Milouš Jakeš

Datum narození: 12. 8. 1922
Datum úmrtí: 10. 7. 2020
Místo narození: České Chalupy (Krumlovsko)
Profese: generální tajemník ÚV KSČ
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Milouš Jakeš byl poslední šéf totalitní KSČ. Smetl ho listopad 1989. Proslul svým trapným projevem, kde si pletl brojlery s bojlery.

Původ Milouše Jakeše byl z hlediska komunistické ideologie naprosto perfektní. Pocházel z chudé rodiny venkovského zemědělce a živil se jako montér a lakýrník. Než nastartoval politickou kariéru, měl pouze průmyslovku, na níž v roce 1944 maturoval s vyznamenáním.

ZMLÁCENÝ MILOUŠ JAKEŠ

Jakeš byl souzen a zproštěn obžaloby

Univerzitní vzdělání Milouš Jakeš získal v Moskvě v tuhých 50. letech 20. století na Vysoké stranické škole při Ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Do KSČ vstoupil jako třiadvacetiletý hned po II. světové válce. A šel nahoru: brzy šéfoval národní výbor v Gottwaldově (dnešní Zlín), pak byl tajemníkem Ústředního výboru Československého svazu mládeže pro ideologii, kulturu a mezinárodní vztahy.

Milouš Jakeš se zapletl v roce 1968, kdy se po Pražském jaru a sovětské invazi postavil na stranu ortodoxních prosovětských komunistů a stal se šéfem obávané Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ. Za své angažmá roku 1968 byl po Sametové revoluci souzen, ale pro nedostatek důkazů zproštěn viny.

ROZHOVOR S MILOUŠEM JAKEŠEM

Milouš Jakeš na CD Jako kůl v plotě

Od roku 1971 byl Milouš Jakeš poslancem a v 80. letech figuroval ve vedení tehdejší loutkové Sněmovny. V nejvyšším vedení ÚV KSČ byl od roku 1977. O deset let později vystřídal Gustáva Husáka v nejvyšší stranické funkci, stal se generálním tajemníkem ÚV KSČ.

Pro svoji prostoduchost byl Milouš Jakeš často terčem posměchu. Vyšlo dokonce CD s jeho památným projevem v Červeném Hrádku, které neslo název Jako kůl v plotě. On sám se za předlistopadový režim stavěl i po revoluci, hájil ho a byl nadále členem komunistické strany.

Jakešův vnuk spáchal sebevraždu

VŠE O MILOUŠI JAKEŠOVI ZDE>>

Jeho vnuk nicméně nezvládl společenský tlak, který vyplýval z toho, že nosil jméno vysmívaného komunistického papaláše a spáchal v roce 2013 sebevraždu. V témže roce zemřela Milouši Jakešovi i manželka Květena, kterou podle svých slov miloval a nikdy ji nebyl nevěrný.

Komunista Milouš Jakeš zemřel 10. července 2020 v LDN. Bylo mu 97 let. 

 

Články o celebritě

Prezident vyznamená Hanu Zagorovou: Kdo metál převezme? Prezident vyznamená Hanu Zagorovou: Kdo metál převezme? Nedožila se toho, ale její fanoušci mají obrovskou radost! Hana Zagorová (†75) obdrží in-memoriam st... číst článek
Prezident Zeman chtěl Zagorovou vyznamenat! Ale ... Prezident Zeman chtěl Zagorovou vyznamenat! Ale ... Na dnešní soukromé rozloučení s Hanou Zagorovou posílá vzpomínkový věnec také prezident Miloše Zeman... číst článek
Režisér Trojan o statečné Zagorové (†75) po podpisu Několika vět: Zdrcující nátlak i ze strany Vágnera! Režisér Trojan o statečné Zagorové (†75) po podpisu Několika vět: Zdrcující nátlak i ze strany Vágnera! Po smrti devitínásobné Zlaté slavice Hany Zagorové (†75) na zesnulou zpěvačku vzpomínají desítky, mo... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Robin Šín
Robin Šín
zobrazit profil Jaroslav Červinka
Jaroslav Červinka
zobrazit profil Martin Půta
Martin Půta
zobrazit profil Ivan Pilný
Ivan Pilný
zobrazit profil Josef Suchánek
Josef Suchánek
zobrazit profil Tomáš Dubský
Tomáš Dubský
zobrazit profil Jana Pastuchová
Jana Pastuchová
zobrazit profil Anna Hubáčková
Anna Hubáčková