Diego Maradona | Celebwiki.cz

Diego Maradona

Datum narození: 30.10.1960
Místo narození: Lanús, Argentína
Profese: fotbalista
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Diego Maradona je znám jako najlepší fotbalista všech dob. Ale také jako alkoholik a agresivní drogový závislák. Zlatý chlapec či argentinský bůh –to jsou přezdívky tohto legendárneho hráče.

Argentinský fotbalový Bůh  Diego Maradona se narodil v chudé čtvrti Buenos Aires, do početné rodiny. Do míče začal kopat už jako devítiletý a svým talentem a technikou si vysloužil v klubu přezdívku Zlatý chlapec - Pibe de oro. Už jako dvanáctiletý hráč udivoval fanoušky, když během poločasu fotbalových zápasů ukazoval své schopnosti s míčem. Jeho hra levou nohou byla natolik kvalitní, téměř zázračná, že pravou nohu prakticky používal jen na „opírání“. Jako šestnáctiletý debutoval v lize za svůj klub Argentinos Juniors a už rok nato, tedy jako sedmnáctiletý, se stal nejmladším hráčem reprezentace. V roce 1981 přestoupil Diego Maradona do Boca Juniors, tehdy nejlepšího klubu. V bílé modrých národních barvách se objevil už ve Španělsku na mistrovství světa. Tehdy se psal rok 1982 a Maradona byl velkou nadějí domácího družstva. Jenže zklamal. Nepředvedl oslnivé výkony ani na MS ani později ve své domovské zemi, a proto jeho kariéra v Argentině skončila. Koupila ho katalánská FC Barcelona. Diego byl hráč, který kvůli své agresivitě věčně sbíral žluté karty. Zanedlouho měli i Španělé plné zuby argentinského rváče a „prodali“ ho do Neapole. A tam Diego Maradona začal předvádět nezapomenutelné výkony. FC Neapol přivedl na vrchol a sám se stal světoznámou celebritou. A přímo úměrně s úspěchy rostla i jeho láska k drogám, a tak celý fotbalový svět tleskal nadrogovanému pidimužíkovi. Jeho osobní problémy však rostly. Možná i kvůli drogám míval zpoždení na tréninzích, za což dostal pokutu 70 000 dolarů. Dalším skandálem bylo narození nemanželského syna.

V roce 1986 na MS v Mexiku při zápasu s Anglií  se stalo něco, díky čemu se stal  Diego Maradona celosvětovou fotbalovou superstar. Maradona jako kapitán vedl Argentinu až k vítězství. Byl dynamickým a dominantním hráčem turnaje. Jeho legenda vzrostla zvláště po vstřelení dvou gólů ve čtvrtfinálovém zápase proti Anglii. Tento zápas se hrál na pozadí Války o Falklandy mezi oběma národy a emoce letaly v té době ve vzduchu. Opakovaný záběr prvního Maradonova gólu ukázal, že ho do brány poslal rukou, ale gól přesto platil. Maradona uvedl, že tento gól byla „trochu Maradonova hlava a trochu boží ruka“. Tímto výrokem se gól stal legendárním jako „la mano de Dios“ („boží ruka“). Jeho druhý gól v tomto zápase, kdy prokličkoval mezi hráči, zvolila FIFA za gól století. Argentina vyhrála celý šampionát jenom díky jejich Dieguitovi, který se stal národním hrdinou.

Za čtyři roky na MS v Itálii už na tom Diego zdaleka nebyl tak dobře. V Neapoli, jejiž barvy hájil, se zapletl s mafií, aby si zajistil neomezený přísun drog a prostitutek. V roce 1991 pak dopingový test odhalil v jeho moči kokain, kvůli jehož užívání byl v roce 1994 vyloučen z MS. Následovala série průšvihů: střelba puškou na novináře, těžká obezita (při výšce 165 cm vážil 125 kg), kvůli níž musel jít na operaci srdce a  podvázání žaludku, pobyl si také v blázinci a nakonec následovala dlouhodobá léčba závislosti na kokainu.

Jeho hroutící se kariéra v FC Neapol definitivně skončila když ho během jednoho turnaje pozitivně testovali na drogy. V krvi měl stopy až po pěti zakázaných látkách. Argentinský bůh dostal patnáctiměsíční distanc od fotbalu. Když mu skončil trest, nastoupil do španělské Sevilly, ale do něj vkládáné naděje se už nikdy nenaplnily.

Hráčskou kariéru vyměnil za trenérskou a koncem roku 2008 se stal reprezentačním trenérem Argentiny. První zápas v pozici trenéra dirigoval v listopadu téhož roku proti Skotsku. Argentina vyhrála 1:0. Během tohoto zápasu byl málem zavražděn, jeden z fanoušků Anglie ho chtěl rozsekat mačetou za pověstný gól rukou. Diego Maradona vedl Argentinu i na mistrovství světa 2010 v Jižní Africe, kde po čtyřech vítězstvích mužstvo prohrálo ve čtvrtfinále s Německem 4:0. V červenci 2010 se Argentinská fotbalová federace rozhodla skončit působení Maradony na lavičce Argentiny.

Diego Maradona má s bývalou manželkou Claudií Villafañeovou dvě děti, Dalmu Nerea a Gianniho Dinoru. Rozvedl se v roce 2004 a podle posledních zpráv se v roce 2014 oženil s o mnoho let mladší Rocío Oliva. Žijí spolu v Dubaji. Maradona má  taky nemaželského syna Diega Sinagru, který je profesionálním fotbalistou.

Režisér Emir Kusturica natočil o Maradonovi dokument, v němž mapuje místa jeho mládí a taky ukazuje setkání Diega s jeho kamarády, venezuelským diktátorem Hugem Chávezem a kubánským vůdcem Fidelem Castrem, jež Maradona obdivoval.

 

Články o celebritě

Vysoká hra Zdeňka Haníka: Neymar, podruhé ne! Vysoká hra Zdeňka Haníka: Neymar, podruhé ne! Před dvěma lety jsem v této rubrice napsal větu: „Jen… číst článek
Sport Magazín: Já jsem Muchová! Objev o mentální síle i zadlužení Sport Magazín: Já jsem Muchová! Objev o mentální síle i zadlužení Obsáhlý rozhovor s tenistkou Karolínou Muchovou, senzační čtvrtfinalistkou Wimbledonu, odhaluje kořeny… číst článek
České legendy dostal dokument Maradona: Ženy byly horší než kokain! České legendy dostal dokument Maradona: Ženy byly horší než kokain! V Česku si odbyl premiéru dokument o fenomenálním fotbalistovi. Snímek s prostým názvem Diego Maradona… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Petr Kumstát
Petr Kumstát
zobrazit profil Haris Harba
Haris Harba
zobrazit profil Petr Jiráček
Petr Jiráček
zobrazit profil Lukáš Kašpar
Lukáš Kašpar
zobrazit profil Šárka Záhrobská-Strachová
Šárka Záhrobská-Strachová
zobrazit profil Michal Kadlec
Michal Kadlec
zobrazit profil Milan Škoda
Milan Škoda
zobrazit profil Conor McGregor
Conor McGregor