolkové kancléřky a od listopadu téhož roku se jí stala. V Německu se i po několikaleté kariéře těší velké oblíbě.

Merkel dostala medaili od Obamy

Snaží se o velmi dobré vztahy s Francií a USA. Německo si za dobu působení Angely Merkel udržuje pozici ekonomicky nejsilnějšího státu Evropské unie.

Někdejší americký prezident Barack Obama Angele Merkel v roce 2011 udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní americké vyznamenání.

Skandál kvůli odposlechům kancléřky

Stala první ženou, která usedla do křesla kancléře Spolkové republiky Německo. Podle časopisu Forbes byla Angela Merkel opakovaně jednou z nejmocnějších žen světa.

V roce 2013 čelila Amerika skandálu, kvůli údajnému odposlechu Angely Merkel a jejího telefonu.

Angelu Merkel vystřídal Olaf Scholz 

Ve funkci spolkové kancléřky Angela Merkel skončila 8. prosince 2021, kdy ji nahradil  Olaf Scholz.

O ANGELE MERKEL ČTĚTE ZDE>>

Angela Merkel byla manželkou fyzika Ulricha Merkela. Podruhé se provdala za chemika Joachima Sauera

 

Články o celebritě

Lídryně běloruské opozice převzaly ocenění, co dostal i Havel. Jsou nám vzorem, uznala ministryně Lídryně běloruské opozice převzaly ocenění, co dostal i Havel. Jsou nám vzorem, uznala ministryně Běloruské opoziční političky Svjatlana Cichanouská a Veronika Capkalová dnes v západoněmeckých Cáchá... číst článek
Velvyslanec Kafka: Válka je běh na dlouhou trať. Zmínil embargo na ropu i porozumění Německa Velvyslanec Kafka: Válka je běh na dlouhou trať. Zmínil embargo na ropu i porozumění Německa Premiér Petr Fiala (ODS) navštívil ve čtvrtek Německo, kde se setkal s tamním prezidentem, ale i s k... číst článek
Kde se skrývá Putin? Osm oficiálních adres a k tomu tajné paláce, dači a atomový bunkr Kde se skrývá Putin? Osm oficiálních adres a k tomu tajné paláce, dači a atomový bunkr Ruský prezident Vladimir Putin se poslední dobou straní lidí, ani blízké spolupracovníky si často ne... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Miroslav Grebeníček
Miroslav Grebeníček
zobrazit profil Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček
zobrazit profil Filip Ušák
Filip Ušák
zobrazit profil Martin Tesařík
Martin Tesařík
zobrazit profil Ivan Mařák
Ivan Mařák
zobrazit profil Richard Pikner
Richard Pikner
zobrazit profil Václav Heřman
Václav Heřman