papež František

Datum narození: 17.12.1936
Přezdívka: František I.
Místo narození: Buenos Aires, Argentina
Profese: 266. papež
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Věřící ho milují, svět k němu vzhlíží a patří mezi nejpopulárnější papeže všech dob. František je v mnoha věcech novátorem, boří mnohá tabu, dává rozhory médiím a svým chováním umí šokovat celý svět.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, je 266. papež katolické církve. Suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013. Stal se prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním z Tovaryšstva Ježíšova (jezuitského řádu). Jde rovněž o prvního mimoevropského papeže od 8. století, kdy římskokatolickou církev vedl Řehoř III., pocházející ze Sýrie.

Cesta papeže Františka za svým povoláním začala ve dvanácti letech, kdy usiloval o dívenku Amalii, svou vrstevnici a také pomýšlel na svatbu. V dopise jí napsal, že je pro něj jediná a že pokud si ji nevezme za ženu, stane se knězem. Amaliin otec své dceři vztah zakázal. František odpověď na dopis nedostal a začal se psát příběh 266. budoucího papeže.

Jako vůbec první papež v dějinách církve si zvolil jméno František, a to na počest sv. Františka z Assisi. Nepřeje si ale používat jméno s římskou číslovkou, tedy František I., nýbrž jen František.

František vystudoval chemicko-průmyslovou střední školu, poté v březnu 1958 ve 21 letech vstoupil do jezuitského řádu. Později se stal profesorem teologie. V letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 také kardinálem.

Papež František ovládá několik jazyků, kromě rodné španělštiny a italštiny také latinu a němčinu. Své první proslovy a kázání pronášel spatra, případně jen s nahlížením do poznámek (zatímco Benedikt XVI. často četl z podkladů). Především media oceňují jeho řečnické schopnosti.

Mezi zdůrazňovanými Františkovými postoji převažuje osobní skromnost. Církev by podle něj měla být chudá a pokorná. František se mnohokrát nebál a porušil protokol, aby se mohl přiblížit lidem. Je obvyklé, že papež chodí ke zpovědi, ale zatím to žádný z nich neudělal na veřejnosti. Papež František překvapil, když při mši v bazilice Svatého Petra poklekl před obyčejného kněze a několik minut se zpovídal. Byl to další krok, kterým si papež získal širokou veřejnost. Umí i šokovat a to, když v rozhovoru pro italské noviny La Repubblica řekl, že dvě procenta katolických duchovních jsou pedofilové.


 

Články o celebritě

Papež sloužil mši za migranty. Peskoval pokrytectví a děkoval za solidaritu Papež sloužil mši za migranty. Peskoval pokrytectví a děkoval za solidaritu Papež František během páteční mše, kterou sloužil za imigranty, poděkoval všem, kdo o běžence pečují.… číst článek
Papežové v objetí: František se setkal s nemocným Benediktem. Bývalá hlava církve je na vozíku Papežové v objetí: František se setkal s nemocným Benediktem. Bývalá hlava církve je na vozíku Papež František ve vatikánské bazilice jmenoval oficiálně 14 nových kardinálů, 11 z nich s právem… číst článek
Kryl zneužívání dětí. Australský arcibiskup má rok pykat Kryl zneužívání dětí. Australský arcibiskup má rok pykat Australský arcibiskup Philip Wilson má strávit rok ve vězení. Podle soudu kryl sexuální zneužívání… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Ladislav Frej
Ladislav Frej
zobrazit profil Daniel Čech
Daniel Čech
zobrazit profil Tony Pulm
Tony Pulm
zobrazit profil Petr Robejšek
Petr Robejšek
zobrazit profil Jiří Zimola
Jiří Zimola
zobrazit profil Aňa Štaidlová
Aňa Štaidlová
zobrazit profil LeBron James
LeBron James
zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek