Milouš Jakeš | Celebwiki.cz

Milouš Jakeš

Datum narození: 12. 8. 1922
Datum úmrtí: 10. 7. 2020
Místo narození: České Chalupy (Krumlovsko)
Profese: generální tajemník ÚV KSČ
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Milouš Jakeš byl poslední šéf předlistopadové komunistické strany. Smetl ho listopad 1989. Proslul svým trapným projevem, kde si pletl brojlery a bojlery.

Původ Milouše Jakeše byl z hlediska komunistické ideologie naprosto perfektní. Pocházel z chudé rodiny venkovského zemědělce a živil se jako montér a lakýrník. Než nastartoval politickou kariéru, měl pouze průmyslovku, na níž v roce 1944 maturoval s vyznamenáním.

ZMLÁCENÝ MILOUŠ JAKEŠ

Univerzitní vzdělání Milouš Jakeš získal v Moskvě v tuhých 50. letech 20. století na Vysoké stranické škole při Ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Do KSČ vstoupil jako třiadvacetiletý hned po II. světové válce. A šel nahoru: brzy šéfoval národní výbor v Gottwaldově (dnešní Zlín), pak byl tajemníkem Ústředního výboru Československého svazu mládeže pro ideologii, kulturu a mezinárodní vztahy.

Milouš Jakeš se zapletl v roce 1968, kdy se po Pražském jaru a sovětské invazi postavil na stranu ortodoxních prosovětských komunistů a stal se šéfem obávané Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ. Za své angažmá roku 1968 byl po Sametové revoluci souzen, ale pro nedostatek důkazů zproštěn viny.

ROZHOVOR S MILOUŠEM JAKEŠEM

Od roku 1971 byl Milouš Jakeš poslancem a v 80. letech figuroval ve vedení tehdejší loutkové Sněmovny. V nejvyšším vedení ÚV KSČ byl od roku 1977. O deset let později vystřídal Gustáva Husáka v nejvyšší stranické funkci, stal se generálním tajemníkem ÚV KSČ.

Pro svoji prostoduchost byl Milouš Jakeš často terčem posměchu. Vyšlo dokonce CD s jeho památným projevem v Červeném Hrádku, které neslo název Jako kůl v plotě. On sám se za předlistopadový režim stavěl i po revoluci, hájil ho a byl nadále členem komunistické strany.

VŠE O MILOUŠI JAKEŠOVI ZDE>>

Jeho vnuk nicméně nezvládl společenský tlak, který vyplýval z toho, že nosil jméno vysmívaného komunistického papaláše a spáchal v roce 2013 sebevraždu. V témže roce zemřela Milouši Jakešovi i manželka Květena, kterou podle svých slov miloval a nikdy ji nebyl nevěrný.

Komunista Milouš Jakeš zemřel 10. července 2020 v LDN. Bylo mu 97 let. 

 

Články o celebritě

Další Politici

zobrazit profil Petr Šilar
Petr Šilar
zobrazit profil František Talíř
František Talíř
zobrazit profil Ondřej Mirovský
Ondřej Mirovský
zobrazit profil Jan Lipavský
Jan Lipavský
zobrazit profil Jan Hamáček
Jan Hamáček
zobrazit profil Martin Hlaváček
Martin Hlaváček
zobrazit profil Miroslav Adámek
Miroslav Adámek
zobrazit profil Jana Maláčová
Jana Maláčová