Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock

Datum narození: 13. 8. 1899
Datum úmrtí: 29. 4. 1980
Místo narození: Londýn, Anglie
Profese: režisér, herec, producent, spisovatel
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Sir Alfred Hitchcock je legendární britský a americký filmový režisér, herec, producent a také spisovatel. Proslul svou excelentní tvorbou thrillerů a kriminálních příběhů, které udaly směr dalším generacím. Již během svého života patřil mezi nejvíce uznávané světové režiséry, a řadí se mezi ně i dnes.

Tento vzrůstem poměrně nízký pán utkvěl většině lidí v hlavě jako jeden z nejvýznamnějších hororových režisérů. Je ale pravdou, že jeho tvorba se řadí spíše do žánru psycho-thrillerů, než hororu. Za více než šedesátiletou kariéru proplul Alfred érou němých filmů, přes začátky filmů mluvených až do doby barevných snímků. Hitchcock se narodil a byl vychováván v londýnském Leytonstone. Studoval katolickou školu sv. Ignáce (St. Ignatius College) a jeho rodiče ho vedli velice přísně. Jako trest za jeho nevhodné chování ho matka nutila stát hodiny u její postele, nebo musel jít žádat důstojníka policie o to, aby ho na pár minut uzamkli v cele za špatné chování, jak mu poručil jeho otec. Tyto všechny metody trestů Hitchcocka později inspirovaly v jeho filmech. Když mu ve 14 letech zemřel otec, přerušil studia v katolické škole a začal studovat školu strojírenství a navigace. Poté dva roky pracoval v supermarketu v pekařském oddělení.

Poprvé se s filmem Alfred setkal v devatenácti letech (1919) a o rok později se o film jako takový začal zajímat. Od kreslíře mezititulků u němých filmů, k čemuž mu pomohl jeho koníček kreslení karikatur, se dostal k pozici asistenta režie a následně scénáristy. Režírovat svůj vlastní film měl Alfred možnost poprvé v roce 1925. Nesl název Zahrada rozkoše (1925). Film byl neúspěšný, ale Hitchcock se nevzdal a v roce 1926 režíroval první film v žánru thriller. Film Příšerný host (1927) měl veliký úspěch jak komerčně, tak i u kritiků. Po úspěchu tohoto filmu začal Hitchcock usilovat o vlastní propagaci v médiích a najal si publicistu, který měl za úkol upevnit jeho pověst. Ještě roku 1926 se oženil se svou asistentkou režie Almou Reville a o dva roky později se jim narodila dcera Patricia. Alfredova žena Alma s ním spolupracovala na všech jeho filmech a napsala také několik jeho scénářů. Od roku 1939 pracoval Alfred převážně v USA, a později také zažádal o americké občanství. Ač byl ženatý, jeho renomé samozřejmě začalo fungovat jako magnet na ženy.

Alfred Hitchcock za svůj život vytvořil mnoho děl. Mezi nejznámější patří Mrtvá a živá (1940), jediný film, který byl oceněný cenou Akademie (Oscar) za nejlepší film, Okno do dvora (1954), Vertigo (1958), Psycho (1960) a Ptáci (1963), který se považuje za jediný Hitchcockův hororový snímek. Hitchcock byl ve své práci výjimečný v mnoha směrech. Jeho filmy silně čerpají ze strachu a fantazie a jsou známy svým typickým humorem. Vyjímá se svým expertním a bezkonkurenčním zvládnutím tempa a napětí děje, které by se dalo krájet ve všech jeho filmech a jeho umění navnadit a vygradovat napínavou atmosféru je bezkonkurenční. Ve většině jeho děl je také možné spatřit ho osobně v nevýrazných, tzv. cameo rolích, které trvají pár vteřin.

Byl ale jak výjimečným režisérem, tak i spisovatelem. Jeho knihy byly většinou záhady. Hitchcock sbíral také detektivní povídky, mezi ně patří například Krysy, Kdo dá víc, Kolize, Dopisy a další. V roce 1980 Alfred Hitchcock zemřel na ledvinové selhání. Bylo mu tehdy celých 80 let. Alfredovi patří čestné místo v nejvýznamnější filmové kinematografii. V roce 1967 mu byla udělena cena Irving G. Thalberg Memorial Award za celoživotní úspěch, také v roce 1980 v rámci udělování novoročních vyznamenání obdržel od britské královny Alžběty II Řád britského impéria, a na hollywoodském chodníku slávy má čestně umístěnou hvězdu.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Jitka Bártů
Jitka Bártů
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Martin Knopp
Martin Knopp