Tomáš Vorel st. | Celebwiki.cz

Tomáš Vorel st.

Datum narození: 2. 6. 1957
Místo narození: Praha
Profese: Režisér, scénárista, herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jedním z nejvýraznějších českých režisérů je bezpochyby Tomáš Vorel. Přitom stačilo málo a mohli bychom ho znát spíše jako slavného inženýra.

Svou vysokoškolskou kariéru započal totiž Tomáš Vorel na ČVUT.  Už v té době ho ale bavilo filmování a jeho první amatérské počiny se datují právě do dob studia na stavební fakultě. Ve svých 25 letech nicméně přešel na FAMU, kterou také úspěšně absolvoval. Navíc s pověstí mimořádného talentu.

V zápětí po ukončení školy, v roce 1989, zrežíroval povídkový film Pražská pětka, který je dodnes považován za jeden z nejlepších českých filmařských počinů. Následoval dnes už také legendární film Kouř (1990).

V roce 1996 pak zakládá vlastní distribuční firmu VOREL FILM a sám si distribuuje svůj téměř autobiografický snímek Kamenný most. Ten však kritika smetla a Tomáš Vorel přiznal, že po tomto neúspěchu chtěl dokonce spáchat sebevraždu. V roce 2000 jde do kin Cesta z města, do té doby jeho divácky vůbec nejúspěšnější dílo, jež kritizuje tehdejší odklon člověka od přírody. Na Cestu z města navazuje film z roku 2012, Cesta do lesa, kde se podobně jako v prvním díle objevuje Tomáš Hanák a Barbora Nimcová. Do pokračování si obsadil momentálně velmi populární Annu Linhartovou nebo také svého syna Tomáše Vorla ml., s kterým tvoří poměrně úspěšnou uměleckou dvojici.

To totiž dokázali už ve filmu Gympl (2007) a jeho volném pokračování Vejška, které mělo premiéru v lednu 2014 a jedná se tak o Vorlův zatím nejnovější filmařský počin. Jak Gympl, tak Vejška předčily v divácké oblíbenosti i Cestu z města a pro svoji generaci se stali téměř kultovními. Jistě i proto, že otevírali kontroverzní témata a Tomáš Vorel byl tak například nařčen z toho, že veřejně propaguje graffiti. Na filmu ostatně spolupracoval se skutečnými graffiti umělci a na scénáři se dokonce podílel jeden z nejznamějších českých streetartistů Pasta Oner. Hudbu k filmu zase skládal DJ Mike Trafic, producent legendární rapové skupiny PSH. V obou filmech září vedle již zmiňovaného Tomáše Vorla ml. Jiří Mádl, kterému scénář předepisuje několik lechtivých scén. Dále se ve filmu objevují Zuzana Bydžovská, Eva Josefíková, Ivana Chýlková, Jan Kraus nebo Jakub Kohák.

Po jeho úspěchu se žánr ze školních lavic stal mezi producenty velmi populární, příkladem za všechny budiž novácký seriál Gympl s ručením omezeným.

Mezi jeho další filmy patří groteska Skřítek (2005) nebo komedie Jak ulovit miliardáře (2009).

Tomáše Vorla můžeme výjimečně potkat i v roli herce (Perníková věž, Mazaný Filip) a nelze také nezmínit, že stál  u zrodu divadla Sklep.

Jeho oblíbenými komiky jsou Felix Holzman a Luděk Sobota.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Martin Horský
Martin Horský
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Věra Chytilová
Věra Chytilová
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil Kristýna Květová
Kristýna Květová
zobrazit profil Hynek Bočan
Hynek Bočan