Michail Gorbačov

Michail Gorbačov

Datum narození: 2. 3. 1931
Datum úmrtí: 30. 8. 2022
Místo narození: Privol'noe, Rusko
Profese: jediný prezident SSSR, politik, který zlikvidoval komunismus
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Michail Gorbačov, jediný prezident SSSR, byl ruský a sovětský komunistický politik. Jeho perestrojka vedla k pádu komunistického režimu. Stal se držitelem Nobelovy ceny za mír.

Studoval práva na Lomonosovově univerzitě v Moskvě. Do Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) Michail Gorbačov, celým jménem Michail Sergejevič Gorbačov, vstoupil roku 1952. Bylo mu 21 let. V roce 1966 dokončil Zemědělský institut jako agronomický ekonom.

MICHAIL GORBAČOV - CO SI MYSLEL O PUTINOVI

Funkce Michaila Gorbačova zanikla

V roce 1974 se Michail Gorbačov stal poslancem Nejvyššího sovětu. V listopadu 1979 byl zvolen kandidátem Politbyra ÚV KSSS a 21. října 1980 pak řádným členem Politbyra. V roce 1983 vedl delegaci do Kanady a roku 1984 do Spojeného království, kde se setkal s Margaret Thatcherovou.

Od 11. března 1985 do 24. srpna 1991 byl generálním tajemníkem ÚV KSSS. Dne 25. května 1989 se Michail Gorbačov stal 1. předsedou Nejvyššího sovětu SSSR. Byl jím do 5. března 1990, kdy funkce zanikla. Jako jediný zastával post prezidenta SSSR (15. března 1990 až 25. prosince 1991).

Gorbačov zemřel v 91 letech

Jeho perestrojka vedla k pádu komunismu. V roce 1990 Michail Gorbačov dostal Nobelovu cenu za mír. O dva roky později mu bylo uděleno ocenění Ronald Reagan Freedom Award.

O MICHAILU GORBAČOVOVI ČTĚTE ZDE>>

Svou budoucí ženu Raisu Maximovnu Titarenkovou Michail Gorbačov potkal na stejné univerzitě, kde studoval práva a ona sociologii. Měli spolu dceru Ininu (*1957), která se stala lékařkou.

Michail Sergejevič Gorbačov zemřel 30.srpna po težké a dlouhé nemoci. Bylo mu 91 let.

 

Články o celebritě

Majestátní pohřeb legendární Marfuši (†79) z Mrazíka: Syn klečel u otevřené rakve! Majestátní pohřeb legendární Marfuši (†79) z Mrazíka: Syn klečel u otevřené rakve! Největší moskevský chrám, světoznámou katedrálu Krista Spasitele v úterý zaplnily davy lidí, kteří p... číst článek
Marfuša spočine na stejném hřbitově jako Gorbačov: Cysty na mozku nešly operovat! Marfuša spočine na stejném hřbitově jako Gorbačov: Cysty na mozku nešly operovat! V sobotu zemřela po dlouhé nemoci představitelka Marfuši z Mrazíka Inna Čurikovová (†79). Měla neope... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
zobrazit profil Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
zobrazit profil Jana Krutáková
Jana Krutáková
zobrazit profil Marcela Melková
Marcela Melková
zobrazit profil Jan Stráský
Jan Stráský
zobrazit profil Tomáš Hüner
Tomáš Hüner
zobrazit profil Markéta Monsportová
Markéta Monsportová
zobrazit profil Marta Semelová
Marta Semelová