Jan Tříska

Datum narození: 4.11.1936
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jan Tříska se vydal na dráhu tanečníka, jenže ho herec Karel Höger uslyšel recitovat a uchvácen jeho projevem, přemluvil ke studiu herectví. Tomu se Tříska věnuje od studií pražské DAMU až do dnes. Předvedl se od té doby v mnoha filmových i divadelních rolích. Svým Romeem uchvátil srdce diváků nejen u nás, ale i v zahraničí, kam po podepsání Charty 77 emigroval. Odjela s ním tehdy manželka a bývalá herečka Karla Chadimová i dcery Jana a Karla.

DAMU absolvoval v roce 1959. Později nastoupil do souboru Národního divadla a stal se tehdy vůbec nejmladším členem činohry. Zahrál si v Maryši nebo v Čapkově Bílé nemoci a zde také předvedl brilantní vcítění do Shakespearova Romea. Výrazné role ztvárnil poté i v Divadle za branou nebo v Městských divadlech pražských. Diváci si ho mohli užít v dramatech Kočka na kolejích, Tři sestry nebo ve Faustovi.

Kromě Charty podepsal Tříska i manifest Dva tisíce slov. V roce 1977 odjel na dovolenou na Kypr, ze kterého směřoval do Řecka, Německa a následně za oceán do Kanady a USA. A líbil se i americkému publiku. Ukázal se mu v tamním Národním divadle nebo na newyorkské scéně. Objevil se ve hrách Mistr a Markétka, Višňový sad nebo Largo Desolato od Václava Havla. A prorazil i v hollywoodských trhácích. S režisérem Milošem Formanem spolupracoval na filmech Ragtime nebo Lid versus Larry Flynt.

Film mu nabídl mnoho příležitostí i v Česku. Před emigrací si zahrál v dramatech Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena nebo v divácky oblíbené komedii Na samotě u lesa. Jako tajemný Široko se předvedl v seriálu Záhada hlavolamu. Svou nejznámější roli si ovšem užil až po revoluci. Spoluvytvořil fenomén Igora Hnízda z Obecné školy Zdeňka a Jana Svěráků. Jeho jméno zdobí i romantický snímek Želary, komedie Horem, pádem nebo poetický Máj, kde ztvárnil hlavního průvodce kata.

Věnoval se kromě toho také dabingu. Češtinu propůjčil neméně charismatickému francouzskému herci Jeanu Paulu Belmondovi. V roce 2002 získal za roli Krále Leara Cenu Alfréda Radoka.

 

Články o celebritě

Prezidentské volby v USA - Tříska, Forman, Matušková: Kdo volil Trumpa! Prezidentské volby v USA - Tříska, Forman, Matušková: Kdo volil Trumpa! O volby amerického prezidenta měli velký zájem také Češi žijící přímo v USA nebo ti, kteří mají z… číst článek
Forman, Tříska i vdova po Matuškovi volili prezidenta USA. Komu dali hlas? Forman, Tříska i vdova po Matuškovi volili prezidenta USA. Komu dali hlas? V Americe teď snad každý žije prezidentskými volbami. Dokonce i české celebrity, které buď v USA… číst článek
Jan Tříska oslavil 80 a prozradil: Za rok točím další film! Jan Tříska oslavil 80 a prozradil: Za rok točím další film! „Nemohu mluvit nahlas. Manželka ještě spí,“ špitl Jan Tříska, když mu Aha! v půl sedmé ráno telefonovalo… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Milan Kňažko
Milan Kňažko
zobrazit profil Ladislav Ondřej
Ladislav Ondřej
zobrazit profil Oldřich Kaiser
Oldřich Kaiser
zobrazit profil Kim Kardashian
Kim Kardashian
zobrazit profil Ulrich Thein
Ulrich Thein
zobrazit profil Martin Zbrožek
Martin Zbrožek
zobrazit profil Tomáš Měcháček
Tomáš Měcháček
zobrazit profil Pavel Soukup
Pavel Soukup