Josef Váňa | Celebwiki.cz

Josef Váňa

Datum narození: 20.8.1952
Místo narození: Slopné
Výška: 166 cm
Profese: dostihový jezdec
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Josef Váňa je český dostihový jezdec, chovatel, trenér a osminásobný vítěz Velké pardubické. Díky svým úspěchům je největší postavou českého dostihu. Za ANO se stal kandidátem na senátora.

V dětství jezdil Josef Váňa na všem, na čem se jezdit dalo – na kozách, krávách, koních a dokonce i na prasatech. Svůj první dostih absolvoval v roce 1979 na klisně Kalině, se kterou také získal své první vítězství. Na start Velké Pardubické se poprvé postavil v roce 1985 s Paramonem a dojel na druhém místě.

Josef Váňa poprvé triumfoval na Velké Pardubické v roce 1987 v sedle legendárního Železníka. S ním dokázal zvítězit ještě třikrát, v roce 1988, 1989 a 1991. Páté vítězství si připsal v sedle Vronského v roce 1997 a šesté, sedmé a osmé v sedle Tiumena v roce 2009 respektive 2010 a 2011. Když byl mladý, trénoval ho nepříliš známý bývalý žokej Libor Krotký, podle kterého pojmenoval svého koně. V roce 2013 při 123. Velké Pardubické spadl z Tiumena s číslem šest a ukončil kariéru. Patří mezi několik vyvolených sportovních legend, které během svého prezidentování ocenil Václav Klaus medailí Za zásluhy (vedle Josefa Váni ještě Dana Zátopková, Roman Šebrle, Jaromír Jágr a Barbora Špotáková).

Josefa Váňu provází kariérou četná zranění. Jak sám říká, není snad v jeho těle jediná kost, kterou by neměl někdy zlomenou. Základní výčet jeho zranění vypadá takto: zlomenina pánve, zlomená všechna žebra, zlomenina dvou obratlů, pět fraktur levé a tři fraktury pravé klíční kosti, roztříštěné pravé rameno, fraktury zápěstí na obou rukách, zlomenina levé nohy nad kotníkem a roztříštěná patní kost, zlomená čelist a pět otřesů mozku.

Asi nejhorší zranění utrpěl Josef Váňa na dostizích v německém Iffezhaimu u Baden-Badenu 5. června 1994. Při dostihu na jedné překážce spadl ze svého koně Verona a kůň jednoho z dalších jezdců dopadl hřbetem na něj. Kromě četných zlomenin v těle, se Josefu Váňovi během převozu do nemocnice několikrát zastavilo srdce a nastala klinická smrt. I přes nedobré vyhlídky se uzdravil a druhý den po návratu z nemocnice seděl v sedle koně Matia Mou. Dne 13. srpna 1994, dva měsíce po úrazu, se opět postavil na start dostihu a v říjnu startoval na Velké Pardubické. Jedno z četných zranění žokej utrpel také v dubnu 2012.

Josef Váňa je majitelem tréninkového střediska, kde úspěšně trénuje několik koní. Je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna Jiřího. Jeho druhá žena Pavla Váňová je mu vydatnou oporou v tréninku koní a spolu mají 2 syny, Martina a Josefa, který je taktéž úspěšným dostihovým jezdcem, který nyní působí, jako první překážkový jezdec koní svého otce.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Olympijský vítěz Šebrle zuří: Zneužili mě, tuhle knížku nikomu nepodepíšu! Olympijský vítěz Šebrle zuří: Zneužili mě, tuhle knížku nikomu nepodepíšu! Další slavný sportovec, kterého naštvalo, že se cizí lidé přiživují na jeho jménu. Olympijský vítěz… číst článek
Kůň Dostihového klubu iSport.cz vyhrál, Theophilos míří k Velké pardubické Kůň Dostihového klubu iSport.cz vyhrál, Theophilos míří k Velké pardubické Kůň veřejnosti otevřeného syndikátu Dostihový klub iSport.cz slaví velké vítězství. Devítiletý hnědák… číst článek
FOTO: VIP Brazílie! Na hvězdy dorazili Mareš, Nedvěd, Hrdlička či slavný kuchař FOTO: VIP Brazílie! Na hvězdy dorazili Mareš, Nedvěd, Hrdlička či slavný kuchař Hvězdy na trávníku i v hledišti! Duel české fotbalové reprezentace s věhlasným soupeřem z Brazílie… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Karel Rachůnek
Karel Rachůnek
zobrazit profil Ondřej Vetešník
Ondřej Vetešník
zobrazit profil Jakub Vrána
Jakub Vrána
zobrazit profil Cortney Mansourová
Cortney Mansourová
zobrazit profil Lukáš Konečný
Lukáš Konečný
zobrazit profil Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek
zobrazit profil Karel Augusta
Karel Augusta
zobrazit profil Bořek Dočkal
Bořek Dočkal