Gary Oldman | Celebwiki.cz
Gary Oldman

Gary Oldman

Datum narození: 21. 3. 1958
Místo narození: Londýn, Anglie
Výška: 178 cm
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Skutečný talent na pokřivené charaktery v sobě Gary Oldman nezapře. Přesto se mu podařilo z tohoto úzkého vnímání vymanit a stal se respektovaným hercem rozmanitých rolí.

Jeho motivací byl Malcolm McDowell ve filmu Kdyby…, který ho uhranul. A tak se rozhodl pro hraní. Když Gary Oldman v roce 1979 ukončil dramatické kurzy, šel, jako většina herců, nejdříve na dráhu divadelní. Poprvé se ve filmu významněji zapsal až kultovním snímkem Leon, kde si zahrál spolu s Jeanem Reno a Natalií Portman. Pak už následovala jedna větší role než druhá.

Nezapomenutelný byl Gary OldmanPátém elementu Luca Besona jako záporák Zorg a na straně zla se jeho role vezly po celá devadesátá léta. Filmy JFK, Pravdivá romance, Vražda prvního stupně nebo typický akčnák Air Force One, kde si užil roli teroristy, to jen dokládají.

Později se mu podařilo se právě od negativních rolí trochu odprostit. Třeba ve filmu Batman začíná a dalších dvou batmanovských pokračováních. Zloduchy sice Gary Oldman hrál zvesela dál, ale své role vyvážil a ukázal i další cenné herecké stránky. Za film Jeden musí z kola ven byl poprvé nominován na Oskara. V roce 2004 se objevil ve filmu Harry Potter a vezeň z Azkabanu. V potterovském příběhu hrál roli Siriuse Blacka.

Gary Oldman už byl ženatý celkem čtyřikrát. Leslie Manville, Uma Thurman a Donya Fiorentino měly tu čest s ním strávit jen několik málo let. Aleksandra Edenborough s ním je od roku 2008 doposud. Z prvních manželství má tři syny. Během natáčení Nehynoucí lásky v roce 1994, kde famózně ztvárnil Ludwiga van Beethovena, se také na nějakou dobu sblížil s Isabelle Rosselini. Jen rok před tím podstoupil protialkoholní léčbu. Po letech v opojení alkoholu je dnes úplným abstinentem.

 

Další Herci

zobrazit profil Simona Lewandowská
Simona Lewandowská
zobrazit profil Pavel Skřípal
Pavel Skřípal
zobrazit profil Vanda Konečná
Vanda Konečná
zobrazit profil Tereza Kostková
Tereza Kostková
zobrazit profil Vilma Cibulková
Vilma Cibulková
zobrazit profil Jana Preissová
Jana Preissová
zobrazit profil Zuzana Porubjaková
Zuzana Porubjaková