Dana Drábová

Dana Drábová

Datum narození: 3. 6. 1961
Přezdívka: Atomová lady
Místo narození: Praha
Profese: jadrná fyzička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaderná lady – tak byla a zřejmě stále bude přezdívaná atomová fyzička Dana Drábová, nekompromisní žena, která léta stojí v čele českého atomového elektrárenství.

Předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se Dana Drábová stala roku 1999. Její přezdívka „atomová lady“ je mnohem příznivější, než bývalého ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, který díky „lásce“ k jaderné elektrárně Temelín získal přízvisko „atomový dědek“.

DANA DRÁBOVÁ - ELEKTRICKÁ ŽENA

Kromě své náročné práce Dana Drábová zvládá i lokální politiku. Od roku 2010 je místostarostkou Pyšel. Proč se tato drobná žena vrhla zrovna vstříc - dalo by se říct - spíše mužskému povolání? „Hlavně mi fyzika a matematika působily menší obtíže než humanitní předměty. A člověk je v podstatě líná bytost, když to jen trochu jde, tak se věnuje tomu, co mu jde snáze. A nesmím zapomenout, že jsem měla velké štěstí na učitele,“ prozradila na sebe na chatu.

V říjnu 2013 převzala Dana Drábová na liberecké Technické univerzitě čestný doktorát (doctor honoris causa) za propagaci vědy. 28. října 2014 ji potěšil její příznivec, prezident Miloš Zeman, který jí udělil medaili Za zásluhy I. stupně. Za svého pobytu v křesle „atomové lady“ musela Drábová čelit řadě problémů. Například útokům, naštěstí jen verbálním, týkajícím se jaderné elektrárny Dukovany, který se točil kolem firmy ČEZ. Vše zvládla, uklidnila národ a přesvědčila značnou část veřejnosti, že provoz Dukovan je „teoreticky možný prodlužovat až na 60 let“.

Dana Drábová pochází z Prahy. Gymnázium vystudovala v Říčanech. Pak studovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Ukončila diplomovou prací Měření neutronů a stanovení dávky od neutronů pomocí mikrodozimetrie, získala titul Ing. Posléze v oboru jaderná fyzika získala i titul PhD. V letech 1985 až 1995 pracovala v Centru hygieny záření Institutu hygieny a epidemiologie – později Státního zdravotního ústavu –, kde se zabývala ochranou před škodlivými účinky ionizujícího záření. Od roku 1992 byla zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky. Následovaly posty ředitelky odboru havarijní připravenosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a šéfky Státního ústavu radiační ochrany. Od 1. listopadu 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, kde vystřídala Ing. Jána Štullera.

Atomová lady relaxuje kombinací fyzické práce na zahrádce, dlouhých pochodů se psem, četby a poslechu hudby. Občas se také vydává do hor.

 

Články o celebritě

„Extrémně nestabilní“: V Záporožské jaderné elektrárně porušili opatření. Nepřijatelné, říká Drábová „Extrémně nestabilní“: V Záporožské jaderné elektrárně porušili opatření. Nepřijatelné, říká Drábová Situace okolo ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny se vymkla kontrole a je extrémně nestabilní, ... číst článek
Odměny služebníků státu k nezaplacení! Statisícové platy a 5,5 milionu »nášup« Odměny služebníků státu k nezaplacení! Statisícové platy a 5,5 milionu »nášup« Vysoká inflace a rekordní zdražování drtí peněženky většiny Čechů. Státní manažeři ale zase tak nest... číst článek
„My půjdeme do nebe, oni umřou.“ Putinův muž řešil jaderné zbraně. A opřel se do Čechů „My půjdeme do nebe, oni umřou.“ Putinův muž řešil jaderné zbraně. A opřel se do Čechů Zatímco se experti na celém světě přou, zdali bude ruský prezident Vladimir Putin schopen sáhnout po... číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam
zobrazit profil Jaromír Smetana
Jaromír Smetana
zobrazit profil Zdeňka Hamousová
Zdeňka Hamousová
zobrazit profil Vladimír Špidla
Vladimír Špidla
zobrazit profil Petr Brzeska
Petr Brzeska
zobrazit profil Silvia Dellai
Silvia Dellai
zobrazit profil Jarmila Kůrová Manšingrová
Jarmila Kůrová Manšingrová
zobrazit profil Ivan Vodochodský
Ivan Vodochodský