Lance Armstrong

Datum narození: 18.9.1971
Místo narození: Dallas, USA
Váha: 75 kg
Výška: 177 cm
Profese: cyklista
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Lance Armstrong je americký profesionální cyklista, nejvíce známý ze svého působení v nejprestižnějším cyklistickém závodu světa Tour de France.

Lance Armstrong, rodným jménem Lance Edward Gunderson, se narodil 19. září 1971 v Dallasu. Jeho rodiče se rozvedli, když byl malý. Jeho matka Linda se znovu vdala za Terryho Armstronga. Později se opět rozvedla a začala pracovat jako sekretářka, aby podpořila rodinu. To bylo Armstrongovi 17 let.

Lance Armstrong byl sportovně založený a nejprve se zajímal o atletiku. V 10 letech začal běháním, plaváním a ve 13 letech se zůčastnil závodu v cyklistice a triatlonu (1km plavání, 24 km na kole a 4,8 km běh). V 16 letech se stal profesionálním triatlonistou a stal se národním šampionem v roce 1989 a 1990. Nakonec u něj zvítězila cyklistika a zaměřil se na ni.

Lance Armstrong se poprvé dostal do profitýmu v roce 1992, kdy ho angažovala Motorola. Následující rok byl pro Armstronga plný triumfů. Vyhrál sérii tří prestižních závodů ve Spojených státech, v červenci se ve svých jednadvaceti letech stal nejmladším jezdcem, který dosáhl etapového vítězství na Tour de France a na mistrovství světa v silniční cyklistice se stal také historicky nejmladším vítězem. Do roku 1995 nikdy nedokončil Tour de France. Teprve v tomto roce, kdy skončil celkově na 36. místě.

Na podzim roku 1996 diagnostikovali lékaři Armstrongovi testikulární rakovinu – třetí, nejtěžší stadium rakoviny varlat s rozsáhlými metastázemi do plic. Jeho šance na přežití se postupně snižovala až na 50%. Armstrong však podstoupil léčbu a rakovinu porazilV září 1997 uspořádal tiskovou konferenci, kde ohlásil svůj návrat do cyklistiky v sezoně 1998. V té době s ním stáj Cofidis, za kterou závodil, zrušila kontrakt na 600 tisíc dolarů. Jeho novým zaměstnavatelem se tak stal nový tým US Postal.

Lance Armstrong se vrátil ve velkém stylu a závody ukazovaly, že se vrátil mnohem lepší. Veškerou svou snahu upnul na vítězství na Tour de France. V červenci 1999 po první etapě tohoto nejprestižnějšího závodu si oblékl žlutý trikot vedoucího jezdce. Žlutý trikot mu patřil i v cíli jako celkovému vítězi. V dalších letech se specializoval právě na tento závod. Jeho důkladná příprava mu vynesla 7 titulů v řadě, což nikdo jiný nedokázal. Po svém posledním triumfu v roce 2005 ukončil aktivní kariéru.

Lance Armstrong ale v roce 2008 opět oznámil návrat a v sezoně 2009 byl členem stáje Astana, kde bojoval o pozici lídra s Albertem Contadorem. Armstrong odjel závod Giro ďItalia, který nakonec dokončil na 12. místě. Tour de France dojel na 3. místě se ztrátou 5 minut a 24 sekund na vítězného Contadora. Poslední týden Tour de France 2009 ohlásil, že spolu s Johanem Bruyneelem zakládá tým Team RadioShack. Opět se zaměřil na Tour de France, ale tentokrát mu závod vůbec nevyšel a skončil až na 23. místě. V roce 2011 definitivně ukončil kariéru.

Úspěch Lance Armstronga vzbuzoval pochybnosti. Na jedné straně odborníci mluvili o jeho nadprůměrné dechové kapacitě (v šestnácti letech při testování na Cooperově klinice v Dallasu mu naměřili nadměrnou vitální kapacitu plic, což je objem kyslíku, který dokáže nadechnout), menší produkci kyseliny mléčné, která způsobuje únavu a o rakovině, která posílila jeho psychickou odolnost a výrazně změnila jeho postavu. Na straně druhé mnozí připisovali úspěch amerického cyklisty používání nelegálních látek, zejména látky zvané activogen. Do roku 2012 mu však doping nebyl prokázán.

V roce 2012 Antidopingová agentura USA (USADA) obvinila Lance Armstronga z užívání nedovolených a zakázaných podpůrných prostředků. Doping mu byl prokázán a přišel o všech sedm titulů z Tour de France. Armstrong se bránil žalobami a dopingovou minulost vehementně popíral. Dne 23. srpna 2012 na svém webu prohlásil, že už nemá sílu dál bojovat s USADA. Ta mu odebrala tituly a doživotně zakázala činnost.

Dne 14. ledna 2013 natočila Oprah Winfreyová s Lancem Armstrongem rozhovor pro svou talk show, kde se cyklista otevřeně přiznal, že během svých sedmi vítězství na Tour používal zakázané látky, že používání dopingu považoval za normální a že byl hnán touhou po vítězství. Přiznal také, že šikanoval lidi, kteří již dříve na jeho dopování upozorňovali. Bývalou masérku týmu Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku, o Betsy Andreuové, manželce svého týmového kolegy Frankieho Andreua, zase prohlásil, že je šílená děvka. 

Poté co se Lance Armstrong přiznal, jej kritizovala celá řada osobností a sponzoři se od něj odvrátili. Úspěšné uzdravení z rakoviny inspirovalo Armstronga k založení nadace Lance Armstrong Foundation. Vznikla roku 1997. Tato nadace patří mezi nejvlivnější organizace tohoto druhu. Poskytuje informace lidem bojujícím s rakovinou, pořádá veřejné přednášky a financuje vědecké průzkumy. Po dopingovém skandálu však někteří dárci požadovali své dary zpět, protože se cítili být podvedeni. 

Lance Armstrong byl ženatý s Kristin Richard. S ní se seznámil měsíc po skončení chemoterapie na tiskové konferenci, kde vyhlásil založení nadace na boj s rakovinou. V roce 1999 se jim narodil po umělém oplodnění syn Luke. A stejným způsobem o dva roky později se narodila dvojčata IsabelleGrace. Manželství, které prošlo mnoha těžkými zkouškami bylo v roce 2004 rozvedeno. Od konce 2003 do začátku 2006 žil Armstrong s americkou zpěvačkou Sheryl Crow, která i svědčila v Armstrongův neprospěch. 

 

Články o celebritě

Armstrong mluví o Tour. Nebojí se vtipů o obřím odškodném a pohárech Armstrong mluví o Tour. Nebojí se vtipů o obřím odškodném a pohárech Má na sobě nálepku největšího škůdce v historii cyklistiky. Už je to pět let, co Lance Armstrong… číst článek
Vyloučení Sagana? Skandál, soptí na Slovensku. Také Armstrong se divil Vyloučení Sagana? Skandál, soptí na Slovensku. Také Armstrong se divil Peter Sagan na Tour de France skončil, přesto na jeho adresu zní podpora z mnoha stran. Německý cyklista… číst článek
Je to venku! Miluška Bittnerová měla na studiích hluboko do kapsy, tak... Je to venku! Miluška Bittnerová měla na studiích hluboko do kapsy, tak... Při studiích je každá koruna dobrá. Studenti zkrátka trpí nedostatkem peněz, které potřebují zejména… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Denisa Rosolová
Denisa Rosolová
zobrazit profil Tiger Woods
Tiger Woods
zobrazit profil Miroslav Vraštil
Miroslav Vraštil
zobrazit profil Petra Hynčicová
Petra Hynčicová
zobrazit profil Šárka Pančochová
Šárka Pančochová
zobrazit profil Petr Nedvěd
Petr Nedvěd
zobrazit profil Jiří Sekáč
Jiří Sekáč
zobrazit profil Filip Šváb
Filip Šváb