Gary Oldman

Gary Oldman

Datum narození: 21. 3. 1958
Místo narození: Londýn, Anglie
Výška: 178 cm
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Gary Oldman se filmovým divákům vryl do paměti rolemi záporáků. Ze svého stínu se mu ovšem podařilo vymanit a dnes exceluje v rozmanitých rolích.

Jeho motivací byl Malcolm McDowell ve filmu Kdyby…, který ho uhranul. A tak se rozhodl pro hraní. Když Gary Oldman v roce 1979 ukončil dramatické kurzy, šel, jako většina herců, nejdříve na dráhu divadelní. Poprvé se ve filmu významněji zapsal až kultovním snímkem Leon, kde si zahrál spolu s Jeanem Reno a Natalií Portman. Pak už následovala jedna větší role než druhá.

Zářil jako záporák v Pátém elementu

Nezapomenutelný byl Gary OldmanPátém elementu Luca Besona jako záporák Zorg a na straně zla se jeho role vezly po celá devadesátá léta. Filmy JFK, Pravdivá romance, Vražda prvního stupně nebo typický akčnák Air Force One, kde si užil roli teroristy, to jen dokládají.

Později se mu podařilo se právě od negativních rolí trochu odprostit. Třeba ve filmu Batman začíná a dalších dvou batmanovských pokračováních. Zloduchy sice Gary Oldman hrál zvesela dál, ale své role vyvážil a ukázal i další cenné herecké stránky. Za film Jeden musí z kola ven byl poprvé nominován na Oskara. V roce 2004 se objevil ve filmu Harry Potter a vezeň z Azkabanu. V potterovském příběhu hrál roli Siriuse Blacka.

Gary Oldman už byl ženatý celkem pětkrát. Leslie Manville, Uma Thurman a Donya Fiorentino měly tu čest s ním strávit jen několik málo let. Aleksandra Edenborough s ním od roku 2008 vydržela osm let. V roce 2017 si vzal kurátorku Gisele Schmidt.

Z prvních manželství má tři syny. Během natáčení Nehynoucí lásky v roce 1994, kde famózně ztvárnil Ludwiga van Beethovena, se také na nějakou dobu sblížil s Isabelle Rosselini. Jen rok před tím podstoupil protialkoholní léčbu. Po letech v opojení alkoholu je dnes úplným abstinentem.

 

Články o celebritě

Bude novou rolí pít divákům krev? Nicolas Cage je totiž Drákula! Bude novou rolí pít divákům krev? Nicolas Cage je totiž Drákula! Od doby, kdy byl hollywoodskou velkohvězdou první třídy, už uplynulo hodně let. Během nich Nicolas C... číst článek
Bude mu vadit česnek? Nicolas Cage je Drákula! Bude mu vadit česnek? Nicolas Cage je Drákula! Od doby, kdy byl hollywoodskou velkohvězdou první třídy, už uplynulo hodně let. Během nich Nicolas C... číst článek
Velký návrat Harryho Pottera! Nový film 20 let od prvního dílu a kvízové utkání kouzelníků Velký návrat Harryho Pottera! Nový film 20 let od prvního dílu a kvízové utkání kouzelníků Letos v listopadu si svět připomíná neuvěřitelných dvacet let ode dne, kdy světlo světa spatřil prvn... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petra Březina Vašková
Petra Březina Vašková
zobrazit profil Lukáš Pavlásek
Lukáš Pavlásek
zobrazit profil Yvetta Blanarovičová
Yvetta Blanarovičová
zobrazit profil Andrea Daňková
Andrea Daňková
zobrazit profil Jan Tříska
Jan Tříska
zobrazit profil Jana Nagyová-Pulm
Jana Nagyová-Pulm
zobrazit profil Lucie Juřičková
Lucie Juřičková
zobrazit profil Ondřej Havel
Ondřej Havel