Marián Labuda

Datum narození: 28.10.1944
Místo narození: Hontianske Nemce
Profese: Herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Od slavného sultána Solimána po správce Bytčianského zámku v Jánošíkovi. Marián Labuda je herec mnoha tváří. Svou duši přenesl už do více než 200 filmových a divadelních rolí.

Tvář Mariána Labudy můžeme vidět jak na slovenských, tak na českých plátnech a obrazovkách. Za jeden ze svých mimořádných výkonů, předvedeném ve filmu z roku 1995 Zahrada, si dokonce vysloužil ocenění Českého lva v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Marián Labuda stejně jako plno dalších herců vystudoval Vysokou školu Múzických umění v Bratislavě, ale jako jeden z mála pak stál u zrodu legendárního Divadla Na Korze v Bratislavě. Od roku 1990 je členem činohry Slovenského národního divadla - ovšem i na českých divadelních prknech je herec stále k vidění. Doposud spolupracuje například s Vinohradským divadlem.

Jeho filmové role mají také své nezastupitelné místo na české a slovenské scéně. Čeští diváci si ho budou pamatovat hlavně jako Romana Daniela z Romingu nebo řidiče Pávka z komedie Vesničko má středisková. Jiří Menzel moc dobře věděl, po kom „sáhnout“. Díky výkonům herců, hlavně pak právě díky výkonům dvojice Labuda-Bán si Vesnička vysloužila nominaci na Oskara. Marián Labuda je i tváří pohádek. Arabela aneb Rumburak se vrací, Lotrando a Zubejda, Pták ohnivák – tam všude se herec angažoval.

Ve známost vešly také hercovy zdravotní obtíže. Jak informuje například deník Aha!, kvůli nadváze má Marián Labuda problémy s cukrovkou a s vysokým krevním tlakem. Hodně se psalo tako o dopravní nehodě, při níž Labuda zabil na dálnici D1 dvě ženy a dostal za to podmínku. S manželkou Vierou Labudovou se Marián Labuda seznámil ve Vojenském uměleckém souboru.

 

Články o celebritě

Zákulisí premiéry Anděl Páně 2: Bartoška s Labudou popíjeli, Hrůza přišel s dcerou Zákulisí premiéry Anděl Páně 2: Bartoška s Labudou popíjeli, Hrůza přišel s dcerou Vínečko, přátelé a dobrý film. Co jiného si v zimní podvečer přát. Není divu, že si herci Jiří Bartoška… číst článek
Marián Labuda po kolapsu na ulici: Měl bouračku! Marián Labuda po kolapsu na ulici: Měl bouračku! Štěstí v neštěstí měl na první adventní neděli Marián Labuda (72). Jen pár měsíců poté, co před svým… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herec Marián Labuda slaví 72! Ťukněte si s celebritou! Herec Marián Labuda slaví 72! Od slavného sultána Solimána po správce Bytčianského zámku v Jánošíkovi. Marián Labuda je herec mnoha… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech
zobrazit profil Jiří Vala
Jiří Vala
zobrazit profil Igor Orozovič
Igor Orozovič
zobrazit profil Marika Šoposká
Marika Šoposká
zobrazit profil Pavla Drtinová
Pavla Drtinová
zobrazit profil Penélope Cruz
Penélope Cruz
zobrazit profil Hana Doulová Krobotová
Hana Doulová Krobotová
zobrazit profil Světlana Nálepková
Světlana Nálepková