Jan Tříska

Datum narození: 4.11.1936
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jan Tříska se vydal na dráhu tanečníka, jenže ho herec Karel Höger uslyšel recitovat a uchvácen jeho projevem, přemluvil ke studiu herectví. Tomu se Tříska věnuje od studií pražské DAMU až do dnes. Předvedl se od té doby v mnoha filmových i divadelních rolích. Svým Romeem uchvátil srdce diváků nejen u nás, ale i v zahraničí, kam po podepsání Charty 77 emigroval. Odjela s ním tehdy manželka a bývalá herečka Karla Chadimová i dcery Jana a Karla.

DAMU absolvoval v roce 1959. Později nastoupil do souboru Národního divadla a stal se tehdy vůbec nejmladším členem činohry. Zahrál si v Maryši nebo v Čapkově Bílé nemoci a zde také předvedl brilantní vcítění do Shakespearova Romea. Výrazné role ztvárnil poté i v Divadle za branou nebo v Městských divadlech pražských. Diváci si ho mohli užít v dramatech Kočka na kolejích, Tři sestry nebo ve Faustovi.

Kromě Charty podepsal Tříska i manifest Dva tisíce slov. V roce 1977 odjel na dovolenou na Kypr, ze kterého směřoval do Řecka, Německa a následně za oceán do Kanady a USA. A líbil se i americkému publiku. Ukázal se mu v tamním Národním divadle nebo na newyorkské scéně. Objevil se ve hrách Mistr a Markétka, Višňový sad nebo Largo Desolato od Václava Havla. A prorazil i v hollywoodských trhácích. S režisérem Milošem Formanem spolupracoval na filmech Ragtime nebo Lid versus Larry Flynt.

Film mu nabídl mnoho příležitostí i v Česku. Před emigrací si zahrál v dramatech Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena nebo v divácky oblíbené komedii Na samotě u lesa. Jako tajemný Široko se předvedl v seriálu Záhada hlavolamu. Svou nejznámější roli si ovšem užil až po revoluci. Spoluvytvořil fenomén Igora Hnízda z Obecné školy Zdeňka a Jana Svěráků. Jeho jméno zdobí i romantický snímek Želary, komedie Horem, pádem nebo poetický Máj, kde ztvárnil hlavního průvodce kata.

Věnoval se kromě toho také dabingu. Češtinu propůjčil neméně charismatickému francouzskému herci Jeanu Paulu Belmondovi. V roce 2002 získal za roli Krále Leara Cenu Alfréda Radoka.

 

Články o celebritě

Oslavenec Miloš Forman pro Blesk o oslavě 85. narozenin: Plznička, kachnička a lidí jako na place! Oslavenec Miloš Forman pro Blesk o oslavě 85. narozenin: Plznička, kachnička a lidí jako na place! Slavit narozeniny poslední léta odmítá. Jeho manželka mu je ale vždycky vystrojí a on je potom vlastně… číst článek
Jan Tříska o oslavenci Formanovi: Stačit Milošovi bylo náročný! Jan Tříska o oslavenci Formanovi: Stačit Milošovi bylo náročný! Právě si byl zaběhat, a když nám zvedl v Los Angeles telefon, byl ještě trochu zadýchaný. „No jo.… číst článek
Koukalová chtěla zranění tajit, propálil ho trenér: Už víte, proč mu říkáme Bleky! Koukalová chtěla zranění tajit, propálil ho trenér: Už víte, proč mu říkáme Bleky! Gabriela Koukalová (27) vysvětlila, jak to bylo s „aférou tříska“. Česká biatlonová naděje své zranění… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Gérard  Depardieu
Gérard Depardieu
zobrazit profil Július Satinský
Július Satinský
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková
zobrazit profil Emilia Clarke
Emilia Clarke
zobrazit profil Carmen Electra
Carmen Electra
zobrazit profil Rudolf Hrušínský ml.
Rudolf Hrušínský ml.
zobrazit profil Barbora Černá
Barbora Černá
zobrazit profil Ondřej Vetchý
Ondřej Vetchý