Miroslav Pelta | Celebwiki.cz

Miroslav Pelta

Datum narození: 27. 11. 1964
Místo narození: Varnsdorf
Profese: bývalý předseda Fotbalové asociace ČR
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Miroslav Pelta je český podnikatel, politik, v letech 2011 až 2017 předseda Fotbalové asociace ČR a majitel fotbalového klubu FK Baumit Jablonec.

Miroslav Pelta je český bývalý fotbalový brankář, podnikatel, politik a předseda Fotbalové asocicace ČR. S fotbalem začal v šesti letech v TJ Krásná Lípa, z které přešel do žákovského týmu Slovanu Varnsdorf. Při studiu Střední průmyslové školy stavební v Liberci se na internátu seznámil s vychovatelem Vlastimilem Caklem, jedním ze zakladatelů jablonecké ODS. Díky němu se ve věku patnácti let dostal do TJ LIAZ Jablonec. Hráčskou kariéru ukončil předčasně kvůli zdravotním problémům.

Miroslav Pelta byl roku 1991 zvolen do čela představenstva FK Jablonec, který vedl až do roku 1999. Pod jeho vedením se Jablonec dostal ze třetí ligy do nejvyšší české soutěže Gambrinus ligy. Poté přešel do Sparty Praha, kde v letech 1999-2005 zastával funkci generálního ředitele. Po odchodu ze Sparty pracoval dva roky jako obchodní ředitel marketingové společnosti svazu STES. V roce 2007 se Pelta vrátil do představenstva FK Jablonec, kde jako místopředseda působí dodnes.

Miroslav Pelta je letitý člen Občanské demokratické strany. Od roku 1994 působí jako zastupitel města Jablonec nad Nisou, do roku 2012 působil i jako radní. Pelta po revoluci začal kupovat nemovitosti, na což si dle svých slov půjčil od bank. V roce 2010 mu patřilo šest domů a dvě haly. Má podíl ve společnosti Prosečská investiční. Nakoupil také nevyužité louky a pole od města na Prosečí v roce 2008. S těmito pozemky územní plán města z roku 2011 počítá, že se změní na parcely. Hodnota Peltových pozemků se tímto plánem ztrojnásobila.

Miroslav Pelta byl od roku 2011 po odstoupení Ivana Haška. V roce 2013 svojí pozici obhájil. Během Peltova předsednictví bylo zaznamenáno několik úspěchů, mj. zisk pořadatelství mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015, projekt Členství oceněný Evropskou fotbalovou unií UEFA coby nejlepší počin za rok 2012 v kategorii speciálních projektů a angažování Pavla Vrby na post trenéra reprezentace.

O MIROSLAVU PELTOVI ČTĚTE ZDE>>

Miroslav Pelta je často podezříván z údajného napojení na fotbalové podsvětí. Kritizován je především pro silný vliv místopředsedy asociace a údajného představitele fotbalového podsvětí Romana Berbra. Miroslav Pelta také figuruje v korupční aféře tzv. Křetínského kabela. V kauze vystupovali jako svědci právě Pelta, šéf Sparty Daniel Křetínský, šéf Viktorie Plzeň Tomáš Paclík a šéfka rozhodčích Dagmar Damková.

Začátkem května 2017 byla na Miroslava Peltu uvalena vazba kvůli podezření ze zneuřívání státních dotací. V souvilsti s obvinění odstoupil z funkce předsedy Fotbalové asociace ČR.  

Miroslav Pelta je ženatý a má tři děti. Nejstarší Kateřina se narodila v roce 1987, prostřední Dominika v roce 1993 a nejmladší syn Adam, který kope za mládež Baumitu Jablonec, v roce 1997. Ve svém volném čase se Pelta věnuje houbaření.

 

Články o celebritě

Holeš je bourák ve slávistické garáži. Je to luxus, už z ní musí vyjet natrvalo Holeš je bourák ve slávistické garáži. Je to luxus, už z ní musí vyjet natrvalo KOMENTÁŘ ŠTĚPÁNA FILÍPKA | Je to jako mít vytuněný fáro, ale projet se s ním jen párkrát do roka, uk... číst článek
Fitzel: S Limberským bych to možná udělal jinak. Proč se rozešel s Vrbou? Fitzel: S Limberským bych to možná udělal jinak. Proč se rozešel s Vrbou? Když David Limberský v září 2015 naboural pod vlivem alkoholu své bentley, bylo z toho velké pozdviž... číst článek
Pelta proplouvá mezi "velkými kluky". Umí pohnout s neřešitelnými věcmi Pelta proplouvá mezi "velkými kluky". Umí pohnout s neřešitelnými věcmi Zase jednou přišla jeho hvězdná chvíle. Když se stahují mraky a blíží se bouřka, vstoupí do děje Mir... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jan Kopecký
Jan Kopecký
zobrazit profil Jakub Jeřábek
Jakub Jeřábek
zobrazit profil Josef Masopust
Josef Masopust
zobrazit profil Jaroslav Radoň
Jaroslav Radoň
zobrazit profil Patrik Bartošák
Patrik Bartošák
zobrazit profil Iker Casillas
Iker Casillas
zobrazit profil Nicole Vaidišová Štěpánková
Nicole Vaidišová Štěpánková