Miroslav Pelta | Celebwiki.cz

Miroslav Pelta

Datum narození: 27. 11. 1964
Místo narození: Varnsdorf
Profese: bývalý předseda Fotbalové asociace ČR
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Miroslav Pelta je český podnikatel, politik, v letech 2011 až 2017 předseda Fotbalové asociace ČR a majitel fotbalového klubu FK Baumit Jablonec.

Miroslav Pelta je český bývalý fotbalový brankář, podnikatel, politik a předseda Fotbalové asocicace ČR. S fotbalem začal v šesti letech v TJ Krásná Lípa, z které přešel do žákovského týmu Slovanu Varnsdorf. Při studiu Střední průmyslové školy stavební v Liberci se na internátu seznámil s vychovatelem Vlastimilem Caklem, jedním ze zakladatelů jablonecké ODS. Díky němu se ve věku patnácti let dostal do TJ LIAZ Jablonec. Hráčskou kariéru ukončil předčasně kvůli zdravotním problémům.

Miroslav Pelta byl roku 1991 zvolen do čela představenstva FK Jablonec, který vedl až do roku 1999. Pod jeho vedením se Jablonec dostal ze třetí ligy do nejvyšší české soutěže Gambrinus ligy. Poté přešel do Sparty Praha, kde v letech 1999-2005 zastával funkci generálního ředitele. Po odchodu ze Sparty pracoval dva roky jako obchodní ředitel marketingové společnosti svazu STES. V roce 2007 se Pelta vrátil do představenstva FK Jablonec, kde jako místopředseda působí dodnes.

Miroslav Pelta je letitý člen Občanské demokratické strany. Od roku 1994 působí jako zastupitel města Jablonec nad Nisou, do roku 2012 působil i jako radní. Pelta po revoluci začal kupovat nemovitosti, na což si dle svých slov půjčil od bank. V roce 2010 mu patřilo šest domů a dvě haly. Má podíl ve společnosti Prosečská investiční. Nakoupil také nevyužité louky a pole od města na Prosečí v roce 2008. S těmito pozemky územní plán města z roku 2011 počítá, že se změní na parcely. Hodnota Peltových pozemků se tímto plánem ztrojnásobila.

Miroslav Pelta byl od roku 2011 po odstoupení Ivana Haška. V roce 2013 svojí pozici obhájil. Během Peltova předsednictví bylo zaznamenáno několik úspěchů, mj. zisk pořadatelství mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015, projekt Členství oceněný Evropskou fotbalovou unií UEFA coby nejlepší počin za rok 2012 v kategorii speciálních projektů a angažování Pavla Vrby na post trenéra reprezentace.

O MIROSLAVU PELTOVI ČTĚTE ZDE>>

Miroslav Pelta je často podezříván z údajného napojení na fotbalové podsvětí. Kritizován je především pro silný vliv místopředsedy asociace a údajného představitele fotbalového podsvětí Romana Berbra. Miroslav Pelta také figuruje v korupční aféře tzv. Křetínského kabela. V kauze vystupovali jako svědci právě Pelta, šéf Sparty Daniel Křetínský, šéf Viktorie Plzeň Tomáš Paclík a šéfka rozhodčích Dagmar Damková.

Začátkem května 2017 byla na Miroslava Peltu uvalena vazba kvůli podezření ze zneuřívání státních dotací. V souvilsti s obvinění odstoupil z funkce předsedy Fotbalové asociace ČR.  

Miroslav Pelta je ženatý a má tři děti. Nejstarší Kateřina se narodila v roce 1987, prostřední Dominika v roce 1993 a nejmladší syn Adam, který kope za mládež Baumitu Jablonec, v roce 1997. Ve svém volném čase se Pelta věnuje houbaření.

 

Články o celebritě

Jedna liga se dohraje a druhá ne? Postup Pardubic, nebo 17 týmů v lize Jedna liga se dohraje a druhá ne? Postup Pardubic, nebo 17 týmů v lize V úterý budou kluby první a druhé ligy rozhodovat o tom, zda se své přerušené soutěže pokusí dohrát.... číst článek
Pelta o lize: Mám absťák, chci hrát! Proti budou dva až tři kluby, myslí si Pelta o lize: Mám absťák, chci hrát! Proti budou dva až tři kluby, myslí si Také Miroslav Pelta jako šéf Jablonce rozhodne o tom, zda se FORTUNA:LIGA znovu rozeběhne. Při pohle... číst článek
Český fotbal čeká ve strachu, hrozí devastující škody. Co reakce sponzorů? Český fotbal čeká ve strachu, hrozí devastující škody. Co reakce sponzorů? Pandemie koronaviru pohnula s výhybkou. A fotbal se ocitl na slepé koleji. Hnutí počítá masivní ztrá... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Roman Bednář
Roman Bednář
zobrazit profil Zdeněk Bahenský
Zdeněk Bahenský
zobrazit profil Lukáš Radil
Lukáš Radil
zobrazit profil Daniel Holzer
Daniel Holzer
zobrazit profil Taras Povoroznyk
Taras Povoroznyk
zobrazit profil Tomáš Satoranský
Tomáš Satoranský
zobrazit profil Ivan Hlinka
Ivan Hlinka