Stanislav Zindulka

Datum narození: 5. 5. 1932
Datum úmrtí: 14. 3. 2019
Místo narození: Jilemnice
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herec Stanislav Zindulka na divadelních prknech prvně stanul v pěti letech a okamžitě si toto řemeslo zamiloval. Stal se „velkým hercem malých rolí". Byl držitelem Českého lva.

K divadlu Stanislava Zindulku přivedli rodiče, kteří hráli ochotnické divadlo. Po absolvování pražské DAMU hrál 12 let v královéhradeckém divadle a poté 22 v Divadle bratří Mrštíků. Kromě hraní se věnoval i pedagogické činnosti, a to na konzervatoři v Brně. Tuto práci musel opustit v roce 1975 kvůli špatnému kádrovému profilu. Díky němu nemohl vystupovat v pražských divadlech. V Praze mohl začít působit až po Sametové revoluci 1989. Zvolil si Městská divadla pražská a Činoherní klub.

STANISLAV ZINDULKA - HÁDKY V RODINĚ LEGENDY

Na televizní obrazovce se Stanislav Zindulka poprvé objevil v roce 1968 v nedělním pořadu Chvilka poezie, kde se střídal s tehdejšími hereckými hvězdami, jako byli Jiřina Švorcová, Taťjana Medvecká, Jaroslav Moučka, Miroslav Moravec, Jan Teplý st., Václav Postránecký, Vladimír Ráž, Jiří KrampolOtakar Brousek st. V TV jej diváci mohli sledovat v desítkách drobných rolí, ať v pohádkách (Kouzelný měšec, Anděl Páně, Dědo, čaruj), tak v seriálech (Vlak dětství a naděje, Bylo nás pět, Kouzelná školka, Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pátera Knoxe, Arabela…)

Před filmovou kamerou poprvé stanul při natáčení komedie Ivo Tomana Váhavý střelec (1956), kde si zahrál po boku Jana Třísky a Jaroslava Marvana. Objevil se v známých snímcích, jako jsou Hanele, Báječná léta pod psa, Konec básníků v Čechách, Učitel Tance, Pasáž, Stůj, nebo se netrefím či Hořící keř).

Stanislav Zindulka většinou ztvárňoval jen vedlejší a epizodní role, takže není divu, že se o něm říkalo, že byl „velkým hercem malých rolí“. Jednou z mála výjimek se stala drama Viktora Polesného Jasnovidka (1997), kde dostal roli hlavní. Ve filmu s ním hráli: Jan Vlasák, Oldřich Navrátil, Zlata Adamovská.

Českého lva Stanislav Zindulka získal v roce 2001 za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, a to za ztvárnění Edy v Babím létě (hlavní postavy si zahráli Vlastimil Brodský a Stella Zázvorková). Roku 2016 dostal Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Stanislav Zindulka se oženil roku 1959. S manželkou Milenou měl dva syny - Jakuba Zindulku, který se svou manželkou Kateřinou působí také jako herci, a matematika Ondřeje Zindulku.

VŠE O STANISLAVU ZINDULKOVI NAJDETE ZDE

Herec Stanislav Zindulka zemřel 14. března 2019. Bylo mu 86 let.

 

Články o celebritě

Co jste netušili o pohádce Princ a Večernice? Čachry s kostýmy i podivuhodné přátelství! Co jste netušili o pohádce Princ a Večernice? Čachry s kostýmy i podivuhodné přátelství! Kdo by neznal pohádku o krásné Večernici v podání Libušky Šafránkové, trojici princezen a jejich žen... číst článek
Legendární film Vrchní, prchni! Diváky baví už 40 let! Legendární film Vrchní, prchni! Diváky baví už 40 let! Polívčička byla? Jak milovník žen a nenápadný knihkupec Dalibor Vrána k penězům přišel, to ví už dne... číst článek
Šafránková konečně vystoupila »z ulity«! Překvapivé plány nejen s rodinou Šafránková konečně vystoupila »z ulity«! Překvapivé plány nejen s rodinou Ačkoli kvůli koronavirové situaci herečka letos tak často z domu nevychází a veškerá opatření bere v... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Khan Bonfils
Khan Bonfils
zobrazit profil Miluše Šplechtová
Miluše Šplechtová
zobrazit profil Willem Dafoe
Willem Dafoe
zobrazit profil Dagmar Čárová
Dagmar Čárová
zobrazit profil Robert Downey, Jr.
Robert Downey, Jr.
zobrazit profil Magdaléna Borová
Magdaléna Borová
zobrazit profil Jan Skopeček
Jan Skopeček
zobrazit profil Vlastimil Harapes
Vlastimil Harapes