Roman Šebrle

Datum narození: 26.11.1974
Místo narození: Lanškroun
Váha: 88 kg
Výška: 186 cm
Profese: bývalý atlet
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Roman Šebrle je bývalý český atlet, olympijský vítěz, světový a evropský šampión v desetiboji. Jako první na světě překonal hranici 9000 bodů ve své disciplíně.

Roman Šebrle začínal s fotbalem, který hrál až do svých 19ti let. S atletikou začal v roce 1990 v 16ti letech, když závodil ve skoku do dálky. Od roku 1996 je členem Dukly Praha. V Götzisu 2001 překonal jako první hranici 9000 bodů a vytvořil tak nový světový rekord v hodnotě 9026 bodů. Překonán byl o 11 let později Američanem Ashtonem Eatonem (9039).

Po obhajobě titulu evropského šampiona v Göteborgu v roce 2006 se Roman Šebrle stal zároveň prvním desetibojařem, který dokončil 35 závodů s celkovým součtem přes 8000 bodů. Šebrle má 8 zlatých medailí z vrcholných akcí. Na kontě má také unikátních 20 desetibojů se součtem nad 8500 bodů, což je již hranice světové extratřídy. Jako jediný v historii překonal také šestkrát exkluzivní hranici 8800 bodů a k 21. srpnu 2009 již 45-krát 8000 bodů. V tomto ohledu drží historický primát.

Mezi největší desetibojařské úspěchy Romana Šebrleho patří stříbro z LOH v Sydney (2000) nebo zlato z LOH v Athénách (2004). Dále je mistrem světa z Ósaky (2007) a dvojnásobným mistrem Evropy (2002, 2006). V sedmiboji vybojoval na halových mistrostvích světa dvě zlata (2001, 2004) a na mistrostvích Evropy dokonce tři (2002, 2005, 2007). V roce 2004 ho prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy (tu od Klause dostalo jen pár sportovců - kromě Šebrleho ještě Jaromír Jágr, Dana Zátopková, Barbora Špotáková a Josef Váňa).

Roman Šebrle vystudoval gymnázium a nástavbu v oboru informatika. Jeho manželkou je od roku 2000 česká atletka Eva Kasalová. Spolu mají syna Štěpána a dceru Kateřinu. Jakožto člen Armádního sportovního centra (ASC) Dukla je také vojákem z povolání s hodností majora, do které byl povýšen po zlatém vítězství na olympiádě v Athénách. Po ukončení úspěšné desetibojařské kariéry hraje Roman Šebrle golf.

 

Články o celebritě

Verešová nahradila Krainovou v kšeftu, kde před rokem zkolabovala Verešová nahradila Krainovou v kšeftu, kde před rokem zkolabovala Zanedlouho rozduní podlahy pavilonu tisíce tanečníků a brněnské výstaviště opět ožije festivalem… číst článek
To se podržte! Sporťáci Tittelbach a Poulíček: VELKÝ NÁVRAT DO TELEVIZE! To se podržte! Sporťáci Tittelbach a Poulíček: VELKÝ NÁVRAT DO TELEVIZE! Jako střídačka by se dala označit kancelář, kterou roky obýval Josef Klíma (67) na Primě. Po jeho… číst článek
Usmiřování proutníka Šebrleho nemá konce: Manželku hýčká v Itálii! Usmiřování proutníka Šebrleho nemá konce: Manželku hýčká v Itálii! Harrachov, nějaký relax po Česku a teď romantika v Itálii! Moderátor zpráv a bývalý desetibojař Roman… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Veronika Zvařičová
Veronika Zvařičová
zobrazit profil Václav Svěrkoš
Václav Svěrkoš
zobrazit profil Petr Kumstát
Petr Kumstát
zobrazit profil Jaroslav Volf
Jaroslav Volf
zobrazit profil Roger Federer
Roger Federer
zobrazit profil Pavel Vrba
Pavel Vrba
zobrazit profil Libuše Jahodová
Libuše Jahodová
zobrazit profil David Kostelecký
David Kostelecký