Jaroslav Brabec

Jaroslav Brabec

Datum narození: 14. 6. 1954
Místo narození: Praha
Profese: režisér, kameraman, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Brabec se přes kameru dostal k režii. Stal se držitelem Českých lvů za filmy Krvavý román, Kuře melancholik a Andělská tvář.

Studia kamery na pražské FAMU Jaroslav Brabec dokončil v roce 1979. Hned nato nastoupil do Filmového studia Barrandov jako kameraman. Podílel se na natáčení dramat Džusový román, Poklad hraběte Chamaré nebo na pohádce Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

České lvy má Brabec nejen za kameru

Kromě filmů Jaroslav Brabec zrežíroval i pořad GEN - Galerie elity národa, dokument Paralelní portrét nebo divadelní hry Když Harry potkal Sally či Mezi úterým a pátkem.

Práce Jaroslava Brabce získaly České lvy, Zlatého ledňáčka z plzeňského festivalu a mnoho dalších ocenění. Sošku krále zvířat dostal v kategorii Nejlepší kamera za Krvavý román (1993), Kuře melancholik (1999) a Andělská tvář (2001). Za Krvavý román má ještě lva za nejlepší výtvarný počin a za Americké dopisy (2015) sošku v kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie.

Sám Jaroslav Brabec vyhrál např. Cenu českých kameramanů. Kromě režie a kamery se věnuje také fotografii. Na FAMU Jaroslav Brabec své zkušenosti zúročil jako odborný asistent.

Brabec má dceru s Menzelovou

Jaroslav Brabec byl ženatý s herečkou Veronika Freimanová, s níž vychoval dcery Terezu, která se stala herečkou a modelkou, a Markétu. Pár se v roce 2008 po třicetiletém soužití rozvedl.

Důvodem rozpadu manželství byla filmařova nevěra s Olgou Menzelovou, tehdejší manželkou režiséra Jiřího Menzela, se kterou má Jaroslav Brabec dceru Annu Karolínu

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jakub Medvecký
Jakub Medvecký
zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Zdeněk Švarc
Zdeněk Švarc
zobrazit profil Barry Levinson
Barry Levinson